Hello…world?

Пошто Србији фали X (овде ставити колико тачно) хиљада ИТ стручњака, план им је да удвоструче број студената. И све би то било у реду да…

  1. Постоје професори који имају добар приступ предмету
  2. Предају нешто ново… да буду у кораку са светом
  3. Постоје писмени ИТ професори који знају да зумирају страницу, напишу @ или нешто слично томе

Али није у реду. Свакодневно се сусрећем са насловима: како до плате од 1000 евра, научите за само три месеца програмирање или чак са огласима где се тражи: iOS девелопер, Андроид девелопер, графички дизајнер, чистачица, оперска певачица… а да, то све једна особа мора да буде…

Планираш ли ИТ уписати?

Чим читаш ово, сигурно да да или си већ изашао из матрикса факултета, Нео.

Уколико желиш, видећеш људе који немају појма шта ће ту, али су чули да ту има пара и ето… Постоје и људи које ћеш видети свега пар пута на факсу, јер играју и постоје такође оне које нећеш скоро уопште видети, јер раде … Али када се све сабере, већина је професионални немач појма.

Не, не користе! Чула сам да је на часу једна девојка сликала телефоном екран… И океј је да не знаш да притиснеш једно дугме, али није океј да висиш на нету по ко зна колико сати гледајући маце/куце/лајкујеш слике/имаш __ објава на Инстаграму, Твитеру, Фејсбуку… То је већ безобразлук. Млад си, имаш времена, посвети се себи и научи нешто што ће ти бити итекако корисно. Не мора то бити програмирање, писање сајтова или шта већ, довољно је да знаш да неке основне ствари…

Са таквим скилсетом долази много људи на ИТ, јер паре… И битна је оцена, не знање. То што неко може да набубачи је битније него неко реално знање које се може применити. Опет, нису само студенти криви. Од студента се очекује да научи неке године, неке непотребне информације, небулозе и да… Што професор зна и мисли да зна је врло битно. То што је то знање из доба палеолита и Исусовог рођења је круцијално за конкурентност на тржишту.

Већина професора користи само једну презентацију која је направљена на почетку каријере. Такође, постоје заиста добри професори који кидају..и на такве професоре је тешко наићи. Већина асистената је потковано квалитетним знањем и корисним информацијама које заиста могу користити после факултета… Наравно, постоје и они који криве тебе, студента, јер си нешто зезнуо па неће да ради.

Сигуран си и даље да желиш уписати ИТ?

Свако има своје разлоге, некога форсирају родитељи да то упише, неко не зна шта ће са својим животом, досадно му је па је на факсу да убије досаду, а неко је дошао по знање… Е тај последњи, он ће се разочарати у образовни систем, јер је на цени диплома. Нема везе да ли је тај који поседује диплому купио ту исту диплому или што је рецимо све предмете преписао. Диплома је злато! Тај последњи ће остати на факсу због те исте дипломе и радити… Јер ће убрзо схватити да ништа неће научити на факсу и кренуће сам.

Упознала сам и човека који има 40+ година, напустио је посао (који нема везе са ИТ-ем) и почео је да учи.. Сада ради ван своје струке, у ИТ сектору. Скоро сам упознала дечка који је ’99. годиште, fullstack девелопер, ради… И то је могуће…

Пошто треба писати мало и о мензи (не може се учити на празан стомак), биће стално пасуља, пиреа… А пошто већ удвостручују број студената, спремите се за дуге редове, борбу око пасуља и прескакање редова…

Закључак: уколико те заиста занима ИТ или било шта што није ИТ, своје слободно време искористи паметно. Користи Google. Уколико чекаш некога да те нечему научи, немој очекивати велике резултате. Бори се за себе, јер нико други неће.

Текст који сте прочитали јесте текст из студентског живота. Компјутераш ИТ блог подржава и подржаваће студенте који студирају било коју ИТ области и као такав увек ће бити отворен за потребе студената. Слободно поделите путем овог блога анонимно или не, са интернет заједницом ваша размишљања, шта је било добро а шта не за време студирања, шта бисте или не бисте ви променили, где су проблеми који море једног просечног студента и било шта што мислите да је битно да се зна.