Утисци о сертификацајама за Линукс систем администратора и инжењера (RHSCA/RHCE)
Већ неко време шљакам као Линукс админ и сертификација ми није била нешто потребна за рад, нико ми је није тражио али би ми било супер кад бих имао бар неки доказ којим бих некоме ко ме не зна или никад није радио са мном могао да докажем да имам везе са тим.
Пре неких годину дана сам, захваљујући буџету за самоусавршавање који фирма у којој радим нуди својим запосленима решио да пробам са Линукс фондацијом и сертификацијом код њих те купио могућност полагања кад је био на неком попусту, а у међувремену добили смо могућност да полажемо испите и за РедХет технологије па сам помислио да пробам и ту….на крају положио сам оба испита тако да сам сад и RHSCA (Red Hat Certified System Administrator) и LFCS (Linux Foundation Certified System Administrator – да, ни мени није баш најјаснија скраћеница), а после положих и RHCE (Red Hat Certified Engineer) па рекох да поделим утиске са интернетом.
RHSCA
Oвде ми је у старту било безвезе што се траже неке ствари које нису у директној вези са самим нативним Линуксом, као што су некакав Стратис, ВДО, Подмен а који су заправо софтверчићи који се скидају посебно па подешавају. Стратису не видим неку сврху, делује ми као мало фенсији LVM, а ова остала два су добре ствари – VDO омогућава кориснику да може да има милијарду копија фајлова од 1GB на диску и да буде заузето само 1GB, док је Подмен нешто најсличније Докеру с тим што не користи дејмон, не мора ништа да буде стартовано да би све радило плус може да се окида у рутлес моду користећи у том случају непривилеговане портове.
Елем, ја у сред рада, отишао у клоњу, враћам се – на Вајберу 3 пропуштена позива и управо ме неко зове, јављам се, са друге стране индијски нагласак (наравно) – имате испит, рекох имам прекосутра, она вели јок имате данас, ја јок бре прекосутра побркали сте ме с неким, она ајд провери имејл шта ти пише, ја велим хоћу шта сте пукли – погледам мејл….јеботе, стварно сад имам, велим у мејлу пише да имам сад а пријавио сам се за петак у 18, она вели – хоћете ли сад да полажете или не, ако не полажете биће убележено као да се нисте појавили и ћао, велим може, она вели ОК, улогујте се…ја велим дајте ми 10 минута само да решим стандарде око полагања и собу, она вели ОК и тад почиње хаос…
Да би се полагао тест, соба где се полаже мора да буде чиста, нико у соби не сме да буде, нико не сме да уђе у собу док траје испит, сме да се користи само један монитор, не сме да се користи вајлерлер миш или тастатура и милион некаквих захтева још – а ја, у кревети клинац и клинка који као да су на неким дрогама, жена која јебе мајку и клинци и клинки, ташта, на столу штахоћеш, веб камера питај курац где сам је ставио, јури, намештај, сређуј, чисти, терај све укућане напоље, гаси звоно на вратима, закључавај.
Сама питања и нису нешто компликована, нема ништа ту теоретисања типа „шта ради ова команда“ већ је све засновано на – поправи ово, види зашто ово не ради, намести оно, пронађи ово, инсталирај оно, подеси ово и у принципу мислим да ко већ ради са Линуксом може ово да прође без проблема, само још да долупа ове горе Стратисе, селинукс и сличне технологије са којима се није радило активно. Кад се све заврши машина се оставља Редхету да уради ревизију урађеног, претпостављам да има нека аутоматизација за то и резултати се очекују неколико дана, али мени дођоше после неколико сати, успех 95% (беше све изнад 60% се рачуна као прошао си).
RHCE
Ово је можда некад била нека напреднија сертификација и тежи тест – сад је Ансибл. У принципу ако знаш да радиш у Ансиблу и имаш знање о Линуксу – а требало би да имаш пошто до RHCE можеш само ако си прешао RHSCA ово ћеш проћи лаћа. Било је неколико Ансибл модула са којима нисам имао искуства али у принципу ansible-doc команда је урадила посао јер тамо има лепо објашњења за све и свашта са све примерима. Дакле ansible-doc добро простудирати превентивно и знање Ансибла и ово се пролази. Раније је под овим полагано подешавање мреже, DNS сервера, DHCP, лоуд балансера и свашта нешто а сад је заправо RHSCA плус Ансибл.
ИСПИТ
Испит се полаже на две неке виртуалне машине на Редхет осмици…све почиње са машином у коју не можеш да се улогујеш и мораш да видиш зашто не можеш – а то је заборављена лозинка коју треба ресетовати – ништа компликовано али је мало део око селинукса трики ако се није радило са њим. После иде – пронађи и прекопирај фајлове (доста се find користи) којима је овнер тај-и-тај, којима је величина та-и-та и слично, направи користика овог, корисника оног, подеси да овај корисник може а онај не да уради нешто на фајлу, подеси ACL за нешто, прошири партицију за 100 екстенда (ту су ме мало нашли пошто ценим да нико никад у свом животу није проширивао партицију за екстенде, сви користи или гигабајте или проценте…али man страница помогла), па промени порт за неки сервис (исто селинус закчољица), па подеси VDO, па подеси Стратис и набуџи неке партиције у њему, подмен – скини по постави контејер, накачи неки сториџ на њега и постави да се стартује са системом и да може обичан корисник да манипулише тиме, пронађи процес који заузима процесор јуначки и убиј га, аутпут неке команде (неки бинарни програм) испиши у неки фајл а њен stderr у неку други, види зашто не ради кронтаб и тако то. Има још ту ствари али су све системашке и лаке, ништа компликовано.
На крају се добије на мејл да ли си прошао или не и који ти је скор, и Редхет ти омогући персонализовани линк ка сертификатима којим се може доказати да је положено све и изгледа овако у мом случају: RHCSA/RHCE
Oно што уме мало да иритира је рок трајања ових сертификата од 3 године, које нормалан човек види као регуларно циклично извлачење пара из корисника јер капитализам, али Редхет то види као „Па има доста измена временом, нове технологије и алати, то што знаш ће застарити за 3 године па се ипак обучи и за ово и сертификуј се“-
У принципу, да нисам имао могућност преко фирме да полажем ово највероватније и не бих полагао (око беше 400$ кошта полагање), али хајде као да имам написмено иницијално да умем да радим за случај да ме стартују неке стране фирме јер сертификат њима значи а наравно истрешће ме из гаћа на техничком интевјуу но ово као да буде неко иницијално зелено светло.
Сертификација за Линукс админа на Линукс фондацији (LFCS) по квалитету је по мени бар три класе изнад Редхетовог, доста је теже и тражи се доста више знања а при том је сам интерфејс полагања доста „нормалнији“ од Редхетовог…не знам зашто су Редхетови сертификати траженији, по мени вредност ових на Линукс фондацији је дупло већа, али хајде, то је ваљда бренд и капитализам, шта да се ради. Дакле препорука би била – ако хоћеш баш „тешко знање“ онда иди на Линукс фондацију, Редхетова сертификација тражи знања али не као ови а при том сертификат из неког мени непознатог разлога цењенији.
Миљан
27/11/2021 @ 15:28
Да ли би ови сертификати били корисни за неког ко је у ИТ индустрији а није и не планира да буде систем администратор? Још ми је ово све ново па не могу баш да похватам која улога шта ради.
Компјутераш блог
27/11/2021 @ 20:56
Мислим да не. Ако мене питаш, сертификат је ту да би онај са друге стране везе знао да иницијално имаш неко знање пре него те пропита…а ако хоћеш да учиш „чисто због себе“ довољно је да самоактивираш онолико колико ти то време и живци дозвољавају и за нула динара.
Trawarijus
27/11/2021 @ 16:47
Поздрав,
Хоћу да се преквалификујем за (RHSCA/RHCE) шта би ми препоручио пошто крећем од нуле! Да се ватим лопате или књиге?
Компјутераш блог
27/11/2021 @ 20:58
Нема овде ни лопате ни књиге, само TCP/UDP 🙂 Наводно најбоља варијанта је да купиш и обуку ту где полажеш јер те спремају баш за тај испит. Имаш и бесплатне варијанте по Јућубовима и Гугловима а можеш и да купиш неки курс на Udemy за 10-так евра.
drGspot
28/11/2021 @ 10:00
… iako se u zadnjih preko 25 godina pročitala masa knjiga, prošlo gomila
razmjena vještina unutar i van hackLabova, makerSpace-eva, radionica, Konvencija,
(i Anti-)Konferencija, workShopa na njima, tečajeva, pa i odSlušalo nekadašnji
RH-o33 Essentials Introduction, RH-133 Administrsation, bez polaganja, stavovi
Zajednice su i dalje podijeljeni…na jednoj Open Source Konferenciji na Velesajmu
jednom, lik iz hackLaba je skoro rasPlakao ženu iz Net Akademije (Linux LPI & RH,
Cisco i još neke certifikacije) kad je rekao da živi godinama od Slobodnog Sw, i
da ne smatra da su certifikacije pravi put za studente IT-a… pa vjerojatno i u
smislu da je to i oblik manipulativnog multiLevelMarketinga…koji samo profinjeno
izvlači lovu siromašnim srednjeŠkolcima & studentima… :-O
…poznavajući ga, vjerojatno je zapravo mislio na Korisničke & Građanske Slobode,
Demokraciju… u smislu FSF & GNU vrijednosti…
osobno sam prije razmišljao o ovom slijedu školovanja:
a) OpenSource ECLD, varijanta za tada OpenOffice sad LibreOffice + GNU/Linux u 7
modula… CARNet je imao i CD / file sa Knjigom za to, al tužno je, da od možda
i 3o mjesta di se to može radit, gotovo svi su vezani za RedMond $-$oft :/
b) Linux Proffesional Institute LPI LX-o2, o3, o7 …inače krovna HULK Udruga
je dobila ovlast certifkacije za LPIC-1,2 & 3 \o/
postoji i Linux Akademija na SRCe-u i Algebri
c) Cisco CCNA / (kasnije eventualno CCNP) (NetAkademija, SRCe, )
Cisco je samo 2o % specifičan tečaj, puno općih stvari se radi
d) razina nekadašnjeg RHCT / RHCE Housing, lijepa iskustva, max 6 polazinika u klasi
puno košta, modul 10ooo,- kn, puno vrijedi
e) CEH i slični sigurnosni certifikati, kojima se prođe i razne microProcesorske
arhitekture, i razni Operativni Systemi / platforme, jako nabijen sadržajima vremenski
-prije pohađanja, potpisuje se i nazovimo Plava Izjava, kojom se polaznik obaveuje
ako načini bilo kakvu blackHat, cracking, scriptKiddy štetu na mreži & sustavima,
nadoknađuje istu EC Councilu, koji je nositelj Licenci & Certifikata… 🙂
https://www.algebra.hr/certifikacijski-seminari/kampanje/ec-council/
za kraj evo malo iskustvene kapitalizacije našeg Dors Cluc-a…skoro 3o godina…:
https://www.youtube.com/results?search_query=dors+cluc
http://cluc.linux.hr/
za dalje, samo mijenjat godine u URL-u
http://2012.dorscluc.org/
sad kad radimo Power8 OSHW Power8 (IBM otpustio Patent Prava The Linux Foundationu)
noteBook u Milanu, bez IntelME i AMD koLocirane špijunaže u Ringu -2 firmWare-a
Arc nanoCPU + ThreadiX realTimeOS (gnu uBoot, libreBoot, c0reBoot umjesto UEFI GPT ESP)
,10 OS-eva u planu i C256 FoeniX GenX novi retro komp sa 2 CPU-a u Kanadi, sva ta
znanja budu handy 🙂
typeUp
drGspot
Горан
03/12/2021 @ 21:25
Знаш ли може ли се (безболно) прећи са Hestia на myVesta панел, без реинсталације система?
Компјутераш блог
03/12/2021 @ 21:36
Нисам користио Hestia па не знам ништа о њој, овако на први поглед ми делује да је исто неки форк VestaCP. Најбоље постави питање на ФБ групи myVesta: https://www.facebook.com/groups/107613603256898
Милан
31/12/2021 @ 09:52
Јесам ли добро разумео да не дозвољавају коришћење вајрлес миша и тастатуре?
Компјутераш блог
03/01/2022 @ 11:32
То је и мене збунило на нивоу „Ектремно глупо им је ово правило“, као и оно да смеш да имаш макс 1 активан дисплеј…не можеш да користиш и лаптоп и додатни монитор, за оне (нас) који сто година радимо на два дисплеја проблем, као и оно да ако користиш екстерну тастатуру мораш физички да онемогућиш примарну (тј да затвориш лаптоп па тиме губиш приступ и дисплеју лаптопа). Ја сам и на РХ и на ЛФ имао блутут миша, нису ми ништа ни рекли ни споменули али је био у штеку и један „на кабл“ за сваки случај. За РХ сам имао само лаптоп и користио и његову тастатуру (коју пре тога па скоро па никад нисам користио па ми требало да се навикнем ад-хок) док је на ЛФ то доста растерећеније па сам тамо користио екстерну тастатуру без да сам морао да затворим лаптоп, а не могу да се сетим, чини ми се да сам имао на ЛФ и екстерни монитор регуларно.
Миленко
31/03/2023 @ 23:08
Поздрав, да ли неко зна које фирме у Србији нуде RHCSA/RHCE обуку и полагање?