VestaCP – брзинска инсталација пуног хостинг окружења на VPS-у
Ево како се одвија инсталација Apache, Ngnix, phpmyadmina, FTP-а, имејла, AV и антиспам заштите, јединице за управљање доменима, mysql базе, подешавање фајервола и брутфорс заштите, мониторинга, 1-click бекапа, темплејта и свега осталог битног на једној ЦентОС 6 машини – у изведби која се зове VestaCP:
curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh bash vst-install.sh
Сачекате 15-так минута да се заврши инсталација па се улогујете преко браузера на интерфејс – а писаће вам по завршетку инсталације која је веб адреса као и корисничко име и лозинка за логовање.
Овим добијате комплет све…али ако желите сами да избаците нешто што вам не треба (мени рецимо не треба ништа више од Apache+Nginx, firewall и MySQL-a), идите на https://vestacp.com/install/ изаберите шта вам треба, изгенеришите команду и окините је уместо bash vst-install.sh из горњег упутства.
Спрдња!
Можете и сами одабрати које компоненте желите да поставите, тако што одете на сајт VestaCP-а, одаберете по падајућим менијима како и шта, кликнете на „Generate Install Command“ и ту команду покренете на свом серверу.
У 15 минута добијете сервер спреман за продукцију, за хостовање сајтова и не размишљате. Ажурирања се раде аутоматски – све је кул. Колико би вам времена требало да све модуле поставите сами са све графичким окружењем?
Како изгледа VestaCP и тест самог VestaCP-а можете урадити на овом линку.
Укратко о VestaCP
VestaCP је бесплатан контрол-панел баш намењен инсталацији на хостинг серверима, а развија га руски дев тим уз помоћ заједнице. Постоји и плаћена подршка за VestaCP као и неки комерцијални модули попут File Manager-а унутар панела, SFTP chroot за кориснике како би се побољшао додатно интерфејс и појачала сигурност сервера због корисника који се логују путем SSH.
Добро је документован, има добар форум (иако је већином на руском) и доста је лак за сам систем.
Први велики такмац VestaCP-а у OpenSource свету јесте ISPconfig који је такође одличан панел али има једну ману – инсталација му није једноставна као што на VestaCP-у, иако ни она није комликована на Дебиану.
Од искуснијих корисника VestaCP-а сам сазнао да је добар у комбинацији са мени најдражим дистром ЦентОС-ом, али не и са другим дистоима – што мени као кориснику ЦентОС-а одговара. Наводно, ажурирања за VestaCP знају да касне и сам VestaCP има неке багове, али ја не налетех на њих – једино на шта сам налетео јесте да антивирус не ради на ЦентОС седмици а ради на шестици. Као мана би се можда могао навести недостатак одабира PHP верзије по кориснику, као и засебних подешавања PHP-а – као што има у cPanel-у.
Дакле ако имате свој сервер, VPS или наменски (dedicated) сервер и желите да на њему хостујете своје сајтове или чак да изнајмљујете простор другима (мада није препоручљиво, сви ће вам одмах тражити cPanel) – VestaCP је најбрже и најлакше бесплатно решење за сетовање свега. Све у свему – одличан 5.
Goran
24/07/2016 @ 19:48
Takođe virtualmin je meni jedan od najboljih besplatnih panela. Ne bi bilo loše da čekiraš i njega 🙂
Компјутераш блог
25/07/2016 @ 12:18
Ја нешто меркам овај CentOS Web panel – има и одабир php верзије и custom php подешавања (бар тако кажу, нисам га тестирао), мада чекам да буде подржан на ЦентОС седмици.
Zeus
31/07/2016 @ 20:20
Pozdrav,
molio bih vas da napravite uputstvo za instalaciju i korištenje najpoznatijeg cpanel???
Puno pozdrava
Zeus
Компјутераш блог
31/07/2016 @ 20:30
Неизводљиво. Нисам пробао јер је комерцијални софтвер у питању и морао бих да искеширам да бих користио (и да имам одакле ми).
Претпостављам да је фазон сличан као и на VestaCP, у пар команди готово
Zeus
29/12/2016 @ 11:45
Postovani Darko,
molim Vas za pomoc. Instalirao sam VestaCP, ali tu stadoh. Ne mogu pristupiti nikako preko FTP-a. Test web stranica koju sam napravio ne funkcionise vec izbacuje od Vesta. Koji je root folder za web kod VestaCP? Molim Vas za pomoc. Mozda prijedlog da se ovaj tutorijal nadogradi sa par radnji za pocetnike kako podici obicnu web stranicu i ftp ili tako nesto slicno, kao sto ima kod tutorijala instalacije LAMP-a.
S postovanjem,
Компјутераш блог
29/12/2016 @ 11:51
Комплет све се налази у /home/korisnik и расподељено у фолдере по ‘реонима’, типа web, conf и тако то. Web root за компјутераш је рецимо /home/kompjuteras/web/kompjuteras.com/public_html
Наравно, да би ти сајт радио мораш да упериш у њега A рекорде на DNS-у за свој домен (биће видљиво онда свима)….или да поставиш у свој hosts фајл на компјутеру
IP_ADRESA_SERVERA nekidomen.bilosta
….па да из бровсера гађаш nekidomen.bilosta (наравно овај домен мораш да креираш и у VestaCP-u). Том домену ће у том случају имати приступ само онај ко постави то у hosts фајл.
Predrag Damnjanović
23/04/2017 @ 16:04
Kome treba pomoć oko VestaCP može da mi piše na email peca at mycity.rs – rado ću pomoći – pošto sam VestaCP core developer.
Zeus
08/03/2018 @ 16:48
Poštovani Darko,
ne mogu nikako da instaliram ssh let’s encrypt za poddomen koji koristim za webmail? Izlazi mi stalno greška „Error: Fetching DOMEN.well-known/acme-challenge/Hme2iZBUwVCcSBo-FuLT890DSTVR9QVC8_tMBm-k: Connection refused“ ? Molim Vas za pomoć.
Puno pozdrava,