Зашто је проблем признати да нешто не знаш?
Да не буде забуне, нисам препаметан, не разумем се у све и није ми јасније зашто људи колутају очима и бивају разочарани у мене кад кажем да нешто не знам – а за разлику од већине увек признајем шта не знам и не стидим се тога. Људи који ме знају знају да увек причам стопроцентну истину ма каква она била и ма о коме се радило сем ако је у питању некаква енкриптована тајна – зато ме жене не питају како им стоји хаљина или фризура јер је обично нека буџа па добију одговор да им стоји ко Ђељани из Кусатка.
Било је ствари које рецимо нисам знао пре годину дана а сад знам у ситно цревце, човек временом нешто научи, понекад нешто и заборави – такав је живот. Скоро баш четовах са једним пратиоцем блога и добих „Ти баш пуно знаш, ја немам ни четвртину твог знања“ – ма где пуно знам, гледам оне огласе за посао Систем инжињера, Систем aдминистратора па и Јуниор Линукс aдминистратора, од 100 огласа за посао уклапам се можда у 1, све се то некако стопило у све-у-један.
Ево рецимо шта не знам у овом тренутку, али се је циљ да их научим кад тад и надам се да ћу их научити у скоријој будућности ако ми се укаже прилика кроз рад или соло режију на виртуалци и јавно доступну документацију:
- Не знам да подесим лоуд-балансинг за више сервера спреман за хоризонтално скалирање. Нисам никад то радио и немам искуства са тим а контам да бих могао научити у року од дан-два кад бих имао ресурсе и довољно времена за тако нешто.
- Не знам на pfSense како да подесим Multi-WAN load balance и failover да раде у паралели – тачније знам али постоји проблем са логовањима на друге сајтове због милион промена WAN IP адреса што логин форме секу. Не знам како су то други раде (тако да сам поставио само Multi-WAN Failover који ради одлично а подешава се лако).
- Нисам подешавао никад Redis/Varnish кеширање – разлози исти као и горе, никад нисам имао потребу да то поставим нити даље да се играм тиме. Контам да се могу поиграти на виртуалкама поводом овога ускоро.
- Детекција хардверског квара на компјутерима на нивоу отпорника/чипа/лема – шта је цркло….ако није очигледно онда проверавам тако што убадам неке моје компоненте које су исправне – па ако са њима ради ‘е ово је цркло’ – наравно, ако на основу симптома не могу да претпоставим где је проблем. Прво бутнем из лајв Линукса да проверим ради ли са њега – ако ради највероватније HDD воздра. Немам алат којим бих могао да детектујем квар нити сам радио са лемилицом некад а не разумем се ни у струју најбоље. Ово иако не знам – највероватније ће и остати на томе.
- Немам искуства са AWS, Google Cloud-ом и сличним клауд провајдерима. Имао сам 1 годину бесплатну виртуалку на Амазону – али је то чиста нула шта све Амазон нуди. Волео бих да уђем у ову причу али не знам како.
- Немам искуства са Cisco опремом нити знам да исконфигуришем ишта мрежно од Cisco опреме. Ако има GUI (а не знам да ли има) онда ОК можда бих се и снашао на основу теорије. Није ми позната ни cli синтакса за рад са Cisco опремом, видео сам друге како раде – мени је то све непознато.
- Не знам да радим са тим телефонским централама које се траже по свим фенси огласима – нисам имао где да научим нити сам имао додира са њима а искрено не знам ни какве везе имају са ИТ-јем, ако нису у питању VOIP централе (а немам искуства ни са VOIP централама)
- Немам напредно знање из мрежног администрирања. Примера ради не успевам да наместим VLAN на комбинацији pfSense – TP-link свичеви, иако сам испратио документацију и препоруке са обе стране и форума разних, теорију и остало – једноставно нешто неће и мож’ га јебат. Знам да исконфигуишем и мрежу на Микротику и то ће све радити и бити заштићено, али веле људи да је Циско – Циско.
- Не знам ништа о напреднијој администрацији МSSQL-а или његовом кластерингу. Знам да га инсталирам, доделим роле, направим базу, бекапе и сличне ситнице, али ништа мудрије и напредније. Претпостављам да је спрдња, али нисам с тиме радио па немам појма. И ово ће највероватније остати као непознаница јер немам неке жеље да се бавим том базом.
- Нисам програмер и не знам да програмирам ни у једном програмском језику. Знам shell али он је скриптинг језик нема везе са овом причом.
- Mac и Apple муње – са њима имам округло нула искуства, никад ни један нисам имао под својим рукама и не знам ништа о њима нити како се шта на њима подешава – па чак ни iPhone. Давали су ми неки људи да им наместим Wi-Fi и мејл на iPhone и успео сам захваљући некој логици, контам да би се исто могло применити и на остале Apple уређаје али нисам са тиме радио и не знам бате.
- Нисам радио са алатима за аутоматизацију типа Puppet, Vagrant и слични – и то ми је на баферу за научити.
- На баферу за научити је и – cluster mysql, mssql, mongodb, psql, Oracle standby DB у manual режиму примене archivelogова, cluster Линукс машина, напредније знање docker-инга, Monit, Jenkins, Collectd, ELK, GIT (знам само да наместим SVN), Exchange (то сви траже а ја никад попинуо), дубље знање AD-а, Bitbucket, Jira, Xen, Solaris…
Безброј ствари које морам научити некако, доста ствари које ме занимају и доста ствари које морам знати да не бих испао из игре – а који се подразумевају за посао којим се бавим, а бавим се са доста ствари. Као што видите мнооооого сам ја далеко од тог „знаш мнооооогооо“ где знам много сестро слатка, волим рећи да ма колико знао – у било ком трену знаћу само 50% онога што бих требао да знам. И сигурно знам да сад неко колута очима уз „како бре ово може да не зна, па ово је основно“ – али ето, рекао сам сад, причао сам раније и причаћу. Слободно ме питајте и казаћу вам истину.
Noctua
25/07/2017 @ 15:09
Pozdrav kolezi!
Evo par „tips-a“:
– Detekcija hardverskog kvara na kompjuterima na nivou otpornika/čipa/lema -> DO NOT. Lemilicom kroz maticnu idu samo mnooogo iskusni i budale. A i za iskusne treba dosta skupog alata i prakse u nekoj fabrici/servisu.
– Nemam iskustva sa AWS, Google Cloudom -> Dok ne nahvatas neki posao (naravno placen posao) ne mozes ni nauciti jerbo se sve zanimljivo placa. A ulagati u takvu vrstu znanja unapred je… po meni… iluzorno jerbo mnogo brzo menjaju/dodaju stvari. Inace, nemaj brige kad nahvatas posao. Dokumentacija im je kao za debilcice i sto je najbolje prati promene… Tako da… kad bude trebalo citaj i… nemaj brige.
– Nemam iskustva sa Cisco opremom -> Ako ti je do takvog iskustva, a pretpostavljam da iskusni OS admin bi trebalo da ga ima, imas na „bljuvaku“, kod Sakupljaca Sekundarnih Sirovina, kojekakve cisco uredjaje. Za male pare kupis 2,3…n komada i neki ce proraditi. Ispod haube je Linux. Malo man, malo google i eto sintakse na dlanu, a za Networking, tu si expert, right?
– Mac i Apple -> Unix na GUI steroidima. Nisam fan i nisam imao prilike da profesionalno nesto radim na/sa njima, ali svaki put kad bi me naterali da uradim nesto drzao sam se Unix filozofije. I to odlicno radi. Ponasa se i radi onako kako i ocekujes da radi. Not a big deal, ako imas posao, prihvataj bez razmisljanja, jerbo to znas da uradis (iako mislis da ne znas) i da su neke nebeske pojave. U principu, posle par citanja dokumentacije sa njihovog sajta, 80 posto si uradio posao. E sad… ako treba da nasetujes 2 pixela na retini u nekom jeziku… sto bi se reklo: „težije“ morao bi neku svoticu da ulozis u koji uredjajcic.
– Nisam radio sa alatima za automatizaciju level… -> Njah… po meni, jos uvek nema nekog „standarda“ tj. nisu se izkristalisale neke stvari tipa trziste/cena/tehnologija. Tu ce tek biti posla, i po meni, vredi samo citati… a i verzije se smenjuju kao na traci. Ono sto je bilo u x.1.4 u x.1.9 je vec deprecated ili ga jednostavno nema…
Off Topic: Topla preporuka koja ce ti ustedeti mnogo vremena: „https://chocolatey.org/“ savrseno glumi APT/YUM za Win a moze i da se pristojno iskoristi za remote scripting.
– Database. Razne. U principu, po ovom sto si napisao, klackas se izmedju OS admina i DBA. Ili jesi DBA ili nisi. Baze su, inace, autistican svet. Autizam lvl upgrade-ovan „Kisni covek“. Narocito ove koje se placaju. Kad jednom zakoracis u taj tamni DB vilajet vise se ne vracas nazad.
A i zamisli sledeci scenario: Oracle na Windows ili MSSql na Linux-u… pa ako nisi jednoj bazi bas ono… vican, papazjanija 99tog nivoa ne znas gde sta varnici.
– Database. Cluster -> Hm… ako posmatras instalaciju onda to jeste OS admin posao, ali poucen iskustvom sa obe strane, preferiram da ostavim taj deo DB adminu. Neka on po zahtevima njemu znanim to resava. Kasnije ce biti mnogo manje glavobolje za obojicu (Npr: velicina bloka na fajlu koji bas i ne mora da bude isti kao na fajl sistemu: sta god da stavis u instalaciji, to ce raditi… a kasnije… neko nekome pominje familiju od kosovskog boja naovamo…)
– DRS bilo koje baze -> DO NOT ako nisi DBA. Pre ili kasnije ce ti se razbiti o glavu manual shipping.
Naravno, pricam o nekom stalnom poslu. Verzije „gasenja pozara“ ne racunam (tj, uleti -> ugasi goreci problem -> naplati, ili ne? -> i nikad vise )
Generalno govoreci, pravilo „Ne znam“ primenjujem za mnogo manje i bezazlenije stvari (excel, slanje maila, powepoint, settings za web-mail, word… sve sto samradio pre 7++ godina ) a kamo li za ozbiljnu administraciju bilocega. A za baze narocito vazi pravilo „Nije sramota reci: NE ZNAM“.
PS.
Da si ti nama ziv i zdrav i da pises sto vise tekstova.
PPS.
DB scripte na sajtu objavljene su… upotrebljive. Nazalost, samo u odredjenim orkuzenjima pod odredjenim uslovima ali i takve su za par redova velicine bolje (citljivije, razumljivije i preciznije) od 99% onih koje vidjam po produkcijama…
Ex Dev, Ex OS Admin, Current DBA, future DevOps:
N4U (Potpis poznat redakciji)
Igor
25/07/2017 @ 18:17
Interesantan tekst. Čitam redovno tvoje postove i ovo je prvi put da pišem komentar čini mi se.
Radim evo 2 ipo godine nakon završenog faksa i s obzirom da sam završio (šta god to značilo) programiranje na PMF-u, računao sam da ću nakon 2 ipo godine rada ZNATI nešto. Ne znam ništa. To što sam naučio je toliko malo da me je sramota, čisto grebanje po površini određenih stvari. I što je najgore pojma nemam u kom pravcu da se usmjerim a povrh toga čisto sumnjam da ću nešto krupno samoinicijativno naučiti jer sam očigledno lijen.
Dako mi sad kad sam priznao da sam lijen, nešto konačno dođe iz du*eta u glavu :/
U svakom slučaju pohvale za blog.
Sve najbolje!
Milan
30/07/2017 @ 08:40
Mene zanima ovaj deo oko baza. Da li bi mogao da napises koja su tvoja zaduzenja kada je u pitanju odrzavanje oracle baza? Ja isto znam najosnovnije stvari (kreiranje baze, kreiranje korisnika, podesavanje baze, backup baza). Cinjenica je da su rdms dosta uznapredovali, ali je taj rad u rdms dosta specifican i to cak vise spada u opis posla database developer-a nego sistem administratora. Znam da u okviru samog dbms ima zilion nekih parametara na koje je potrebno obratiti paznju (performanse, pregled log fajlova, oporavak podataka u slucaju kada to zatreba, kreiranje indeksa, kreiranje store procedura)…
Nikola
15/08/2017 @ 15:40
I ja te redovno citam i divim ti se, a prvi put komentarisem. Cesto sam srecan zbog nivoa znanja ali i zabrinut oko istog u nekim drugim situacijama. Imam skinute gigabajte (bukvalno) e-bookova, ali ne i dovoljno vremena da sve sto zelim savladam. Sa druge strane, i sam imam problema sto nemam gde nesto i da probam. Dosta stvari koje sam hteo imam u firmi i bile su peace of cake i srecan sam sto je bilo prilike da probam i ukapiram da je tako. Za neke druge cu verovatno morati da sacekam takve prilike pa da naucim (svakako nisam u fazonu, a nemam ni para za svakakve kurseve).
Tako da eto, tvoj tekst uteha meni, moj komentar, nadam se uteha tebi, pa ono. Naucicemo valjda sve sto treba, kad bude trebalo. Mimo toga, nije ni vazno na kraju krajeva. Mnogo je tesko kad je covek radoznao a nikad ne moze sve da zna.
Pozdrav
Tijana
17/09/2017 @ 16:56
Zaboravio si da kazes da ne znas kako se prazni recycling bin… 🙂
Misljenje
21/12/2017 @ 01:18
Darko DRAŽOVIĆ Nije problem ako ne znas a nije ni sramota ako ne znas.Nego jer si cuo za program zvan Dimmer i kako ti se cini?