Анонимуси: њихова историја, идеологија и утицај на свијет око нас
Иако су се утишали током задњих неколико година, шансе су да ако спомене појам хакер некоме, једна од првих ствари која им пада на памет јесу Анонимуси. Упознаност са њиховим радом је велика, међутим упознаност са тиме шта Анонимуси представљају је врло мала. Анонимуси представљају више од мање-више успјешних пробоја у систем. Анонимуси су представници једне идеологије и тако се и требају сматрати. Међутим, да бих објаснио њихову идеологију, потребно је прво да бацимо кратак поглед на њихову историју.
Анонимуси као хакери (кратка историја)
На почетку кратка напомена: Нећу препричати читаву историју јер би то доста утицало на дужину чланка. Представићу само неколико догађаја који су по моме мишљењу најзначајнији.
2005. је изашао филм под називом V for Vendetta. По моме скромном мишљењу одличан, филм представља пост-апокалиптични сценарио у коме су Сједињене Америчке Државе разрушене, а Велика Британија постала држава са крајњом десницом на власти.
У таквој Британији, постојала је једна особа чији је тренутни изглед непрепознатљив захваљујући инциденту који се десио током тог апокалиптичног догађаја. Та особа (позната у филму само под иницијалом V), бира маску која својим изгледом подсјећа на особу из (тачног дијела) британске историје под насловом Guy (или Guido) Fawkes који је (неуспјешно) покушао да разнесе лондонску зграду парламента (односно њен дио познатији као Дом лордова) током Барутне завјере (енг. Gunpowder Plot) 1605. године. У филму, V у процесу који је трајао годину дана (од 5. новембра једне до 5. новембра сљедеће године) успијева да преокрене свијест становништва и сруши такву власт. Филм је адаптиран на основу истоименог стрипа настао неколико деценија уназад, а Анонимуси су одабрали управо ту маску као њихов препознатљиви симбол.
Анонимуси се рађају негдје између 2006. и 2007. године на сајту који се зове 4chan (прије него што отворите сајт прочитајте до краја овај параграф). Тај сајт служи као мјесто гдје корисници креирају и постављају слике (дакле нешто као старија верзија Инстаграма или Imgur-а). Његов најпопуларнији дио је познат као /b/ (понављам, не кликћите док не завршите са читањем параграфа) гдје се објављују сасвим насумичне ствари. Оно што истиче овај сајт од других јесте што дозвољава оно што многи други сајтови не би дозвољавали. Нема никаквог филтрирања или брисања садржаја и нема корисничких рачуна. Као такав, постао је мрачна страна интернета у којој је поприлично лако налетити на неке експлицитне ствари које су доста узмемиравајуће за већину људи. Уколико сте га отворили насупрот мојим упозорењима, шансе су да сте већ налетили на тако нешто. Уколико нисте, добили сте моје упозорење, е сад, да ли ћете да кликнете на њега или нећете није моја ствар.
У том мору садржаја појавила се једна тема о једној онлајн игри / социјалној мрежи под називом Habbo која покушава да симулира стварни свијет унутар браузера. Корисници 4chan-а су се из забаве придружили тој игри, међутим сваки корисник је креирао идентичан аватар који ће га представљати. Наравно, ово је довело до неупотребљивости игре / социјалне мреже током тог периода. Заједно су се ти корисници представљали као Анонимуси, по узору на 4chan гдје је сваки корисник заправо анониман.
Представници су једноставно из забаве радили ствари које су им биле смијешне као редовним корисницима 4chan-а, попут забране приласка базену (приказано на слици) или помијерање својих аватара тако да формирају облик свастике.
Такво представљање је настављено и кроз друге активности, те су то били први кораци Анонимуса као покрета гдје се гомила људи представља идентично, без икаквог вида хијерархије међу представницима.
Након тога, Анонимуси су напали Баптистку цркву Westboro (енг. Westboro Baptist Church), која је сама по себи позната по екстремизму у својим вјеровањима (мада, која црква није?), а стекла је велики степен пажње захваљујући томе својим редовним „протестима“ у којима поприлично отворено испољавају свој говор мржње (већином усмјерен према ЛГБТ заједници). Овај, а и други почетнички напади Анонимуса су заправо били доста једноставни, попут рађења DDoS напада (скраћено од Distributed Denial of Service), наручивање гомиле пица на адресе познатих припадника одређене скупине и слично. Након неколико почетних успјеха, њихове амбиције се полако шире и прелазе на веће мете, као што су напади на компаније Sony, MasterCard, Visa и PayPal, те учествују у неколико државних удара, попут оних у Египту 2011. и Сирији 2012. године.
Након што су Анонимуси успјешно извршили десетине напада, CEO компаније HBGary (Aaron Barr) објављује како су се представници његове компаније успјешно инфилтрирали унутар Анонимуса и да ће радити са полицијом на томе да открију ко су најистакнутији представници Анонимуса и радити на томе да се исти приведу правди.
Наравно, ово је виђено као велика пријетња од стране оних који су се изјашњавали као Анонимуси, тако да су напали компанију, провалили им у сервере, преузели контролу над Ароновим Твитер рачуном, објавили Аронове имејлове, и још много тога.
Све заједно, хакери који су се представљали као Анонимуси су извршили око стотињак напада.
Иако су Анонимуси као група у потпуности децентрализовани, током оних већих напада појавило се неколико чланова који су се својим поступцима истицали од осталих. Када је први од њих откривен (који се представљао као Sabu) од стране FBI-а, FBI је са њим склопио договор по коме ће Sabu радити на томе да сазна идентитет осталих кључних чланова у замјену за скраћену затворску казну за илегалне активности у којима су открили да је он учествовао.
Sabu је мање-више успјешно обавио посао који му је дао FBI, био седам мјесеци у притвору, чекао пресуду, и крајем маја 2014. је пуштен на слободу и осуђен само на годину дана условне казне (наравно, казна би била енормно већа да је одбио сарадњу). Захваљујући њему, главни хакери који су се представљали као Анонимуси су или ухапшени или превише уплашени да поново покушају да ураде нешто велико.
Неки од њих који су сада ухваћени су иза својих надимака крили фантастичне приче, попут Ryan Ackroyd (познатијег под надимком Kayla) који је док је радио илегалне радње користио меморијску картицу на којој је инсталирао оперативни систем са циљем да може да прогута картицу уколико му полиција покуца на врата и тиме уништи све доказе о својим радњама.
Када су Анонимуси постали више политички настројени него што су били заинтересовани да проваљују у сајтове са циљем да ураде нешто смијешно на њима, неколико хакера који су се највише истицали у својим радњама су (са Ryan-ом на челу) направили нову хакерску групу и назвали је LulzSec, те тиме креирали неку врсту ривалства између двије у то вријеме највеће хакерске групе (било је ту и других група, међутим ове двије су стекле највећу популарност).
Захваљујући Sabu-у, реакцији FBI-а, одвојености у друге хакерске групе и чему све не, идеја Анонимуса као озлоглашене хакерске групе полако блиједи у годинама које долазе све до границе да су данас скоро и заборављени. Међутим, њихова идеологија и даље живи.
Анонимус као идеологија
Анонимуси немају неког критерија о томе ко је њихов члан, а ко није. Свако за себе може да каже да је Анонимус. То могу ја, а можеш и ти као читаоц. Није баш да је то затворена група људи и да заинтересовани морају да одраде то-и-то да би им се придружили.
Захваљујући томе, појавиле су се многе групе и индивидуалци који се представљају као Анонимуси, чак и када не раде баш ствари са којима би се слагали остали који се тако изјашњавају. Због тога имамо нападе попут оних на српске сајтове од стране албанских „Анонимуса“ (ово наводим само као примјер, постоје и супротни случајеви наравно). Због тога имамо гомилу YouTube видеа који ко фол објављују да ће Анонимуси да нападну некога, па од тога на крају не буде ништа, благо речено (мој најдражи примјер је порука за Kanye West-а).
Иако постоји та потпуна недефинисаност, ипак постоји једна порука са којом се слаже добра већина особа које се изјашњавају као Анонимуси: „Информације желе да се ослободе“ (енг. Information wants to be free). Пошто је та порука помало нејасна када се преведе на наш језику, то у преводу значи да представници те идеологије заправо желе потпуну транспарентност. Е сада, та порука се може примијенити у раду владе, у раду компанија, у јавној доступности информацијама и у свему другом што вам падне на памет.
Пошто је ова порука широка и обухвата доста тога, постоје одређене групе чији је циљ примјењивање те поруке у одређеним пољима. Покрет слободног софтвера (енг. Free Software Movement) (па мање-више и покрет open source софтвера уз врло мале разлике) жели да сваки корисник било какве врсте софтвера има доступност његовом коду и да има право да га доради за своје (понекад специфичне) потребе, без обзира на то да ли ће крајњи корисник искористити то право или неће. Пиратске партије које су никле широм Еуропе (па тако и у Хрватској и Босни и Херцеговини, док у Србији та идеја и није баш успјела) се боре (између осталог) за транспарентност у раду влада њихових држава (да не буде да Србија нема нешто слично, Србија има SHARE Foundation).
По која организација унутар Еуропске Уније се бори за то да се престану користити власнички формати докумената (као што су .doc(x) и слични), да се пређе у потпуности на њихове отворене алтернативе (као на примјер .odt, што је отворена алтернатива за .doc(x)) и да оне постану стандард (тј. да се избаце власнички формати из употребе свих владиних организација унутар земаља чланица ЕУ, па и шире). Постоје многе организације и компаније које раде на томе да образовање учине бесплатно (или барем неупоредиво јефтиније у односу на традиционално учење) за било кога ко је заинтересован да научи нешто о нечему, без обзира на то ко је у питању и одакле је, чиме би се уклониле постојеће баријере (чисто да набројим неколико: Coursera, edX, Udacity, Open Culture и многи други).
На неки начин све ове организације раде на принципу те једне те исте поруке, само што раде на томе да је примјене у за себе специфичним околностима. На неки начин, може се рећи да се све ове организације базирају на тој једној те истој поруци коју су особе које се декларишу као Анонимуси практички узели као њихов мото.
На неки начин, сви смо ми Анонимуси, а у исто вријеме нико није.
Утицај Анонимуса на свијет око нас
Настали као најгласнији представници хакерске културе, Анонимуси су на занимљив начин пренијелу ту поруку стару неколико деценија. Доживили су свој врхунац и након тога практички пали у заборав. Међутим, да посудим реченицу из филма који је започео ово све прије десет година: „Можете убити човјека, али не можете убити идеју (коју је овај човјек представљао)“. Анонимуси су иза себе оставили много тога. Као најважнију ствар, оставили су јавно прихватање хакера као врло важан дио информатичке културе. Прије десет година, декларисање себе као хакером би готово сигурно довело до нежељених посљедица.
Данас, хакер постаје опште прихваћени појам за некога ко размишља изван постојећих граница. Умјесто криминалаца, хакери се данас посматрају као круцијалних дијелова информацијског доба у којима живимо. Захваљујући њима, интернет сазријева у сигурније мјесто, а све више и више влада и компанија постају транспарентије у свом раду. Данас, огромне компаније попут Фејсбука, Гугла и кога све не јавно исказују своју захвалност онима који су им указали на сигурносне пропусте у њиховим системима (ако сте заинтересовани, погледајте Фејсбукову или Гуглову листу) и дијеле новчане награде за таква дјела (велике похвале иду за Јосипа Фрањковића као једине особе са наших простора за коју знам да је више пута укључен у тим листама).
Прије 3-4 године када сам по први пут почео да истражујем поље сајбер сигурности, хакери су били једна огромна табу тема. Сада је ситуација драстично промијењена. Данас, са поносом могу да се назовем хакером и да вјероватно први пут јавно кажем да је занимање за Анонимусе обликовало моју каријеру.
Иако су Анонимуси као хакерска група у својим позним годинама, њихова идеологија сада доживљава јачи раст него икада прије, а хакери се више не сматрају искључиво особама са малициозним намјерама. Анонимуси су на не баш тако легалан начин обликовали наш свијет, а сада их замјењује нова генерација, генерација која више не мора сакривати свој идентитет док ради оно што воли.
[blockquote ците=“Bruce Schneier (цитат из књиге Secrets & Lies)“]Хакер је неко ко мисли изван кутије, ко одбацује конвенционалне мудрости и ради нешто друго умјесто да их прихвата. Хакер је неко ко гледа у границе и размишља о томе шта се крије иза њих. То је неко ко види листу правила и пита се шта ће се десити када се та правила заобиђу. Хакер је неко ко експериментише са лимитацијама система у циљу задовољавања своје интелектуалне знатижеље. [/blockquote]
elementhttp
22/07/2015 @ 15:19
/b/tar-di
Bojan
22/07/2015 @ 22:23
Pa nije bas da nije bila prisutna : https://en.wikipedia.org/wiki/Pirate_Party_of_Serbia , https://piratskapartija.wordpress.com/ , https://plus.google.com/+Piratskapartija/videos , https://www.youtube.com/user/piratskapartija , https://addons.mozilla.org/mk/firefox/addon/piratska-partija-srbije/ , https://flattr.com/thing/139941/Piratska-Partija-Srbije
Aleksandar Todorović (r3bl)
23/07/2015 @ 11:06
Znam da su jedno vrijeme imali domenu http://piratska.org
Službeni sajt Pirate Party International (http://www.pp-international.net/) linkuje na tu domenu (još uvijek). Sada je neko drugi kupio tu domenu i trenutno nemam pojma šta predstavlja, ali definitivno ne predstavlja Pirate. Wikipedija članak linkuje na http://www.piratskapartija.com/, međutim ni ta domena ne radi više.
Uzimajući u obzir da im je zadnji post na WordPress domeni iz januara 2013. (a ni na ostalim stranicama nema ništa novije), mislim da se sa sigurnošću može reći da projekat baš i nije uspio, šta god da se sa njima dogodilo (a volio bih da saznam).
Pirati u Bosni su još uvijek aktivni (bar na Tviteru), Pirati u Hrvatskoj su čak i osvojili nekoliko opštinskih mjesta prije koju godinu, pa je jedan od osnivača odustao od projekta i ukazao na probleme u jednom blog postu (njegov blog trenutno nije u funkciji, ali bio je nedavno), a trenutno pojma nemam kakva je situacija tamo.
Bojan
23/07/2015 @ 12:08
Napisah bili prisutni, znaci proslo vreme…Pa desilo se da je tu bilo raznih previranja i pojava dve struje suprotstavljene kao sto to obicno biva, preuzimanje zasluga i tako a i drzavni organi nisu blagonaklono gledali na Partiju…itd.
Zavera
27/07/2015 @ 13:25
Anonimuse je napravila americka vlada kako bi okupila i drzala u ruci sve poznate (i manje poznate) hakere i „hakere“. FBI u saradnji za NSA otvorio sektor za internet kriminal krajem 2001-2. Anonimusi nastali 2003. Prst na celo 🙂
Istrazite malo ko su najpoznatije drukare kod svetskih anonimusa i videcete sta Vam pricam. I da, poznatije vodje u odredjenim sektorima (Ops) su tajni vladini agenti.
Slicna prica kao sa Osamom Bin Ladenom. Skolujemo coveka koji ce da se bori protiv Rusa. Ok, zavrsio si posao. Sad si terorista!
Slucajnost….
Toliko od mene…
Aleksandar Todorović (r3bl)
27/07/2015 @ 13:48
Anonimusi su kao ideja nastali krajem 2006. i početkom 2007. Nikakvog pomena o njima nema prije tog perioda.
Tajni vladini agenti? Ne. Niko od uhapšenih nema veze ni sa jednom vladom u svojoj prošlosti. Obični ljudi su u pitanju.
E sad da je potrebno da te vlada uči da uradiš DDoS, naručiš pice ili šta su sve već radili? Nije.
Ta teorija zavjere mi nimalo ne pije vodu. Jedini izvori koje sam našao da brane tu teoriju su dva YouTube videa sa 100k pregleda i ogromnim brojem dislajkova i iskreno nijedan od njih nema nikakve logike.
KadPorastes
03/08/2015 @ 09:12
Kad porastes, kasce ti se samo 😉
Ja sam ucestvovao u nekoliko vladinih projekta. Veoma dobro znam ko su i sta su Anonimusi i koga slusaju 🙂
Naravno, njima je data apsolutna sloboda, pa se dela koja rade za drzavu ne primecuju.
Ali dobro, mali si jos, nemas iskustva.
Internet kriminalom se bavim od 1999te, ja ne znam da li si se ti i rodio tad? 😀
Aleksandar Todorović (r3bl)
03/08/2015 @ 11:59
Možeš imati i 150 godina iskustva, ali priča ti ne prima vodu jednostavno. 😉
Ili daj neke relevantne linkove da se mi obični smrtnici osvestimo, saznamo istinu i možda i prepravimo ovaj članak ukoliko bude potrebe (u šta čisto sumnjam), ili prestani da se praviš pametan.
Kole
03/08/2015 @ 14:10
Pozdrav Aleksandre,da kazem odma da podrzavam momke iznad,tacnije delimo iste stavove sto ne znaci da ih privatno poznajem ili tako nesto,a sad cu da pokusam da objasnim neke stvari,argumentujem i odgovaracu na tvoja pitanja.
1. Trazio si linkove,ako dobro poznajes IT i deepweb ovo pitanje ti je pisao mladji brat iz predskolskog,jer je to nivo konverzacije ljudi koji ne poznaju ,i trebalo bi da znas da sve tajno,svetsko sto kontrolise ovaj svet,ne moze da se nadje naivnim ljudima na raspolaganju.Verovatno si covek koga je zaludjen za IT i ima ljubav prema racunarima sa onim klinackim sindromima koji drkaju na anonimuse koji su Bogovi i borci za pravdu,koji mogu sve na racunaru da urade itd,samo si odrastao pa te necu zvati klincem nego naivnim covekom koji veruje da grupa ljudi moze da kontrolise svet racunara,prvo da li si nekad razmisljao o istini koja se plasira u prve redove i da uglavnom ( 99.98% ) onoga sto ti stoji ispred ociju nije tacno nego da treba da pogledas dublje i otkrijes pravu istinu,upravo to se desava sa anonimusima. Misli svojom glavom! Ako se lozis na njih ili imas ogroman san da budes kao oni tzv. najbolji hakeri na svetu,ne zavaravaj se nisu ni blizu najboljih,nisu ni u top10 najboljih hakera na svetu,samo su stekli na popularnosti,upravo ti je dokaz,zapamti za dobre hakere zna ceo svet,za najbolje ne zna niko.Ti ne znas nista privatno o anonimusima kao ni ja ,i mozes samo da ponavljas one informacije koje se plasiraju u javnosti i da se divis njima.Verovatno takodje mislis da je fejsbuk napravio mladi genije sa Harvarda Mark Zuckeberg i postao milijarder sa 30 godina,ili da je google napravio Larry Page tj google algoritme Sergey Brin i postali mladi milijarderi..To je ono sto ti vidis,al prava istina je da su google i fejsbuk kreirani od strane CIA-e da bi ceo svet koristio google i fejsbuk i kako bi oni mogli uvek da znaju sve i kontrolisu svet i nije samo to njihovo skoro sve je njihovo,ali ovo su 2 najpoznatija. Tako su CIA i NSA napravili tzv. Anonymuse gde rade njihove agenti,kako bi kontrolisali celo deepweb i blackweb internet trziste. Mogao bih na ovu temu da pisem citav dan,ali necu da pisem roman,nego cu nastaviti konverzaciju u komentarima.
Aleksandar Todorović (r3bl)
03/08/2015 @ 18:54
Uh Kole, ne znam odakle da krenem. 🙂
1. Nisu momci iznad nego je jedna osoba u pitanju.
2. Napadi Anonimusa (kao hakerske grupe) nisu uopšte sofisticirani, nigdje nisam naveo da su „dobri hakeri“ (šta god to značilo u tvojoj glavi), niti tako mislim, niti podržavam njihove napade.
3. Naravno, CIA je napravila i Facebook i Google, ali eto, morali su zaposliti i desetine hiljada ljudi koji inače samo ‘lade muda da bi sve to ispalo uvjerljivije jebiga.
4. Znači sve je to tajno, nigdje nema članaka koji to makar na neki način pokušavaju dokazati, ali opet si se našao ti sa Balkana koji ipak znaš bolje od 99,8% populacije kako navodiš? Pa kako li samo ti sazna za to onda?
5. Čuj to, ima neko svjetsko rangiranje hakera? Hoće li za koju godinu postati i olimpijski sport?
Kole
03/08/2015 @ 19:11
1.) Cek,zasto pises o njima ako mislis da su losi u svom poslu ili nisu popularni,ne postoji treci razlog?
2.) Ovo za CIA-u je zvanicno i cudi me da ti kao osoba iz IT sveta to ne znas,Putin i mnogi drugi su to potvrdili i takve informacije cak mozes pronaci i na tom tvom google-u, al nebitno
i mozes proguglati posto ocigledno verujes samo tome sto pise na internetu,a postoje i mnoge dokumentarne emisije ciji podaci su sa vecom tezinom u poredjenju sa netom. ovo tvoje pod 4. cu samo objasniti jednostavnim poredjenjem ovako: Da li bi ti na svojoj kuci napisao da si lopov ili ubica npr ? Pa zasto bi onda oni delili informacije koje ne idu njima u korist na njihovim mrezama ?
Nije tajno,ali to spada u one 0.02% podatke,a ti verujes u onih 99.8% ,rekoh postoje dokumentarne emisije koje dokazuju pravu istinu. 5.) ako si hteo da ispadnes sarkastican ili cinican nije ti uspelo,posto stvarno postoji vec duzi vremenski period takmicenje hakera hah hah shame on you 😉
Aleksandar Todorović (r3bl)
03/08/2015 @ 20:25
Pa daj meni preporuči neku od tih mnogobrojnih dokumentarnih emisija za koje tvrdiš da ovo podržavaju i da završimo sa ovim.
I ne prevrći mi riječi, rekoh da nema svjetskog rangiranja hakera, manja takmičenja na lokalnim nivoima itekako postoje.
P.S. Matematika ti nikako ne ide. 99,8% + 0,02% nikako ne može biti 100.
Kole
03/08/2015 @ 21:08
Mozda si primetio da sam u prvom tekstu napisao 99.98% ?! a da je u drugom mozda gramaticka greska? mozda ?..
http://www.pcworld.com/article/2899952/all-major-browsers-hacked-at-pwn2own-contest.html
http://www.keyt.com/news/worlds-largest-computer-hacking-contest-happening-at-ucsb/23363462
http://engineering.nyu.edu/press-release/2013/09/18/nyu-poly-launches-worlds-biggest-hacking-competition
http://cyberlympics.org/
i jos mnogo takmicenja,bas ove godine cini mi se je bilo takmicenje ko ce uspeti da probije 4 browsera i neki kinez je uzeo 250k $ otprilike.
Mozda je tebi manje takmicenje sa lokalnim nivoima planeta Zemlja ,onda si u pravu.
https://medium.com/insurge-intelligence/how-the-cia-made-google-e836451a959e
http://www.henrymakow.com/social_networking_dupes_the_ma.html
http://www.nme.com/news/mia/51302
https://medium.com/insurge-intelligence/why-google-made-the-nsa-2a80584c9c1
http://www.thedailybeast.com/articles/2014/04/24/putin-was-right-this-internet-thing-really-was-created-by-the-cia.html
http://www.infowars.com/how-the-cia-made-google/
https://www.youtube.com/watch?v=cqggW08BWO0
da ne trazim vise.
Na YT mozes da kucas Secrets of CIA,i videces cemu se sve oni krivi kao sto sam rekao a i mnogim drugim stvarima kao sto su razne bolesti i epidemije.
https://www.youtube.com/results?search_query=CIA+founded+facebook+and+google+documentary+movie
https://www.youtube.com/watch?v=lYMTPTFhYsU imas i sa strane mnoge snimke pa gledaj. pff nisam znao da mora komentar da se odobri od strane administratora :S
Компјутераш блог
03/08/2015 @ 21:10
Mora jer ima mnogo linkova. Mnogo linkova u jednom komentaru se konta kao spamovanje pa se iz predustrožnosti šalje adminu na approve.
…a inače su svi relevantni komentari dozvoljeni, ovo je liberalan blog 🙂
Kole
03/08/2015 @ 21:44
Aha..ok
Kole
05/08/2015 @ 00:54
Pa gde pobeze ovaj intelektualac ? Pih ocekivao sam vise od njega…bedak 🙁
Aleksandar Todorović (r3bl)
05/08/2015 @ 01:13
Polako bre, dosta si linkova postavio, to cijenim. Treba sad baciti oko na svaki od njih prije nego što bih mogao da odgovorim (a jebiga, imam i prečih stvari). Odvojiću vremena za to čim stignem.
Hmeljisha
31/07/2016 @ 00:10
Ala ste smorili vas dvojica. Interesantan clanak a uvek neko prepucavanje. Kaocna YT kad neko postavi pesmu, pa se ubace likovi sa srpskim i hrvatskim uvredama. Katastrofa. Inace, nista licno, ali Aleksandre su mi tvoji tekstovi tezi za citanje od Drazinih.Jedino sto Draza nekada, bar je u ranijim tekstovima, civao masivan broj psovki, ali je kasnije postalo umerenije i ucini tekst jos pitkijim. Bez uvlacenja i cepiranja, cisto neko moje misljenje.
Hmeljisha
31/07/2016 @ 00:13
Kucam sa telefona, pa mi se zeznu razmaknica ivneka slova. Jebiga.
Ronnni
29/01/2017 @ 01:38
Ahaa a niko ne spominje iluminate i kakve oni veze imaju sa anonimusima.
Ber
24/06/2017 @ 17:33
Nije los tekst ako te zanima istorija anonimus pioreta i njegovo osnivanje rado sam spreman da sa tobom uradim intervju. Sve sto si napisao je manje vise tacno, osim datuma osnivanja. Verovatno će te začuditi ali anonimus ideologiju gija i ikonografija je proizvod grupe koja je nastala u Srbiji mnogo pre filma ali ok nema veze. Dobar tekst sve pohvale. Pozz