Кад лудило са корона вирусом прође – можда се нешто промени на боље?
Проглашена је пандемија корона вируса стручног назива covid-19 и док се неке државе боре и рукама и ногама против те напасти која односи хиљаде живота а неке се спрдамо како је у питању најсмешнији вирус у историји који постоји само на Фејсбуку….но манимо се будала, пробаћу визуализовати оно што бих ја желео да се промени кад све ово прође и лекције буду научене.
Форсирање рада од куће где год и кад год је то могуће
Из неког мени непознатог разлога многе ИТ фирме су гледале на рад од куће као на курчење и ‘ватање кривине, док су неке дозвољавале да се неколико дана недељно или месечно ради од куће. После свега овога што се тренутно дешава – рад од куће, тамо где је могуће – а знам да је могуће у ИТ бранши на великој већини позиција, требало би да постане стандард а не курчење. Састанци да се одржавају преко Zoom/Slacka/Skype/WebEx и сличних софтвера, фокус на VPN конекцији и цепај…да не давим даље са техничкалијама, отприлике сви ИТ-јевци их знају.
Наравно, ово ће све мало ударити иницијално по џепу онога ко би да ради од куће због набавке додатног монитора, добрих слушки са микрофоном, удобном столицом и добрим столом за којим ће се седети 8 сати дневно, релевантним осветљењем, осмишљавања простора у стану/кући за мини канцеларију и ко зна чега још, али шта да се ради.
Наравно, фирме могу и да уведу неке методе праћења рада запослених од куће, ако се запослени наравно сложи са тим и под условом да је праћење тачно одређених ствари и у тачно одређеном периоду….а не да га снифају кад увече гледа порниће са љубавницом за коју жена не зна.
Шалтери думру! Печати думру!
Фокус на онлајн пословању, поготово кад су банке у питању…све што може да се обавља преко нета, онлајн бенкинг да буде интиутиван (поздрав за UX екипу Комерцијалне банке који имају такав и-бенкинг од којег се добија катаракта) и лак за коришћење – да могу и старији људи да га користе без проблема а и да се користе онлајн плаћања где год је то могуће. Печат да замени електронски потпис преко нета….зашто нека фирма мора да ми удари „хардверски“ печат – нека потпише документ уникатним електронским потписом и то је то.
Све што мора да се „дођите да се потпишете на ових пар милиона папира“ укине, то је тако – 19. век. Манме потписа и печата јеботе, осмислите некакав начин да се то све ради путем нета, ценим опет простора за сертификате или парове јавних и приватних кључева, па можда чак и употребе веб камере.
Продавнице да се опамете мало
Фокус на онлајн шоповима и њиховом развијању уз могућност коришћења платних картица. Код нас је то и даље доста срамежљиво и на неком ниском нивоу одражено, можда пар продавница има ту могућност. И исто као и кад је у питању део са и-бенкигом, кориснички интерфејс мора да буде што је могуће једноставнији и лакши за око, такав да може свако да га користи – како онај хакер дигитронац, тако и онај што једва завршио средњу школу али има картицу (опет поздрав UX људима).
Јебем ти новчанице
Да ли ја једини видим папирни новац као идеално легло заразе и прљавштине? То срање треба заменити што пре – било апликацијом као код браће Кинеза, било плаћањем путем NFC-a са телефона или осмишљавањем неке методе са QR кодовима и камере на телефону, или брате платним картицама и завршити причзу, какав црни папирни динар који је прешао милион руку, био у петсто џепова, певаљки међ знојавим сисама, наркос повлачио лајну новчаницом, неко из хира пишао по парама. Овако безконтактна прича и сви чисти.
Смањење физичког контакта међу непознатима
Још као клинац сам размишљао зашто двоје људи који се први пут у животу виде – морају да се додирују рукама у ритуалу имена „руковање“…ко мени гарантује да друга страна није чачкала јаја, гузицу или извукла слине са темена кроз нос пре него што је мени пружила руку…и супротно? Дакле сад са ове стране кад погледаш, видиш некога први пут, ухватиш његову знојаву руку и онда неколико пута морате рукама горе-доле. Мислим се, да сам ванземаљац и да сам сад дошао на Земљу, мислио бих да су ови земљани прсли.
Мени је рецимо тотални погодак начин на који се Јапанци поздрављају – наклон и то је то. Драг ми је а много и топлији и чистији поздрав грљењем, под условом да је површина за грљење покривена бар на око чистом одећом – дакле без директног контакта кожа-на-кожу. Претпостављам да ће у ери након короне неки тренд бити „Добар дан“ уз климање главом – онако како је и требало бити од старта….а после кад се и ако се будемо интимизирали и боље упознали – тад можемо да се договоримо штаош.
Штампачи – одјебаус!
Ем се потроши богаоца папира, ем богаоца токсичних тонера, ем то што се одштампа ретко ко користи дуже од пар минута….обично се одштампа, пређе преко пар руку – обично због некаквог глупавог потписа па тутне у неки регистар и ту остане до гашења фирме. Ево, скоро сам отишао у Комерцијалну банку да подигнем картицу – и потписао сам једно 20 разоразних папира за све и свашта – и то су ми само извукли оне листове које сам требао да потпишем, остатак је остао на гомили….чему? Шта ће бити са тим папирима?
Лупити банану штампачима и фокус оставити на ПДФ-овим или неким другим видом електронске документације – уз наравно неки вид електронског потписа. Ако је нешто екстремно поверљиво – банка би рецимо могла да зашифрује документ мојим јавним кључем, ја да га добијем на мејл и откључам мојим приватним кључем, потпишем електронски па зашифрујем банкиним јавним кључем и вратим им назад мејлом – наравно….уз неки софтвер који би ово свео на пар кликова и без непотребних дрвљења о јавним кључевима и збуњивању корисника. Ту би негде требало да је будућност мајкуму а не у бесомучном штампању свега и свачега.
Таблет – а не књиге за школу
Кад водим клинку у школу – душа ме боли, торба и тежа и већа од ње…зашто, па који је ово век мајку му јебем? Зар све те књиге које имају не могу да стану у један јефтини таблет са капацитетом од пар гига простора? Плус би се саме књиге куповале много лакше (онлајн наравно) и биле би доста јефтиније јер нема штампарија и трошкова израде – додуше пошто држава не да за џабе ништа морао би се осмислити неки метод за заштиту од пиратерије, но нека мудрији размишљају о томе. Свеске, у реду, морају деца да науче да пишу а није баш најзгодније то радити на графичкој табли, свеске нека остану – али књиге, па таблет (Киндл и слично), наравно гумиране ивице, заштитно стакло, сваки са уникатним серијским бројем како би се лако нашао власник ако дете изгуби исти или га неко стави на КупујемПродајем.
…и наравно, свака клупа да има по два пуњача, како деца не би хватала кривину уз „цркла батерија“. Контам да би им овако нешто било и иницијално занимљивије а смањиле би се и посете књижарама, фотокопирницама и физиотерапеутима касније.
Онлајн и офлајн безбедност од које шницле отпадају
Да би све шљакало како треба у тој е-варијанти, сваки уређај мора бити дебело заштићен, почевши од шифрованог сториџа, јаке а лако памтљиве лозинке, антивирус заштите, последњих безбедоносних закрпа свега, мрежне безбедности, ДМЗ-а, забране коришћења plug-and-play уређаја, дооооста и доооста едукације о безбедносним ризицима, сендбоксинг свега критичног, двостепена (кориснико име и лозинка + једнократни код) где год да је могуће или чак и тростепена заштита (двостепена заштита + биометријска идентификација) тамо где је башбаш битно попут и-бенкинга, лимитирање приступа, ACL-oви и чега год још не и што нама штреберима може пасти на памет и што је најбитније од свега – јак бекап критичних ствари на бар три локације од којих је једна офлајн, трака или тако нешто….увек имати на уму најгори могући сценарио и бити спреман за њега (ето посла за, код нас мало запостављену грану ИТ-ја….инцидент менаџмент).
И генерално – све што падне на памет да се може онлајн – да се ради онлајн
Наравно неке ствари не могу, пиво са друштвом, стони тенис, сексање, љубав, шетња, физичке активности…али доста ствари може. Ево рецимо, зашто не може нека ИТ конференција да се одржи онлајн уз видео стриминг за који се наплате карте регуларно као и раније, уместо да мора да се купи карта до ту-и-ту, путује, одседне, одслуша, одседне, путује, кућа – уз могаоца размене флуида и ваздуха са разноразним непознатим људима. Чак бих и ја присуствовао таквим конференцијама и радионицама – јер као неко ко је доста интровертан, не волим нешто баш са мени непознатим људима да глумим лудило.
…и наравно да људски контакт нема нити ће икад имати алтернативу, човек је друштвено биће ма колико мислио да није – али би требало да постоје неке мере, поготово у овим лудим временима зараза, глобалног отопљавања и чувања плаже у зимском периоду.
Nikola
12/03/2020 @ 09:36
Drazo,
Slažem se sa svim osim sa jednom stvari, plaćanje karticom / telefonom / beskontaktno je vrlo cool, jednostavno i praktično da se koristi, medjutim imao sam nekoliko slučajeva gde koje kolege zbog svojih potrošačkih navika nisu mogli da dobiju kredit zato jer banke imaju uvid u to šta plaćaš karticom. U nekim državama EU svakom meseca dobiješ na izvodu ovoliko potrošeno na gorivo, hranu, itd…
Dok ako podignes pare svi znaju da si samo podigao pare i nema ni targetovanog marketinga niti diskriminacija zbog previše online kockanja ili sumljivih navika ako ih neko ima.
Tako da za većinu stvari i dalje bolje koristiti keš ako je to mouce. Bar za privatne svrhe, dok za posao, da potpuno se slažem da keš treba da se iskoreni.
Pozdrav
Компјутераш блог
12/03/2020 @ 10:01
Ту би већ нека законска регулатива требала да ускочи у причу, ГДПР, антишпијунски закони и тако то. Кад је Биткоин успео у томе да у потпуности сакрије трансакције не видим зашто то не би могли и други, под условом, што неко рече на Линкедину – да се у то не гледа линеарно 🙂
Dado
25/03/2020 @ 20:08
Neka nama gotovine, barem za neke stvari koje nisu za pricu 😉
Pozzzzzzzzzzz iz Kölna- zarista korone
Пеђа
12/03/2020 @ 09:46
Јеси у праву за доста ствари, али не за све, зависно од контекста како ко гледа. Има људи, не воле да их прате те је кеш и папир прихватљивији. Могућност грешака људског фактора је већа у тим односима где се људи не виде у 4 ока (на веб камери неко може и да се маскира) а и техничка обученост већине је спорна.
Климоглав или као некад подизање шешира као вид поздрава, подржавам 🙂
Из добре намере предлажем да сам детаљно осмислиш и патентираш методе онлајн комуникације које си навео па да предложиш некој од банака/продавница које би за то имале слуха. Само имај у виду и да сама држава има законе који захтевају печат/потпис или слично и не препознају све елементе правно валидне индентификације особе која се на нешто обавезује (кредит/куповина/уговор).
Позз
Компјутераш блог
12/03/2020 @ 09:59
To што држава има законе који захтевају ППП (папир, потпис, печат) је само сигнал застарелости и тромости државе, ма која да је у питању.
Ivan
12/03/2020 @ 20:02
Do pola, tekst odličan i sa svim bih se složio. Al od pola brate nema veze s mozgom. Na primer: imam u PDF-u jednu knjigu (skup nekih bitnih informacija složenih na dosta stranica) neki delovi bejaše na cloudu ali kada sam seo i sklopio sve u jedno, uzeo i odštampao. Bukvalno pola sata nakon toga je lajsne SSD i ništa, ni boot preko Streleka sa alatima za recovery, ni fizičko čačkanje i izvlačenje podataka. Mrtav. Drugi primer, fizička interakcija. Ok, ne znam tačno koliko sam se puta u životu rukovao, ali statistički 0% rukovanja me je ubilo.
Аца
12/03/2020 @ 11:16
Ти си тежи случај утописте, генерално гледано. Суштински си у праву али скоро све је неоствариво. Ниси у праву за књиге/таблет јер је књига много кориснија за децу. И још нешто, стављање свог живота и живота своје породице у руке информатичке безбедности, потпуно је погрешно јер ће сигурно да пукне пре или касније.
Joja i Dane
12/03/2020 @ 12:33
„Ниси у праву за књиге/таблет јер је књига много кориснија за децу“
Objasni kako je korisnija? U čemu je razlika u odnosu na e-reader-e?
Rašo
13/03/2020 @ 20:59
Dokazano je da čitanjem iz knjige ljudi bolje pamte. Plus, gledaj na to ovako, zamisli da ti dete ima 7 časova (oko 6 sati u školi) gde gleda u tablet, kad dođe kući, dok odradi domaći i nauči lekcije to je još sat – dva, malo razonoda na internetu i dođosmo do 10+ sati za ekranom 🙂 Istina, u nekim slučajevima i pod kontrolisanim okolnostima mogao bi deo udžbenika da pređe u elektronsku formu ali nikako sve u životu svesti na ekran
Denis
12/03/2020 @ 12:35
Morao bih da se slozim sa vecinom, posebno sa delom vezanim za saltere. Proslog meseca prvi put u zivotu kupih automobil, polovan naravno. E sad, procedura je da napravis ugovor, overis kod notara, platis porez i to je to, dobijes novu saobracajnu.
U praksi, prvi dan, notar – ugovor mora biti ispunjen preko racunara, ne prihvataju rukom ispisan, „da se nesto ne bi menjalo“ – sta god to znacilo. Sednem sa covekom u kafic, uz pomoc pdf editora na telefonu ispunim ugovor i overim ga u nekoliko primeraka. Drugi dan – poseta poreskoj upravi u opstini prodavca, u ovom slucaju Vracar. Ispunjvam formulare, snalazim se uz pomoc google-a i ljudi koji takodje cekaju, posto nema nikoga kome bih mogao da se obratim za pomoc ili daleko bile, neke zvanicne instrukcije na papiru ili online. Predam ja to, kazu dodjite za 7 dana. 7 dana im treba da pogledaju u katalog i kazu ti „plati toliko“. Ok, dodjem ja za 7 dana, po kisi, iz drugog dela grada da bi na salteru rekli da nije gotovo. To jest gotovo je ali nije potpisano, stoga, dodjite sutra. Ok, dodjem ja sutra, opet, preuzmem resenje, to je bila sreda. Kazu uplatite danas i dodjite u PONEDELJAK po resenje, posto treba nekoliko dana da prodje uplata. Dodjem u ponedeljak, preuzmem resenje i idem do MUP-a u mojoj opstini, cekam sat i po u redu i dobijam potvrdu uz naravno, dodjite za 7 dana po saobracajnu. Da li je stvarno toliko tesko organizovati proces koji realno moze da se zavrsi za 2-3 dana, bez redova, saltera i nepotrebnog gubljenja vremena.
Компјутераш блог
12/03/2020 @ 13:40
Ти си још добро и прошао. Ја кад сам куповао половног Пунтића, јебавао сам се месец дана око папирологије, пореза и срања. Срећа па сам познавао продавца преко познаника па ми дао да возим на његово име и на поверење, иначе не знам ни шта бих урадио.
Najdana
12/03/2020 @ 14:11
Apsolutno se slazem!
Ja sam se preselila u Ameriku skoro, ovde sve manje vise funkcionise online, i banking i shopping i ostalo. Kes se bas retko koristi. Mora i dalje da se ide u skolu, i mnogo poste ima koju kad vidim nije mi dobro od toliko nepotrebnih papira ali je generalno bolja situacija…
Tako da je i te kako skoro sve navedeno u tvom tekstu moguce.
U banku nisam isla otkad sam se preselila, jedno godinu dana, u Srbiji i dalje imam racun u banci koji ne mogu da zatvorim dok se ne pojavim tamo licno. Uredno se naplacuje odrzavanje kartice naravno. 🙂
ljubisa
12/03/2020 @ 14:42
Moram da pitam sta se desava kada neko iz drzave iz bilo kod razloga odluci da ti blokira racun u banci. Ovakav sistem je stvoren za apsolutnu kontrolu i zato nazalost sigurno ce nesto slicno postati stvarnost.
shellinflux@safe-mail.com
03/01/2022 @ 17:34
Naravno da mogu i hoće upotrebiti to protiv nas, kada iz bilo kog razloga žele da nekome blokiraju račun. Sve sada ide ka tome, a ljudi ne razumeju pravi razlog toga, misle da im vlada i kompanije to rade da bi im pomogli, to je naivno, zašto bilo kome poveriti te podatke.
Војин
12/03/2020 @ 16:56
Драги мој Дражо,
по први пут се са тобом не могу сложити ни у једној тачки коју си навео. Скидам ти капу за знање у области информатике али брате пропустио си мноооооооого да научиш о животу и стварности у којој живимо. Да би ти укратко образложио твоју заблуду за сваку ставку коју си навео требало би ми пар сати а на крају би ме ти прогласио лудаком или данас популарније рећи “теоретичарем завере“ зато ти предлажем да прочиташ четири књиге:
1. Врли нови свет Олдуса Хакслија
2. Животињска фарма Џорџа Орвела
3. 1984 такође Џорџа Орвела и као антитезу
4. Час Бика од Ивана Антоновића Јефремова
ако пак немаш времена јави се да препоручим пар клипова те онда одвој нешто времена да уместо “порнића са љубавницом“ 🙂 одгледаш што год друго на међународној електронској мрежи. Свако добро!
Огњен
16/03/2020 @ 00:21
Мене занимају ти клипови о којима причаш.
Да ли би ми их препоручио?
pEDJA
25/03/2020 @ 18:21
A pre toga neka procita „Gvozdenu petu“ Dzeka Londona.
shellinflux@safe-mail.net
03/01/2022 @ 17:37
I ja se slažem, bilo bi dobro da podelite te klipove sa nama. Ljudi treba da čuju i shvate zašto se sve ovo uvodi i kako će se koristiti, a ne da misle da su to dobrotvori zbog njih dali sve da im olakšaju.
Војин
18/03/2020 @ 10:10
Здраво Огњене,
наравно али овде јер се Дражо није огласио па нема смисла да то радим без његовог одобрења. Ипак постоји начин, тј. да ми се јавиш на hiperboreja@mail.ru . Не знам колико си у теми тако да ако поставим неки почетнички биће ти смешно а опет неки за који је потребно велико предзнање нећеш ништа разумети. У оба случаја ћеш одустати и вратити се у “стадо“. Зато молим те пиши! Пиши које те теме интересују и које језике разумеш а ја ћу се потрудити да издвојим најбитније. Свако добро!
Војин
18/03/2020 @ 10:11
али НЕ овде *
luka
03/04/2020 @ 08:50
U Danskoj vecina tih stvari odavno funkcionise.
Skoro svi placaju karticom bezkontaktno. Za vece sume mora da se ukuca PIN u supermarketima.
Od dokumenata se secam da sam morao fizicki da odem po njih je samo za registraciju kad se dodje u Dansku, dokument potvrde o studiranju za studentski smestaj i registracija vozila. A i to se sve brzo zavrsi. Za registraciju vozila se sve uradi na jednom salteru bez potrebe ponovnog dolaska. I registracija se radi SAMO JEDNOM prilikom kupovine vozila.
Situacija sa klincima je slicna kao u Srbiji. Jos uvek nose teske torbe sa knjigama.
Smesne su mi teorije zavere koje mogu da procitam u komentarima. Ako veliki brat pocne da radi, nije problem i sad da vam ugasi racun u banci ili da vam dodje kuci i uzme kes, ne mora ista da se menja.
Aco
27/05/2020 @ 21:53
Drazo, sto se tice tableta i elektronskog obrazovanja procitaj MIT-ovi analizu znanja kod klinaca koji su ucili koriscenjem tableta vs onih na analognim (starim) nacinima.
https://www.technologyreview.com/2019/12/19/131155/classroom-technology-holding-students-back-edtech-kids-education/
Jednom rijecju drzi djecu sto dalje od struje 🙂