Како приказати пермисије над фајловима у окталном (нумеричком) формату
Скоро сам чуо од једног дечка који је скоро почео са Линуксом да кад жели да види пермисије у окталном формату – јер ове у human-friendly му још нису најјасније – то ради тако што се на сервер улогује кроз FileZilla програм па из њега покрене ‘File Permissions’ над фајлом и тако види која је пермисија у окталном формату.
Дакле еквивалент за 777 би био a=rwx при чему је а ознака за сви (аll) а rwx ознака за read-write-execute. У примеру chmod u=rwx,g=rx,o=rx – u је ознака за корисника (user), g за групу (group) и о за (остале) others. У синтакси = значи додај конкретно ове привилегије, – значи одузми од постојећих ове привилегије (u-w ће одузети кориснику write привилегију) а + значи додај на постојеће привилегије и ову (g+x ће групи доделити execute привилегију)
Ево једног примера копирања постојећих пермисија где имате два фајла са различитим пермисијама и прегледом истих у human-friendly формату те доделом еквивалентих привилегија другом фајлу.
За излиставање привилегија у окталном формату – што може бити занимљиво почетницима – користимо команду stat која је заправо део из coreutils пакета.
Да бисте излистали пермисије у окталном формату користи се синтакса:
stat -c 'FORMAT_ISPISA' fajl
У ‘FORMAT_ISPISA’ се могу сем самих пермисија поставити и многи други параметри за испис попут датума задње измене или датума задњег приступа фајлу, власник фајла и слично, сваки параметар за формат почиње са % – али нама су у овом случају кад су пермисије у питању занимљиви само следећи параметри за формат:
- %a – Пермисије над фајлом у окталном формату
- %A – Пермисије над фајлом у human-friendly формату (као са ls -l)
- %n – Назив фајла
Те би за листинг пермисија у нашем случају било коришћено: stat -c ‘%a %A %n’ testfajl*
Остали параметри који нам могу бити занимљиви су:
- %F – тип фајла (регуларан фајл, празан, фолдер, линк…)
- %U – име корисника који је власник фајла
- %G – име групе која је власник фајла
- %x – време последњег приступа фајлу
- %w – време кад је фајл креиран
- %y – време кад је фајл последњи пут мењан
- Произвољни карактери или симболи за лакши прика фајла, без % (–>, ->, |, ime:, štagod)
Пример овако некаквог приказа
Сад дакле, кад имате пермисије у окталном формату а нисте најбољи са пермисијама у human-frindly формату, можете ‘прекопирати’ пермисије са стандардним chmod 755 (или који већ)