Линукс ‘не забада’
Да се одмах разумемо – користим Линукс и користићу га. Овај текст је написан у Либре Офису на КДЕ Неону (који бих свима препоручио). Користим га већ неко време на свом лаптопу и систем ме одушевљава. КДЕ, који је невероватно лаган и који троши веома мало ресурса. Поред тога је веома стабилан и све ради „out-of-the-box“. Где је онда проблем?
Поред лаптопа имам и десктоп рачунар, који не користим толико често, али ту је у соби, чами и чека да га кад-кад покренем. Последњи пут сам га покренуо пре неких месец дана, јер ми је требао да пребацим неке битне снимке из телефона. Пребацио сам тада и то користећи Манџаро Дипин (Manjaro Deepin).
Има неколико месеци како сам на десктоп машини инсталирао Манџаро Дипин. Углавном сам користио Убунту (Дебиан) базиране системе на рачунару и реших да видим како је то када се користи нешто другачије. Да не буде више „apt-get“ него да пробам мало „pacman“. Лаптоп користим за свакодневни рад и ту нисам хтео да експериментишем и зато је десктоп послужио као тест машина. И на први поглед Манџаро ме је одушевио. Поприлично је брз, све што ми је требало сам инсталирао без проблема. Код њега ме је чак и одушевило што сам у пакетима нашао „openjfx“ верзију 8, које нема у другим дистрама, а која ми је требала због неких пројеката.
Одушевљење је трајало све до данас. Као што сам рекао, пре месец дана сам пребацио неке снимке у рачунар и до данас га нисам палио. Данас покренем рачунар, покренем Дипин (јер имам и Виндовс 10 инсталиран на рачунару), дође до дела за логовање, укуцам лозинку који користим на свим рачунарима, кад оно – „wrong password“. Рекох можда сам брзо куцао, укуцам поново – „wrong password“. Рестарт рачунара. Опет логин, опет укуцам лозинку, неће да се улогује, пријављује да је погрешна.
Ок, већ ми иде на живце, али нема везе, полако, решићемо. Притиснем CTRL+ALT+F2, уђем у терминал, укуцам корисничко име, укуцам лозинку (који сам тамо куцао бар 10 пута) и нормално улогујем се преко терминала. Рекох, можда нешто забада због ажурирања неког, јер одавно нисам ажурирао. Укуцам команду „sudo pacman Syu“ и прође апдејт без проблема. Вратим се на логин преко графичког интерфејса, укуцам лозинку, неће. Рестарт рачунара, опет да се улогујем – неће – „wrong password“. Ок, идемо опет у терминал. Падне ми на памет да је нешто проблем до „keyboard-layout“ подешавања (да није неким случајем подешена ћирилица, па да зато не препознаје лозинку), преко терминала у фајлу подесим српску латиницу, која ми је увек примарна на рачунару, назад на логин, неће. Већ крећу живци да раде. Терминал, подеси „keyboard layout“ на US, поново покушај логина, неће. Ок, ај заменићу лозинку за корисника. Терминал, „passwd“, укуцам налог, укуцам тренутну лозинку, укуцам нову, поновим нову (овога пута ставим само бројеве – 123 – да бих препознало независно од лејаута тастатуре). На логин, укуцам нову лозинку (123), неће. Рестарт компа, дође до логина, укуцам лозинку – порука – „wrong password“.
Ту већ почињем да псујем и Линукс и Манџаро и Линуса и све по списку редом. Већ пада мрак на очи, и већ видим како са уживањем бришем партиције где је Манџаро. Ипак, нисам баш толико полудео, сетим се да су још увек тамо снимци.
Рестарт, улогуј се на Виндовс, скидам LinuxReader (програмчић који омогућава да се из Виндовса приступи Линукс партицијама). Пребацуј снимке на NTFS партицију. EaseUS Partition Master покрећем и са осмехом на лицу бришем Манџаро (који вероватно никада више не инсталирам).
Ипак на крају проблем решен. А да, Линукс никада не забада.
PS: Да не буде да нисам рекао, падања Виндовса и проблеме са њим сам и престао да бројим.
sasa_
14/07/2019 @ 13:12
Reinstalacija login menadžera, instalacija nekog drugog login menadžera, itd. Pa tek onda Recycle bin. 🙂
Miloš
14/07/2019 @ 15:50
Moglo je tu još mnogo toga da se uradi naravno da se to popravi, ali… Šta će mi sistem na kome ne mogu da završim ono što mi treba hitno u tom trenutku? Tog trenutka sam morao nešto da završim, a iz čistog mira OS mi ne dozvoljava da se ulogujem iz samo njemu znanog razloga. To nije OS nego kanta i ne zaslužuje da se uloži vreme… Bar ja tako gledam na to 😀
Враг
14/07/2019 @ 13:45
толико муке само да би пребацио пар снимака са једне на другу партицију?
Ако се већ може ући у терминал покренути програм „MC“ и пребацити податке.
Што се проблема са Манџаро тиче, ваља имати у виду да доста неких верзија не уређује основна екипа већ неки онако полу хобисти услед чега је за очекивати проблеме на систему.
Дакле или користити основне верзије које развијају уређене екипе или се не љутити када се користе хоби дистрибуције…
Miloš
14/07/2019 @ 15:45
Nije bila muka da se prebace klipovi sa particije na particiju (pri tomer računar mi je trebao u tom trenutku da završim nešto na njemu hitno, a ne da prebacim klipove), ali što bih to radio preko terminala, ako već imam na Windows-u instaliran GUI program preko koga to mogu da uradim sa dva klika, a svakako moram da uđem u Windows (da u slast obrišem Manjaro) da završim ono za šta mi je potreban računar.
Što se tiče hobi distribucija, problem je što je sve više takvih… Čak i one koje razvijaju ozbiljni timovi…
Predrag
15/07/2019 @ 11:15
Da, isto mi je se desilo i na Mintu 19
ret
16/07/2019 @ 22:20
Ja na jednom laptopu imam Mint. I zabada od kada sam ga stavio. Nasao sam mu caku – u terminalu gasim cinnamon i onda radi ok, ali pola interfejsa nemam. Haos. Jedino ga za online placanja koristim, ovako – deluje mi kao poluzavrsen proizvod.
Luka
17/07/2019 @ 11:38
Pre par dana sam pratio tvoje uputstvo i instalirao Linux Mint Cinnamon 19 .. Prezadovoljan sam i trenutno sam u fazi ucenja sto se tice linuxa…
Sta koristiti Linux Mint ili KDE Neon?
Pozdrav i svako dobro !! Samo nastavi sa blogom 🙂
Miloš
17/07/2019 @ 15:09
Linux Mint ili KDE Neon je pitanje samo ličnih afiniteta. Mint važ za jednu od najboljih distribucija za početnike, ali npr od kada sam probao KDE Neon ne planiram da ga menjam ( osim ako me nešto mnogo ne razočara 😀 ). KDE Neon je takođe jednostavan za podešavanje, userfriendly, moguće je da se prilagodi kako god želiš. Priče kruže da je KDE mnogo zahtevno okruženje, ali KDE na Neon-u bukvalno je toliko lagan da sam ja iznenađen ( ne znam za ostale distribucije, KDE sam probao samo na Neon-u). Moja preporuka je KDE Neon, ali probaj i jednu i drugu distribuciju, pa vidi šta ti više leži. 😀
Saša
17/07/2019 @ 16:15
Ima stotine distroa, a ako je neophodan neki koji radi bez greške – kako je zamišljeno i zapisano – onda Slackware.
Imperativ stabilnosti i sigurnosti kao teško dostižan ideal mnogim mejnstrim distroima poput Debiana, Centosa…
Maksim
19/07/2019 @ 09:38
Puno vremena je prošlo otkad sam počeo da radim sa Linuxom. Imam tri hard diska: na jednom je Linux Mint Cinnamon, na drugom Manjaro xfce, a na trećem Windows 7… sa Linux distribucijama nemam neke veće probleme, Linux može da baguje isto kao i Windows, to nije nije ništa novo i ne treba se čuditi i nervirati. Ne postoji savršen OS. Isprobao sam na Virtualboxu petnaestak Linux distribucija, imeđu ostalih i Arch, Slackware i FreeBSD, koji nisu za početnike. Naprednim korisnicima bih preporučio Arch, koji nije tako težak kao što se priča. I još jednom – ne postoji savršen OS, svi oni povremeno baguju. Pa koliko vam se puta to desilo na Windowsu.
Veselin
06/08/2019 @ 14:39
Pozdrav Miloše,
Video sam da si imao negativno iskustvo tj. nisi se snašao sa iPhone-om u jednom od tekstova kada si trebao čini mi se drugaru da podesiš iCloud i sl. na novom telefonu (davno sam čitao).
Primetio sam i da slabo kad pominješ macOS, već samo Linux distribucije i WIndows.
Nakon višegodišnjeg iskustva preporučio bih da kupiš polovan Mac mini kao jedno od najjeftinijih rešenja za macOS. Hackintosh nije rešenje jer ne radi sve kako treba (pogotovo ako instaliraš na laptop) i nikada nisi siguran kao kod pomenutog Manjaro-a kada će se nešto iskomplikovati i možeš steći utisak da je macOS lošije rešenje u odnosu na Win/Lin.
Kada instaliraš Mojave zaboravićeš na Windows i Linux (osim u slučaju da baš ne postoji određeni program kao zamena). Naravno, za posao korisistiš ono što moraš.
Nakon par dana testiranja mašine i raznih programa postavićeš pitanje gde si bio do sad i šta si radio svih ovih godina 🙂
Prvo ćeš uočiti font San Francisco i zapitati se da li namerno PC Win/Lin stavlja krzav font, zatim podesiš dark temu koja je prijatnija za oči, pa instaliraš ForkLift 3 (fajl menadžer i transfer), tu su i aplikacije koje dolaze uz OS gde je sve preglednije od na primer Firefox-a, Thunderbird-a, foto albuma, kalendara, beleški, podsetnika, podešavanja. Onda čudesno pitanje koji antivirus da instaliraš od milion i koje sve zaštite da upotrebiš. Ništa od toga. Na koji link da odeš da instaliraš drajvere i koji su najnoviji i razmišljanje šta od ponuđenih drajvera instalirati a šta ne. Onda vidiš da ne treba ništa dirati. To je ta caka.
I sam sam godinama instalirao i držao dual boot i po nekoliko fleševa sa instalacijama raznih sistema i nikada to nije bilo to jer mi je trebao jednostavan sistem (gde sam koristio Linux distribucije) sa aplikacijama koje postoje na WIndows-u (MS Office, Acrobat, ABBYY Fine Reader itd.) i tada sam se par puta na dan prebacivao sa jednog na drugi sistem.
Nakon prelaska na Mac imaćeš više vremena za sebe (ovo nije šala). Odradiš šta treba na kompu, ustaneš i živiš život (odeš na plivanje, trčanje, u šetnju), dok te Win/Lin OS jednostavno tera da ostaneš satima duže da nešto podesiš/popraviš/ispraviš/doradiš. Stalno nešto ne radi od programa, drajvera, sistemskih aplikacija, uvek neki update što umesto da popravi on pokvari stvar.
Ne ulazim u debatu „Mac je skuplji, na Windows-u mogu da se igraju igrice…“, poznate su prednosti i mane, pričam o samom operativnom sistemu koji je daleko napredniji u odnosu na Win/Lin i to je razlog zbog čega mnogi koji testiraju/kupe Mac ostaju na njemu tj. ne vraćaju se na Windows/Linux.
Veselin
06/08/2019 @ 14:49
Edit: tek sada vidim da je Drugi Miloš pisao 🙂
imarkovic
02/09/2019 @ 10:59
Користио сам током година много дистрибуција (CentOS, Debian, Ubuntu, SuSE…….), никад ми се ништа слично није десило. Не знам уопште како је то могуће, чак и после промене помоћу „passwd“ команде, али ево десило се. Онај ко каже да на Линксу ништа не забада, нема појма.
За крај бих оставио коментар, да не треба никако одустајати и не треба пустити да те оваква ситница изнервира, напротив, не иде да се нервираш и да радиш на Линуксу. Препорука: пробати Slackware 😉
Михајло
25/09/2019 @ 12:07
Поздрав,
Занима ме јел постоји начин да се Архикед и Аутокед користе на линуксу.
Marko
09/10/2019 @ 22:24
Narani prasici i ne diraj dugmici. Nije pravljeno/programirano za Linux i na trazi djavola.
Linux za druge stvari.
Lazar
22/04/2020 @ 02:15
Ne znam za AutoCAD i Arhicad, ali BricsCAD radi odlično. Ni na Windows-u više ne koristim AutoCAD. Meni treba uglavnom za 3d.