Moderni trendovi u veb dizajnu
Veb dizajn je vrlo popularna i uvek aktelna tema unutar informatičkih voda, domeni podvrgnutoj konstantnim naprecima i promenama. Kao i u svemu drugom, u veb dizajnu je takođe potrebno uvek biti na rubu dešavanja i pažljivo pratiti moderne trendove. Po meni veb stranice definitivno nose potpis svoga vremena i samo po dizajnu je lako odrediti iz kojih godina stranica potiče. Tako da kada prilikom svoje pretrage interneta naiđete na stranicu koja izgleda kao nešto s početka milenijuma, jasno je da ćete osetiti neku vrstu distanciranosti.
Deset godina je puno u stvarnom životu, međutim u veb dizajnu ta decenija se lako pretvara u stoleće. Upravo zato je važno redovno prateći trendove nadograđivati vašu veb stranicu, ali i ponuditi kompletan redizajn ukoliko se za tako šta vremenom pokaže potreba.Dizajnerski pristup
Prilagoditi stranicu svim interesnim grupama i svim očekivanjima je naravno nemoguće. Ali, postoje neka temeljna pravila i načela koja veb stranice moraju zadovoljavati kako bi bile funkcionalne, a ujedno atraktivne i oku ugodne. Minimalizam i jednostavnost u pristupu i dizajnu je trenutni trend koji neće skoro nestati. Naravno ovako prezentirane stranice su najpogodnije za promociju usluga i proizvoda, konkretno stranice koje za zadatak imaju brz prenos jedne jasne poruke, te stoga nisu krcate bezbrojnim člancima i drugim sadržajem. Ovakve stranice su tu da jasno i kvalitetno prezentiraju jednu ideju na što bolji i vizualno što unikatniji način.
S druge strane, za stranice koje se često obnavljaju novim člancima i ostalim sadržajem ova metoda u celosti nije primenljiva, ali je jednim delom ipak dostižna optimizacijom layout-a stranice, izbacivanjem nepotrebnih elemenata i pojednostavljivanjem izbornika. Ovaj pristup će vizualno rasteretiti stranicu i učiniti je manje zasićenom. Što će za krajnje korisnike rezultirati boljim fokusom na sam sadržaj kao i brži pristup informacijama.
Doslednost u korištenju boja
Prilikom dizajniranja veb stranice potrebno je odlučiti se za paletu boja koje planirate koristiti. Doslednost u ovoj kategoriji je od velike važnosti ukoliko želite da vaša stranica zadrži profesionalan i moderan dizajn. Paletu boja je naravno potrebno prilagoditi nameni i temi stranice koju dizajnirate, brendu i njegovom vizualnom identitetu.
Navigacija i čitljivost
Navigacija na sajtu ne sme ostavljati mesta konfuziji. Jedan od čestih elemenata modernog veb dizajna su popularni „hamburger“ izbornici. Izvorno korišteni u mobilnim aplikacijama, ovaj vid navigacije je ubrzo našao svoj put do veba. Hamburger izbornici su grafički predstavljeni kao tri horizontalne crtice, pozicionirani uglavnom negde pri vrhu stranice i na klik otvaraju padajući izbornik sa linkovima. Ovaj metod kao esencijalni element modernog veb dizajna ima svoje pobornike, ali isto tako i one koji ga oštro kritikuju, smatrajući da korisnici nemaju naviku proveravati koji sadržaji se kriju iza padajućeg izbornika te da kao nedeskriptivni element nema šta tražiti na veb stranicama.
Naravno, stari oproban sistem ostavljanja popularnih i brzo dostupnih linkova pri vrhu sajta je i dalje prihvatljivo i popularno rešenje. Na su taj način linkovi su uvek u fokusu i brzo dostupni posetiocima stranice. Manje važne linkove je pametnije pozicionirati u futer stranice te na taj način smanjiti pretrpanost glavnog izbornika.
Jedan od faktora koji mnogi prilikom dizajniranja stranice smetnu s uma je tipografija, tj. odabir kvalitetnog fonta. Font koji planirate koristiti na stranici mora biti čist i jasan. Mnogi pribegavaju korištenju preterano kitnjastih i previše stilizovanih fontova koji možda izgledaju zanimljivo, ali definitivno nisu čitljivi i samim tim otežavaju navigaciju i čitanje sadržaja.
Responsivni dizajn
Koliko ste samo puta preko svog smart telefona pristupili veb stranici koja nije bila prilagođena za prikaz na zadanoj rezoluciji. Uz nečitljiv tekst, konstantno zumiranje i skrolanje, sigurno ste napustili stranicu i nastavili svoju potragu negde drugde. Opšte je poznato da danas korisnici vebu pristupaju preko niza uređaja, bilo da se radi o standardnim kompjuterima, tabletima ili telefonima, svaki od njih dolazi sa svojim specifikacijama i rezolucijom ekrana, pa je upravo zato bitno sve ovo imati na umu prilikom dizajniranja vaše veb stranice. Kao najjednostavnije rešenje za ovaj problem nameće se responsivni dizajn.
Kao što mu i samo ime sugeriše, responsivni dizajn će automatski prilagoditi vašu stranicu rezoluciji uređaja preko koje joj korisnik pristupa. Ovo je jednostavno i vrlo efikasno rešenje za učestali problem koji se javio s rastom popularnosti smart uređaja. Takođe, po rečima SEO stručnjaka, Gugl je počeo flagirati stranice koje nisu optimizovane za mobilne uređaje što automatski negativno utiče na njihovo pozicioniranje prilikom pretrage.
Ovo su samo neki od elemenata na koje je potrebno obratiti pažnju ukoliko želite da vaša veb stranica ima moderan i profesionalan izgled. Trendovi se naravno menjaju i veb konstantno evoluira, stoga je potrebno biti na obzoru i pratiti dešavanja i novitete iz branše. Naravno nije svaki trend pozitivan, ali ipak pojedini trendovi vremenom postaju standardi. Stoga budite ažurni i ne dozvolite da vašu veb stranicu pregazi vreme, jer ipak, vaša veb stranica je vaše onlajn ogledalo.
Ukoliko želite i vi da podelite sa zajednicom svoja iskustva, zapažanja, razmišljanja, uputstva ili bilo šta vezano za IT - dobrodošli ste na Kompjuteraš blogu. Više na ovom linku
Pozdravljam
23/11/2016 @ 12:47
Odlično napisano. Mali uput: bilo bi dobro da vidimo i neke praktične delove primene, koje rezolucije ispratiti, koje alate koristiti prilikom dizajniranja veb prezentacije, koji bi sajtovi bili relevantni i slično
Alisa Mura
23/11/2016 @ 13:04
Hvala na komentaru 🙂 Nadam se nastaviti svoju aktivnost ovde, tako da će praktični primeri biti obrađeni u nekom od budućih objava.
Simeon
23/11/2016 @ 20:26
Napokon jedan normalan i kulturan tekst na ovom sajtu da vidim mada bilo bi dobro da vidim i konkretne korake jer na njih sam navikao na istom 😉 Puno lepih pozdrava
Alisa Mura
24/11/2016 @ 10:01
Simeon, hvala na pozitivnom komentaru! Bogami me ohrabrujete na dalje pisanje 😀
Milovan
24/11/2016 @ 11:22
Skoro sam otkrio ovaj sajt i mislim da sam procitao skoro sve tekstove sem ovih koje si oznacio sa “sirova uputsta“. Drago mi je da ima i takvih lokacija na internetu, kao da čitam “Svet lova i ribolova“ Memedovića ali u kompjuterskoj terminologiji. da se ne uvrediš, uporedio sam te sa Memedovićem jer i on ima emisiju o lovu i ribolovu a te dve stvari me apsolutno ne zanimaju ali ne propustam emisiju zbog nacina kako on obradjuje tu temu, skroz zanimljivo. Takva je situacija i ovde, ne zanima ne ta kompjuterska nauka ali mi ovde zanimljkivo da citam o njoj pa sam cak nesto i naucio iako nisam hteo, ako me razumes. Puno pozdrava i tebi i svim autorima sa ovog bloga ukljucujuci i dragu Alisu. Uzdravlje.
Dusan
24/11/2016 @ 20:02
Hvala na lepom tekstu, nadam se da će ih još biti. Pozdrav
Alisa Mura
25/11/2016 @ 07:38
Hvala svima na čitanju i komentarima, bolje ohrabrenje za nastavak pisanja nisam mogla ni zamisliti 🙂
Alisa
19/12/2016 @ 15:23
Bravo Alisa
Alisa Mura
20/12/2016 @ 08:09
Hvala na čitanju 😀