Struktura GNU/Linux direktorijuma [LiBRE]
Kao i svaki drugi operativni sistem i GNU/Linux operativni sistem sadrži strukturu direktorijuma. U ovom tekstu biće predstavljeni direktorijumi koje sistem najviše koristi, tako da će nam za savladavanje osnova rada linuks sistema sledeći spisak biti jako koristan. Spisak je namenjen kako za nove korisnike (koje žele da znaju gde se šta nalazi od sistema), tako i za korisnike koji već imaju Linuks iskustvo (zamišljeno kao podsetnik).
/bin
Sadrži izvršne programe koji su deo Linuks operativnog sistema i mnoge komande kao što su cat, cp, ls, more, programe kao sto je shell koji predstavlja komandnu liniju itd…
/boot
Sadrži fajlove potrebne za podizanje operativnog sistema. Boot loader-i kao sto je LILO (LInux LOader) koristi ove fajlove. Kernel koji se ucitava prilikom podizanja sistema se nalazi u /boot direktorijumu.
/dev
Sadrži sve uređaje poput uklonjivih uređaja, zvučnih kartica, modema … To je virtuelni direktorijum koji sadrži datoteke ovih uređaja.
/etc
To je, u stvari, konfiguracioni direktorijum celokupnog operativnog sistema. Takođe, sadrži globalna podešavanja za ssh, telnet, smtp/pop3, X11, apache, samba…
/home
Podrazumevani direktorijum za skladištenje korisničkih podataka. Sadrži lične direktorijume za svakog korisnika, ali svaki lični direktorijum nosi /home za tog korisnika. Samo root korisnik može videti sve home direktorijume.
/lib
Sadrži zajedničke biblioteke (perl, python, C…) i kernel module. Sadrži sistemske biblioteke neophodne za rad operativnog sistema i pojedinačnih programa.
/lost+found
U njega se smeštaju svi fragmenti (delovi) fajlova koji bi mogli da nestanu usled pada sistema. FSCK program u Linuksu traži greške u fajl sistemu i fragmente na koje naiđe smešta u /lost+found kako bi mogli biti ponovo vraćeni u sistem.
/media
Direktorijum čija je svrha da bude jedinstveno mesto za montiranje multimedijalnih fajlova (odnosno uređaja) od strane korisnika i različitih programa.
/mnt
Ovo je podrazumevana lokacija za sve montirane uređaje kao što su cdrom, floppy disk, usb uređaj… U /mnt se montiraju fajlovi koji su potrebni samo za određeno vreme, ako ih ne demontiramo biće pokrenuti do sledećeg restartovanja sistema.
/opt
Sadrži konfiguracione datoteke za dodavanje na aplikativni softver. Ovde se mogu instalirati third-party aplikacije. Sadrži opcione pakete softvera.
/proc
Sadrži podatke o sistemskim procesima. To je virtuelni sistem datoteka koji sadrži informacije o sistemu datoteka. Uslovno rečeno, direktorijum koji se kreira prilikom podizanja sistema i sadrži informacije o kernelu. On nije klasičan direktorijum već nešto kao virtuelni direktorijum/fajl preko koga dobijamo informacije.
/root
Ovo je domaći direktorijum sistemskog administratora (root). Ali nije u sklopu svih home direktorijuma već je izdvojen. Privilegije pisanja nad ovim direktorijumom ima samo root korisnik.
/sbin
Sadrži binarne izvršne datoteke koji su dostupne samo root-u, uglavnom namenjene održavanju sistema. Takođe, sadrži i komande kao što su mount, shutdown, umount…
/srv
U novijim verzijama slackware distribucije, ovaj direktorijum je predviđen za smeštanje podataka koje koriste programi namenjeni serverskoj upotrebi poput veb servera.
/sys
Sistemski direktorijum koji kernel generiše pri svakom boot-u.
/tmp
Sadrži sve privremene datoteke koje se brišu sa svakim startovanjem sistema. Glavni direktorijum za smeštanje privremenih fajlova.
/usr
Sadrži deljive i read-only podatke. Takođe, sadrži i binarne datoteke, biblioteke, dokumentaciju, izvore…
/usr/bin
Sadrži izvršne datoteke mnogih komandi koje nisu deo jezgra Linuksa.
/usr/include
Sadrži glavne datoteke (vođice) za C i C++ programske jezike.
/usr/lib
Sadrži biblioteke za C i C++ programske jezike.
/usr/local
Sadrži lokalne datoteke, slične onima koji se nalaze u /bin direktorijumu.
/usr/sbin
Sadrži administrativne komande.
/usr/share
Sadrži datoteke koje su zajedničke, kao npr. uobičajeni konfiguracioni fajlovi, slike, dokumenta…
/usr/src
Sadrži izvor Linuks jezgra (kernel).
/var
Sadrži datoteke specifične za korisnika kao što su imejl poruke, baza podataka instaliranih programa, istorije…
/var/cache
Sadrži keširane podatke za aplikacije.
/var/lib
Sadrži informacije koje se tiču trenutnog stanja aplikacija. Te informacije se menjaju svaki put kad se pokrene program.
/var/lock
Sadrži zaključane datoteke koje su proverene od strane aplikacije tako da izvor može da koristi samo jedna aplikacija.
/var/log
Sadrži istorije različitih aplikacija.
/var/mail
Sadrži korisnikove poruke e-pošte.
/var/opt
Sadrži promenljive podatke za pakete smeštene u /opt direktorijum.
/var/run
Sadrži podatke koji opisuju sistem od trenutke startovanja.
/var/spool
Sadrži podatke koji čekaju na neki proces.
/var/tmp
Sadrži datoteke koje su očuvane između dva startovanja sistema.
Izvor: http://slackware-srbija.org/wiki/doku.php?id=osnovno:struktura_linuks_direktorijuma
Ovaj tekst je u potpunosti prekopiran iz LiBRE magazina, broj 10. Autor teksta je Slackware Srbija zajednica. Izdanja LiBRE magazina možete besplatno skinuti sa ovog linka
Aca
05/03/2015 @ 11:51
To je to.
Dalibor
26/03/2015 @ 18:29
Ne znam gde da postavinm pitanje..valjda ovde.Ima li neka aplikacija za KIK a pravljena za Linux PC i odakle je skinuti i instalirati na PC.Ili bar za Windows pa da je koristim na linuxu preko Wine-a?
Čika Google kaže da,ali me sa svakim ponuđenim linkom redirektuje tamo-ovamo…tj.mrtva trka…
Kompjuteraš blog
26/03/2015 @ 18:33
Iskreno, blage veze nemam šta je to KIK, valjda si mislio na ovo: http://www.download-kik.com/kik-for-linux (ne znam ni šta je, ni da li radi, niti čemu služi, a ti se već Guglovao pa da se ne ponavljam)
Dalibor
26/03/2015 @ 18:58
Ma da to je to,isti efekat….u principu,koliko sam ja shvatio iz priče,to je nešto kao recimo Skype,al za android telefone i navodno postoji aplikacija i za PC ali za Win7.Mada ni to nisam uspeo da iskopam.
Dalibor
26/03/2015 @ 18:59
http://www.sk.rs/2013/01/skpz17.html