Све ће нас на крају заменити једна скрипта
Добио сам задатак да путем скрипте вршим аутоматску проверу једног имејл налога, да садржај имејла скенирам и пронађем линк за скидање са одређене адресе те да тај линк аутоматски пустим на ‘download‘, распакивање и даље процесуирање – то и направих али и почех да размишљам…хммм….неће ли нас на крају све заменити нека оваква скрипта, процедура, тригер или програм?
Примери занимања које је заменила скрипта или програм
Имали сте портире – њих сад мења ИД картица, веб камера и софтвер за евиденцију радног времена – и опала, одоше портири у продавце на пијаци….имали сте кројаче које сад мења роботизована радна снага – и опала, одоше кројачи на биро…дактилографкиње – има их само неки дебели задригли политичар из 17 века (тј неки домаћи), шалтери у банкама – мења их e-banking (додуше код нас ово неће никад умрети), папир-потпис-печат – мења их електронски потпис и PDF документ (и ово ће код нас стићи за једно 50-100 година), поштари – мења их имејл, преводиоци – мења их Гугл Тренслејт (ориг. Google Translate), зидари – мења их 3D штампач, књиговође – мења их књиговодствени програм, таксисти – мења их „Google Car“ или сервис попут Убера…итд…итд…
Чему се можемо надати за 50 или 100 година?
Сад су рецимо хит у свету аутоматизоване (селфчек, енг. selfcheck) касе у супермаркетима…поставите торбу и сами превлачите артикле преко скенера, каса на основу иницијалне тежине торбе и тежине појединачних артикала зна да сте све прокуцали или не…ако нисте пали се лампица и рампа вам не дозвољава да напустите касу…кад све прокуцате, убаците новац, добијете кусур назад, дигне се рампа и можете напустити касу. Хоћете да измерите поморанџе ставите их на вагу – вага на основу 3D скенера и димензија препозна које је воће у питању и одмах вам избаци налепницу. Нема „немамо касирице, сезона је годишњих одмора“, нема „нема ко да мери“, нема „отишла је на паузу“, нема „ова каса не ради пређите на другу“ и слично…селфчек каса је ту увек, не одмара, нема паузу, не мора нешто да поједе. Људски фактор заврнут на нулу.
Јапанци рецимо – измислише машину за виртуално-реалистичку (?) секс симулацију, не треба вам више ни девојка, довољно је да машину уџекујете у струју у својој соби, софтвер крене са симулацијом, имате ХАРДВЕРСКЕ СИСЕ НА ВИРТУАЛНОЈ ЖЕНИ и – „оно ти је завршено“. Више нема потребе да црвените јер вам је алатка мала или немате искуства – у виртуалном свету можете бити Роко Сифреди и Јенна.
Раније…окупе се женске из краја, седну, скувају кафу и изоговарају цео свет, или се окупе мушкоње, поотварају лименке пива и изнабрајају све жене планете које су фирцали – данас…то је све заменио један протокол: чет.
Нема потребе да се виђате, пошаљете чет поруку са „Јеси видела мајкети са ким ова вара мужа“ добијете одговор и чет се наставља наредних сат-два-три – из било ког места. Кафу скувате и пијете сами – нема потребе да се виђате ни са ким. Физички контакт је застарела технологија. Одјебаус.
А колико смо већ сад аутоматизовани?
Пробуди се – истуширај се – иди на посао – ради – крени кући – одмарај – уради оно што си планирао данас после посла – спавај. Сутра исто. Прекосутра исто. За два месеца исто. За 50 година исто. Ако је недеља – одмарај – сем ако те неки нови „if“ не зезне. Обуци се онако како се облаче сви, коса мора да ти буде нормална. Ако си мушко дете добијаш плаве ствари – ако си женско онда розе. Ако си женско мораш да будеш лепа – иди у трговину купи шминку, неку скупу и среди ту фризуру. Ако си мушко мора да будеш згодан и да имаш смисао за хумор. На концерту – свира се музика који је неко компоновао, ако одлучиш да ти свираш нешто у својој режији – напусти оркестар…
…рецимо Ђуле из Ван Гога је морао да напусти музичку школу јер је хтео Паганинија да свира на неки свој начин а не онако како је записано…то је забрањено!
Храна је већ аутоматизована…имамо генетски модификовану храну отпорну на хербицид који убија све на мртво – сем баш те хране, постоји доста хране која се прави у лабораторији или од отпадака, почевши од газираних сокова па надаље.
# Input parameters this and that this=$1 that=$2 while true do OK="YES" if [ $this -eq $that ] ; then ./to_this.sh else ./to_that.sh fi if [ $? -ne 0 ] ; then ./do_something_else.sh # Change dynamically if [ $? -ne 0 ] ; then OK="NO" fi else echo "Well done boy, continue with life" | tee -a /mnt/life/done.log OK="YES" fi if [ $OK="YES" ] ; then exit 0 fi done
Могло би се дакле рећи да је сам човек у неку руку скрипта или програм који ради у реалном времену и подложан је хаковању…и хардверском и софтверском. Рецимо довољан је мини експлит (енг. exploit) и бекдор (eng: backdoor) да од поштеног и образованог човека а који је верник, не чини зло никоме и клони се проблема – направи бомбаша самоубицу који ће ући у неки тржни центар и убити 50 цивила – јер они прете његовој верзији врховног божанства – која је она иницијална али са промењеним поимањем божанства – јер код убачен путем бекдора у његов мозак је завршио посао, изменио постојећу теорију и убедио га да ће отићи у неки виртуални рај – ако ибије 50-торо деце у тржном центру.
Сличан експлоит је примењен на 90-те, комшије, пијемо кафу, играмо баскет…пар година касније ми њих кољемо, они нас силују, снајпером тражиш комшу да му пресудиш он тебе центрира зољом…дакле софтверско хаковање мозга – успешно.
Хардверско хаковање, пример? Погледајте било коју старлету или турбо фолк певачицу. Додуше, хардвер нека зависи и од софтверских потреба да се може десити и HW/SW дисфункционалност.
Да ли ће апсолутна аутоматизација уништити људе?
Не. Планета је намењена људима а људи су подложни адаптацији. Шнајдери, портири, касирке…нису нестали са земље оног трена кад их заменила скрипта – адаптирали су се неким другим пословима, боље и слабије плаћеним. Па ни сама скрипта не може без људи…човек је тај који мора написати скрипту или да иницијализује вештачку интелигенцију која ће бити у могућности да сама пише скрипте за аутоматизацију посла.
Све и да комплет све буде 100% аутоматизовано…па неко ће морати да плати те неке услуге – а да би платио мора да заради новац или неку будућу валуту која ће заменити новац…дакле све и да све буде аутоматизовано мора некако доносити профит ономе ко је покренуо апсолутно аутоматизацију.
Требало ми се бринути? Не. Сачекајмо да време изгенерише догађаје.
Jovana
31/05/2016 @ 19:23
Tanka je granica između genijalnosti i ludila
Mladen Drobnjaković
01/06/2016 @ 12:46
Odličan tekst.
Da tekst ne naliči na ogreban porše preporučujem sledeće komande:
sed -i -e ‘s/sa nikim/ni sa kim/g’ file.txt
sed -i -e ‘s/harvver/hardver/g’ file.txt
Компјутераш блог
01/06/2016 @ 12:56
Хахахахахаах. Сад ћу да применим правила.
Писано у афекту па је правопис на воздра и остали изговори
Dragan
01/06/2016 @ 17:34
Dražo svaka čast! Skripte mogu svašta. Kad instaliram programe koristim skoro uvek terminal. Pošto sam kolegama na poslu kao Windows korisnicima instalirao uz nagovaranje Linux Mint i svi su prezadovoljni, ali to ipak potraje izvesno vreme, jer gledam da im instaliram mnoštvo programa da naknadno ništa ne traže. Imam sledeću ideju: hteo bih nakon instalacije Mint-a, da instaliram automatski, jedno za drugim, javu oracle, a da obrisem prethodnu verziju i nakon toga da instaliram desetak programa. Želeo bi da pokrenem skriptu koja bi mi to uradila. Naravno tu bi došlo i ubacivanje respozitorijuma i update istih. Ako je to moguće možeš li da uradiš primer gde instaliraš dva programa radiš update jave i respozitorijuma bar jednog programa?
Dakle hoću da mi se izvrši sledeće:
Brisanje open jdk jave
sudo apt-get purge openjdk-*
Instalacija:
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java8-installer
zatim
sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install inkscape
zatim
sudo apt-get install posterazor
i na kraju želim da nadogradim distribuciju sa
sudo apt-get dist-upgrade
Rusofil
01/05/2017 @ 13:46
Gospodi Commituj… Amin…