Зашто деца добијају домаће задатке у Ворду?
Доба је кућног карантина и самоизолације и деца су принуђена да школу похађају од куће, преко ТВ канала, интернета, Гугл Учионице (Google Classroom) и помоћу осталих онлајн могућности….што бар мени делује да је сасвим солидно одлично одрађено с обзиром да је све дочекало неприпремљене и морало се неко решење направити ад-хок.
Али оно што мене занима јесте – зашто се деци масовно шаљу домаћи задаци у Ворду (Microsoft Word) који деца у истом том Ворду требају да попуне и врате назад? У оваквој ситуацији родитељи су принуђени на једну од ових могућности:
- Купити лиценцу за Мајкрософт Офис – која у најјефтинијој варијанти кошта 60€ годишње што је трошак који нам баш треба сад у време кризе и неизвесности?
- Користити нелегални и крековани Мајкрософт Офис скинут са торента и тако сем самог кршења закона ризиковати и вирус на компјутеру, као да нам мало овог офлајн вируса
- Направити налог на Office.com и исти користити за отварање и измену тих документа – што је деци непрактично а родитељима потешко за објаснити, наместити и користити.
- Користити Либре Офис (LibreOffice) или сличне алате отвореног кода за отварање докумената направљених у Ворду – и тако упасти у проблем са погрешним форматирањима и полупаним лејаутом који долази од оригиналног Ворда у којем се израђује документ а који Либре Офис не преводи како треба у доста случајева.
Зашто се не користи ЛибреОфис уместо Ворда?
Једино што ми пада на памет су две ствари – једна која је теорија завере….да Мајкрософт гура како зна и уме њихово решење – јер капитализам а знамо који смо цареви по питању мита и корупције или да наставно особље не може да се навикне на коришћење тог канцелијског пакета.
Све што треба да се уради са стране наставног особља јесте да се инсталира последња верзија Либре Офис пакета – што се своди на клик-клик-готово, да се документа праве у формату отвореног кода (Open Document Format, тј .оdf) – пошаљу деци у истом том формату, родитељима да се објасни нешто овако….
ОВО РАДИТЕ САМО ЈЕДНОМ: Идите на https://sr.libreoffice.org/preuzimanje/najnovije па кликните на ОСНОВНА ИНСТАЛАЦИЈА чиме ћете скинути инсталациони фајл на компјутер, који треба да инсталирате двокликом и праћењем упутстава (у принципу само кликћите на ДАЉЕ, ИНСТАЛИРАЈ и ЗАВРШИ (где год да видите). После инсталације – све је спремно.
Тиме, документ (тј домаћи задатак) који је наставница направила – деци стиже такав какав јесте без потенцијалних проблема око покарамбашених тексуталних поља, лејаута и ко зна чега, родитељи не морају да јуре крекове, торенте, вирусе и срања нити морају да се бацају у додатни трошак или јуре заобилазне путеве како да се снађу и све је спремно а још је и на нашем језику, што може бити одлично мањој деци која још увек не знају енглески добро. Где је онда проблем и зашто трошак или вирус?
Мала напомена: ЛибреОфис је, укратко, сет програма од којих се за манипулисање текстом користи само један од њих имена Врајтер (Writter), али да не бих компликовао причу користио сам само појам Либре Офис уместо Либре Офис Врајтер – што је заправо појам који се и најчешће користи. Сем Врајтера постоје у њему и други алати од којих је најпознатији алат за манипулацију табеларним подацима (замена за Excel) – имена Калк (Calc). Више о Либре Офису на овом линку.
Zoran
04/04/2020 @ 17:08
Ja sam jedan od učenika ?.. I isto profesori traže preko Worda, ali koristim Gugl dokumente.
Ime
04/04/2020 @ 17:37
Ja postavljam pitanje zasto uopste koristiti word za tako nesto kada postoje online forms resenja? Lepo, sa bilo kog internet pregledaca otvoris i popunis.
Inace drzava ima ugovor sa M$ mozda je i to deo odgovira na tvoje pitanje.
I jos jedna dodatna informacija, svi ucenici i nastavnici u osnovnim i srednjim skolama dobili su od ministarstva (razredne staresine su dobile i trebali su da proslede svojim ucenicima) office365 naloge i sifre, prvenstveno da bi se koristio teams u nastavi.
Toliko o upotrebi FLOSS-a kod nas.
Небојша
04/04/2020 @ 18:31
Хммм, одакле да почнем? Хајде накако редом. Као професор у једној од гимназија који предаје рачунарство већ 10-ак година у назад за тематске целине „Обрада текста“ и „Програми за табеларна израчунавања“ користим (у почетку openOffice) а сада LibreOffice. Мало је рећи да сам црна овца у школи (и широј околини). Када сам правио табелу (наравно у Calc-у) за штампање разних статистичких израчунавања и сведочанстава – револуција! „Па зар не може у Excel-у“, „Ко још користи ТО“, „Неће се колеге снаћи“…. Да ли треба да кажем како је прошао мој предлог да пређемо на Linux?
Скоро смо имали „обуку“ за е-дневник (обавезно за све), која је у ствари била реклама за „Office 365“. Онако, изнервиран јер губим 8 сати које сам могао куд и камо паметније да употребим, на моје питање „предавачима“ шта је то са стране просечног корисника што горе поменути пакет има а google Docs не поседује (нисам љубитељ ни једне ни друге фирме – дерикоже и једни и други на свој начин), после силног увијања и расправљања добио једини одговор који је имао смисла: „Па знате, министарство је потписало уговор са Microsoftom о сарадњи.“ Аха, значи држава подмазује масну гуску.
Да ли треба да вам кажем да је након 5 дана тоталног хаоса и сналажења наставног особља ко како зна стигао допис од стране министарства да се користи MicrosoftTeams и да раде на томе да се добију бесплатне лиценце?! Касније ублажили. Поента целе ове приче – МП дебело плаћа МS да би они дали паре за спонзорство неким институцијама (звучи тотално блесаво али је на жалост истинито).
Горан Мијић
04/04/2020 @ 21:00
Постоји алтернативни бесплатни Офис пакет чија је највећа предност то што веома верно чува форматирања докумената у Ворду и Екселу, и одлично ради са изворним Ворд и Ексел форматима, па је можда препорука за ову ситуацију, у питању је СофтМејкер ФриОфис:
https://www.freeoffice.com
Peggia
05/04/2020 @ 15:00
Ima ih još:
https://www.onlyoffice.com/
https://www.wps.com/
Tane
05/04/2020 @ 18:49
zato sto ogroman procenat populacije i dalje misli da je ono u cemu pises tekst na kompu vord, a ono sto pravis one tabele, to se zove eksel. i 100% od tog procenta nema predstavu da se to jos mora i placati.
drGspot
06/04/2020 @ 10:11
… problematika nije nova, i pokušali smo ju (Silvija Kolarić, Vinko Prelac Udruga Šareni Pixeli)
u Floss Zajednici riješit sa Menta Linux Projektom, koji nije preVedeni eduBuntu ni SkoleLinux
ni jedna od 2o-tak sličnih školskih GNU/Linux distribucija (u Brazilu ide i Konferencija na temu),
nego kompletan Hr Školski nastavni standard, utkan u novoDizajnirani sistem za osnovne & srednje škole…
Projekt je prezentiran na gro Konferencija, Konvencija, i predstavljen Ministarstvu Prosvjete,
no prije 15-tak godina odbijen (očito preRano apropo lobby-ja i inertnosti… monopola)
https://meduza.carnet.hr/index.php/media/watch/6072
„CUC 2010 – Silvia Kolarić, Vinko Prelac – Menta – operacijski sustav otvorenog koda za škole
Menta je projekt kojemu je svrha upoznati nastavnike informatike i drugih predmeta s mogućnošću
korištenja softvera otvorenog koda u nastavi. Menta je operacijski sustav sustav baziran na Linux
Ubuntu 10.04 distribuciji opremljen isključivo programima otvorenog koda. Odabrani programi omogućuju
izvođenje svih nastavnih tema i sadržaja propisanih Nastavnim planom i programom.
Objavljeno: 16.11.2010
Unutar kategorije: CARNET
VoD paketi: Tematska cjelina B I/I – Otvoreni kod “
nedavno baš sretoh jednog lika, koji je krenuo u izradu znanstveno-edukacijske distre, bazirane na
Debian GNU/Linuxu 1o Buster, a što bi se dalo iskoristit za jedan Open Source Power8 / PowerPC64 noteBook
koji radimo u Milanu baš, pa mi se javila ideja da kontaktiram Silviju da ponovno zaInstigiramo Menta Projekt…
mi imamo u planu 1o-tak OS-eva, uglavnom unixoidi, GNU/Linuxi, Amigoidi, realTime-ovi i još neke egzotike
funkcionalna & elektronička šema su gotove, ide se u dizajn matične ploče & kučišta…
… na referentnoj FreeScale / NXP (ex Motorola ) razvojnoj pločici već rade razni crossPortovi Linux
mi ćemo za firmware uzet GNU uBoot, a još su interesantni LibreBoot i C0reBoot Projekti, a da bi
se izbjegla Ring minus -2 špijunaža, prisutna u Intel i Amd chipSetima (UEFI GPT, IntelME, Arc nanoCPU,
ThreadiX realTime OS), koja je aktivna dok god je strujni kabel u zidu ili baterija u notebooku, i
ima pristup kameri i mikrofonu, RAM-u, disku,… mimo OS servisa…
https://www.powerpc-notebook.org/en/
https://www.powerpc-notebook.org/faq/
https://forum.powerpc-notebook.org/index.php?board=6.0
https://forum.powerpc-notebook.org/index.php?board=4.0
https://www.powerprogress.org/en/diy/do-it-yourself-wooden-desktop-case-for-the-t2080rdb/
https://youtu.be/ln43KuLN3kg
https://youtu.be/Uf5oq0OTMu4
https://youtu.be/v66P2HaH4M0
https://www.fsf.org/blogs/licensing/intel-me-and-why-we-should-get-rid-of-me
https://libreboot.org/faq.html#intel
typeUp
drGspot
gajic_mak`se
07/04/2020 @ 14:16
kako zasto word, iz istog razloga zasto mora internet explorer u bilo kakvoj online formi drzavne uprave, windows na svim racunarima i sl. Drzava je potpisala ugovor sa Microsoftom da se samo i iskljucivo njihovi proizvodi koriste u svim drzavnim sran*ima. Tako da ko radi u drzavnoj firmi, moz` se pozdravi sa programima odvorenog koda, besplatnim i sl.
Kuvalo
07/04/2020 @ 20:43
Poštovanje komentatorima i uvaženom autoru, a g. Tanetu dajem glas. Nekako ste, za moj ukus, suviše pobegli u teoriju zavere. 🙂
Nemojte me pogrešno razumeti, slažem de u potpunosti da su globalni igrači svašta radili da postanu globalni. Ali trenutno mislim da niko ne sprečava nastavnike (ni učenike/roditelje) da samostalno odluče drugačije. Mislim da je na delu potpuni automatizam i to iz razloga koje je naveo Tane. Biću slobodan da procenim – u 85% slučajeva. Veliki broj prosvetara i roditelja nije digitalno dovoljno obučen za ovo što nam se dešava. Snalaze se ljudi u hodu, šta im teško? 🙂 Ionako stresa nema dovoljno oko zdravlja, egzistencije, budućnosti… Taman fino, sedimo kući i možemo da se nerviramo oko ovakvih stvari.
Kako imam 2 osnovca, dobio sam idealan prosvetni eksperiment u kome sam istovremeno i naučnik i zamorče :D.
Moja dosadašnja zapažanja su sledeća i sva počinju sa – neverovatno:
– je sa koliko uspeha se dovijaju deca koja NEMAJU računar (da, dobro ste pročitali, centar Beograda u pitanju), već sve rade sa smart telefona. Stres – level pro
– je kako u okviru iste škole može da se dozvoli da svi rade na Google Classroom platformi, a samo jedan nastavnik insistira na E-učionici.
– je kako taj nastavnik, u toku držanja časa na multimedijalnoj platformi, mora da komunicira kroz Viber grupu sa učenicima jer nije uspeo da savlada čet kroz učionicu
– je koliko roditelja nema srtpljenja i razumevanja ni za sebe, decu, nastavnike ….
-je… Uh, koliko još toga ima… 🙂
I.. Da me ne razumete pogrešno… Ono što situaciju čini podnošljivom je upravo entuzijazam tih ljudi koji, iako nespremni za toliki upliv tehnologije, izgaraju kako bi što bolje funkcionisali sa decom.
Ode ovaj komentar u dugačak tekst… Još ću i bloger da postanem. 🙂
Sima
30/04/2020 @ 10:39
Office je besplatan za skole i za ucenike.
Microsoft nalog pravi skola.
Manje mudrovanja vise tacnih informacija
Компјутераш блог
30/04/2020 @ 12:30
Нико никад нама није понудио да инсталирамо бесплатно Офис. Чак сам питао и учитељицу и поменуо јој Либре и да могу ја да направим упутство и за наставно особље и за родитеље и за децу како да се користи, рекла је да је највише што може да уради да „само за мене“ прави документе у odf формату, што сам наравно одбио. Можда је бесплатно за децу у школи на компјутерима тамо, за децу кући и кућним компјутерима није (или дај неки доказ, линк, нешто да јесте).
danilche
10/05/2020 @ 04:32
Ja sam iz BiH, istu sam situaciju imao. Zenin sestric imao zadatak „iz Worda“, zamolili nas da pomognemo. Nakon mog petominutnog cantanja, „je l znaju oni da Windows i Word nisu besplatni, majku im“, te panegirika u slavu Linuxa i LibreOfficea, zena me istjerala iz prostorije i vise mi nije trazila pomoc 🙂
Огњен
09/10/2020 @ 00:33
Тек сада видим овај чланак и искрено се и ја питам. Реално је потребно, или макар пожељно, да све школе или барем у оквиру једне школе, сви ђаци користе исти програм, али зашто фаворизовати једну фирму, које се искрено и гадим.
Осим што користим Windows на свом лаптопу, за текстуалне фајлове као и презентације користим LibreOffice. Либрине презентације нису тако широке као Вордове, али и даље нуде све неопходне опције за добру презентацију. Када је у питању LibreWriter, као неко ко искључиво у њему ради већ 7 година, сматрам да је апсолутно савршен за све потребе образовања, а и шире. Може све што може и Ворд, плус неке ствари ради и много боље од Ворда. Сам дизајн је једноставнији, лепши и лакши за употребу. Након што завршим свој документ, запакујем га у PDF и тако шаљем, па коме PDF смета по мени нема разлога ни да користи компијутер… хахаха
Све похвале за блог, свака част.