Zašto deca dobijaju domaće zadatke u Vordu?
Doba je kućnog karantina i samoizolacije i deca su prinuđena da školu pohađaju od kuće, preko TV kanala, interneta, Gugl Učionice (Google Classroom) i pomoću ostalih onlajn mogućnosti….što bar meni deluje da je sasvim solidno odlično odrađeno s obzirom da je sve dočekalo nepripremljene i moralo se neko rešenje napraviti ad-hok.
Ali ono što mene zanima jeste – zašto se deci masovno šalju domaći zadaci u Vordu (Microsoft Word) koji deca u istom tom Vordu trebaju da popune i vrate nazad? U ovakvoj situaciji roditelji su prinuđeni na jednu od ovih mogućnosti:
- Kupiti licencu za Majkrosoft Ofis – koja u najjeftinijoj varijanti košta 60€ godišnje što je trošak koji nam baš treba sad u vreme krize i neizvesnosti?
- Koristiti nelegalni i krekovani Majkrosoft Ofis skinut sa torenta i tako sem samog kršenja zakona rizikovati i virus na kompjuteru, kao da nam malo ovog oflajn virusa
- Napraviti nalog na Office.com i isti koristiti za otvaranje i izmenu tih dokumenta – što je deci nepraktično a roditeljima poteško za objasniti, namestiti i koristiti.
- Koristiti Libre Ofis (LibreOffice) ili slične alate otvorenog koda za otvaranje dokumenata napravljenih u Vordu – i tako upasti u problem sa pogrešnim formatiranjima i polupanim lejautom koji dolazi od originalnog Vorda u kojem se izrađuje dokument a koji Libre Ofis ne prevodi kako treba u dosta slučajeva.
Zašto se ne koristi LibreOfis umesto Vorda?
Jedino što mi pada na pamet su dve stvari – jedna koja je teorija zavere….da Majkrosoft gura kako zna i ume njihovo rešenje – jer kapitalizam a znamo koji smo carevi po pitanju mita i korupcije ili da nastavno osoblje ne može da se navikne na korišćenje tog kancelijskog paketa.
Libre Ofis je alat otvorenog koda, apsolutno besplatan za bilo kakvu upotrebu, može da ga instalira ko god želi i na skoro sve operativne sisteme, može otprilike sve što može i njegov komercijalni brat iz Majkrosofta (za klince u školi 100% pokriva sve) i lak je za upotrebu – stoga – zašto ne dođavola?
Sve što treba da se uradi sa strane nastavnog osoblja jeste da se instalira poslednja verzija Libre Ofis paketa – što se svodi na klik-klik-gotovo, da se dokumenta prave u formatu otvorenog koda (Open Document Format, tj .odf) – pošalju deci u istom tom formatu, roditeljima da se objasni nešto ovako….
OVO RADITE SAMO JEDNOM: Idite na https://sr.libreoffice.org/preuzimanje/najnovije pa kliknite na OSNOVNA INSTALACIJA čime ćete skinuti instalacioni fajl na kompjuter, koji treba da instalirate dvoklikom i praćenjem uputstava (u principu samo klikćite na DALJE, INSTALIRAJ i ZAVRŠI (gde god da vidite). Posle instalacije – sve je spremno.
Time, dokument (tj domaći zadatak) koji je nastavnica napravila – deci stiže takav kakav jeste bez potencijalnih problema oko pokarambašenih teksutalnih polja, lejauta i ko zna čega, roditelji ne moraju da jure krekove, torente, viruse i sranja niti moraju da se bacaju u dodatni trošak ili jure zaobilazne puteve kako da se snađu i sve je spremno a još je i na našem jeziku, što može biti odlično manjoj deci koja još uvek ne znaju engleski dobro. Gde je onda problem i zašto trošak ili virus?
Mala napomena: LibreOfis je, ukratko, set programa od kojih se za manipulisanje tekstom koristi samo jedan od njih imena Vrajter (Writter), ali da ne bih komplikovao priču koristio sam samo pojam Libre Ofis umesto Libre Ofis Vrajter – što je zapravo pojam koji se i najčešće koristi. Sem Vrajtera postoje u njemu i drugi alati od kojih je najpoznatiji alat za manipulaciju tabelarnim podacima (zamena za Excel) – imena Kalk (Calc). Više o Libre Ofisu na ovom linku.
Zoran
04/04/2020 @ 17:08
Ja sam jedan od učenika 😄.. I isto profesori traže preko Worda, ali koristim Gugl dokumente.
Ime
04/04/2020 @ 17:37
Ja postavljam pitanje zasto uopste koristiti word za tako nesto kada postoje online forms resenja? Lepo, sa bilo kog internet pregledaca otvoris i popunis.
Inace drzava ima ugovor sa M$ mozda je i to deo odgovira na tvoje pitanje.
I jos jedna dodatna informacija, svi ucenici i nastavnici u osnovnim i srednjim skolama dobili su od ministarstva (razredne staresine su dobile i trebali su da proslede svojim ucenicima) office365 naloge i sifre, prvenstveno da bi se koristio teams u nastavi.
Toliko o upotrebi FLOSS-a kod nas.
Nebojša
04/04/2020 @ 18:31
Hmmm, odakle da počnem? Hajde nakako redom. Kao profesor u jednoj od gimnazija koji predaje računarstvo već 10-ak godina u nazad za tematske celine „Obrada teksta“ i „Programi za tabelarna izračunavanja“ koristim (u početku openOffice) a sada LibreOffice. Malo je reći da sam crna ovca u školi (i široj okolini). Kada sam pravio tabelu (naravno u Calc-u) za štampanje raznih statističkih izračunavanja i svedočanstava – revolucija! „Pa zar ne može u Excel-u“, „Ko još koristi TO“, „Neće se kolege snaći“…. Da li treba da kažem kako je prošao moj predlog da pređemo na Linux?
Skoro smo imali „obuku“ za e-dnevnik (obavezno za sve), koja je u stvari bila reklama za „Office 365“. Onako, iznerviran jer gubim 8 sati koje sam mogao kud i kamo pametnije da upotrebim, na moje pitanje „predavačima“ šta je to sa strane prosečnog korisnika što gore pomenuti paket ima a google Docs ne poseduje (nisam ljubitelj ni jedne ni druge firme – derikože i jedni i drugi na svoj način), posle silnog uvijanja i raspravljanja dobio jedini odgovor koji je imao smisla: „Pa znate, ministarstvo je potpisalo ugovor sa Microsoftom o saradnji.“ Aha, znači država podmazuje masnu gusku.
Da li treba da vam kažem da je nakon 5 dana totalnog haosa i snalaženja nastavnog osoblja ko kako zna stigao dopis od strane ministarstva da se koristi MicrosoftTeams i da rade na tome da se dobiju besplatne licence?! Kasnije ublažili. Poenta cele ove priče – MP debelo plaća MS da bi oni dali pare za sponzorstvo nekim institucijama (zvuči totalno blesavo ali je na žalost istinito).
Goran Mijić
04/04/2020 @ 21:00
Postoji alternativni besplatni Ofis paket čija je najveća prednost to što veoma verno čuva formatiranja dokumenata u Vordu i Ekselu, i odlično radi sa izvornim Vord i Eksel formatima, pa je možda preporuka za ovu situaciju, u pitanju je SoftMejker FriOfis:
https://www.freeoffice.com
Peggia
05/04/2020 @ 15:00
Ima ih još:
https://www.onlyoffice.com/
https://www.wps.com/
Tane
05/04/2020 @ 18:49
zato sto ogroman procenat populacije i dalje misli da je ono u cemu pises tekst na kompu vord, a ono sto pravis one tabele, to se zove eksel. i 100% od tog procenta nema predstavu da se to jos mora i placati.
drGspot
06/04/2020 @ 10:11
… problematika nije nova, i pokušali smo ju (Silvija Kolarić, Vinko Prelac Udruga Šareni Pixeli)
u Floss Zajednici riješit sa Menta Linux Projektom, koji nije preVedeni eduBuntu ni SkoleLinux
ni jedna od 2o-tak sličnih školskih GNU/Linux distribucija (u Brazilu ide i Konferencija na temu),
nego kompletan Hr Školski nastavni standard, utkan u novoDizajnirani sistem za osnovne & srednje škole…
Projekt je prezentiran na gro Konferencija, Konvencija, i predstavljen Ministarstvu Prosvjete,
no prije 15-tak godina odbijen (očito preRano apropo lobby-ja i inertnosti… monopola)
https://meduza.carnet.hr/index.php/media/watch/6072
„CUC 2010 – Silvia Kolarić, Vinko Prelac – Menta – operacijski sustav otvorenog koda za škole
Menta je projekt kojemu je svrha upoznati nastavnike informatike i drugih predmeta s mogućnošću
korištenja softvera otvorenog koda u nastavi. Menta je operacijski sustav sustav baziran na Linux
Ubuntu 10.04 distribuciji opremljen isključivo programima otvorenog koda. Odabrani programi omogućuju
izvođenje svih nastavnih tema i sadržaja propisanih Nastavnim planom i programom.
Objavljeno: 16.11.2010
Unutar kategorije: CARNET
VoD paketi: Tematska cjelina B I/I – Otvoreni kod “
nedavno baš sretoh jednog lika, koji je krenuo u izradu znanstveno-edukacijske distre, bazirane na
Debian GNU/Linuxu 1o Buster, a što bi se dalo iskoristit za jedan Open Source Power8 / PowerPC64 noteBook
koji radimo u Milanu baš, pa mi se javila ideja da kontaktiram Silviju da ponovno zaInstigiramo Menta Projekt…
mi imamo u planu 1o-tak OS-eva, uglavnom unixoidi, GNU/Linuxi, Amigoidi, realTime-ovi i još neke egzotike
funkcionalna & elektronička šema su gotove, ide se u dizajn matične ploče & kučišta…
… na referentnoj FreeScale / NXP (ex Motorola ) razvojnoj pločici već rade razni crossPortovi Linux
mi ćemo za firmware uzet GNU uBoot, a još su interesantni LibreBoot i C0reBoot Projekti, a da bi
se izbjegla Ring minus -2 špijunaža, prisutna u Intel i Amd chipSetima (UEFI GPT, IntelME, Arc nanoCPU,
ThreadiX realTime OS), koja je aktivna dok god je strujni kabel u zidu ili baterija u notebooku, i
ima pristup kameri i mikrofonu, RAM-u, disku,… mimo OS servisa…
https://www.powerpc-notebook.org/en/
https://www.powerpc-notebook.org/faq/
https://forum.powerpc-notebook.org/index.php?board=6.0
https://forum.powerpc-notebook.org/index.php?board=4.0
https://www.powerprogress.org/en/diy/do-it-yourself-wooden-desktop-case-for-the-t2080rdb/
https://youtu.be/ln43KuLN3kg
https://youtu.be/Uf5oq0OTMu4
https://youtu.be/v66P2HaH4M0
https://www.fsf.org/blogs/licensing/intel-me-and-why-we-should-get-rid-of-me
https://libreboot.org/faq.html#intel
typeUp
drGspot
gajic_mak`se
07/04/2020 @ 14:16
kako zasto word, iz istog razloga zasto mora internet explorer u bilo kakvoj online formi drzavne uprave, windows na svim racunarima i sl. Drzava je potpisala ugovor sa Microsoftom da se samo i iskljucivo njihovi proizvodi koriste u svim drzavnim sran*ima. Tako da ko radi u drzavnoj firmi, moz` se pozdravi sa programima odvorenog koda, besplatnim i sl.
Kuvalo
07/04/2020 @ 20:43
Poštovanje komentatorima i uvaženom autoru, a g. Tanetu dajem glas. Nekako ste, za moj ukus, suviše pobegli u teoriju zavere. 🙂
Nemojte me pogrešno razumeti, slažem de u potpunosti da su globalni igrači svašta radili da postanu globalni. Ali trenutno mislim da niko ne sprečava nastavnike (ni učenike/roditelje) da samostalno odluče drugačije. Mislim da je na delu potpuni automatizam i to iz razloga koje je naveo Tane. Biću slobodan da procenim – u 85% slučajeva. Veliki broj prosvetara i roditelja nije digitalno dovoljno obučen za ovo što nam se dešava. Snalaze se ljudi u hodu, šta im teško? 🙂 Ionako stresa nema dovoljno oko zdravlja, egzistencije, budućnosti… Taman fino, sedimo kući i možemo da se nerviramo oko ovakvih stvari.
Kako imam 2 osnovca, dobio sam idealan prosvetni eksperiment u kome sam istovremeno i naučnik i zamorče :D.
Moja dosadašnja zapažanja su sledeća i sva počinju sa – neverovatno:
– je sa koliko uspeha se dovijaju deca koja NEMAJU računar (da, dobro ste pročitali, centar Beograda u pitanju), već sve rade sa smart telefona. Stres – level pro
– je kako u okviru iste škole može da se dozvoli da svi rade na Google Classroom platformi, a samo jedan nastavnik insistira na E-učionici.
– je kako taj nastavnik, u toku držanja časa na multimedijalnoj platformi, mora da komunicira kroz Viber grupu sa učenicima jer nije uspeo da savlada čet kroz učionicu
– je koliko roditelja nema srtpljenja i razumevanja ni za sebe, decu, nastavnike ….
-je… Uh, koliko još toga ima… 🙂
I.. Da me ne razumete pogrešno… Ono što situaciju čini podnošljivom je upravo entuzijazam tih ljudi koji, iako nespremni za toliki upliv tehnologije, izgaraju kako bi što bolje funkcionisali sa decom.
Ode ovaj komentar u dugačak tekst… Još ću i bloger da postanem. 🙂
Sima
30/04/2020 @ 10:39
Office je besplatan za skole i za ucenike.
Microsoft nalog pravi skola.
Manje mudrovanja vise tacnih informacija
Kompjuteraš blog
30/04/2020 @ 12:30
Niko nikad nama nije ponudio da instaliramo besplatno Ofis. Čak sam pitao i učiteljicu i pomenuo joj Libre i da mogu ja da napravim uputstvo i za nastavno osoblje i za roditelje i za decu kako da se koristi, rekla je da je najviše što može da uradi da „samo za mene“ pravi dokumente u odf formatu, što sam naravno odbio. Možda je besplatno za decu u školi na kompjuterima tamo, za decu kući i kućnim kompjuterima nije (ili daj neki dokaz, link, nešto da jeste).
danilche
10/05/2020 @ 04:32
Ja sam iz BiH, istu sam situaciju imao. Zenin sestric imao zadatak „iz Worda“, zamolili nas da pomognemo. Nakon mog petominutnog cantanja, „je l znaju oni da Windows i Word nisu besplatni, majku im“, te panegirika u slavu Linuxa i LibreOfficea, zena me istjerala iz prostorije i vise mi nije trazila pomoc 🙂
Ognjen
09/10/2020 @ 00:33
Tek sada vidim ovaj članak i iskreno se i ja pitam. Realno je potrebno, ili makar poželjno, da sve škole ili barem u okviru jedne škole, svi đaci koriste isti program, ali zašto favorizovati jednu firmu, koje se iskreno i gadim.
Osim što koristim Windows na svom laptopu, za tekstualne fajlove kao i prezentacije koristim LibreOffice. Librine prezentacije nisu tako široke kao Vordove, ali i dalje nude sve neophodne opcije za dobru prezentaciju. Kada je u pitanju LibreWriter, kao neko ko isključivo u njemu radi već 7 godina, smatram da je apsolutno savršen za sve potrebe obrazovanja, a i šire. Može sve što može i Vord, plus neke stvari radi i mnogo bolje od Vorda. Sam dizajn je jednostavniji, lepši i lakši za upotrebu. Nakon što završim svoj dokument, zapakujem ga u PDF i tako šaljem, pa kome PDF smeta po meni nema razloga ni da koristi kompijuter… hahaha
Sve pohvale za blog, svaka čast.