Headhunting путем Линкедина
Тренд регрутовања ИТ кадрова путем социјалних мрежа све више узима маха и у Србији. Да ли сте икада добили понуду за посао путем Линкедина?
Можда ће вам бити занимљив и текст: Како то мислиш „тражиш посао“ а немаш Линкедин профил?
Уколико нисте фамилијарни са појмом headhunting у контексту процеса регрутовања кандидата за посао, потрудићемо се да (на основу кратке Гугл претраге) појаснимо овај термин.
Headhunter-и су појединци или агенције које поједине компаније унајмљују ради проналажења погодних кандидата. Придев погодни у овом случају значи да кандидата поседује одговарајући степен вештина, знања, искуства и способности. Идеално то је профил радника који заслужује епитет top performer.
Примарни циљ headhunter-а јесте квалитет кандидата, тј. да за компанију за коју раде селекцију добију што бољи „финални производ“. Број кандидата, односно квантитет није у првом плану.
Примарна група из које се кандидати регрутују су тзв. „passive job seekers“ Ова групација према неким подацима (доњи линк) представља процентулано највећу групацију талентованих радника и чини 40-45% укупне радне снаге у индустријји.
Постоји развијена методологија за овакав начин регрутовања кандидата, а као основни мотиви због којих би „passive job seeker“ постао „активни прелетач“, наводе се изазовнији посао, плата, јачи бренд клијентске компаније и боље могућности за напредовање.
Најћешће се иницијална комуникација са headhunting агенцијом обавља путем имејла, а одмах затим, уколико обе стране пронађу минимум заједничког интереса – прелази се на комуникацију телефоном. Агенција у овом почетном сегменту разговора, обично не открива идентитет клијента односно компаније за коју тражи одговарајуће раднике.
У оквиру првог нивоа комуникације са агенцијом можете очекивати да предмет разговора буду основне информације везано за позицију и услове, чак и неко краће тестирање, рецимо познавања Енглеског језика.
Ако се интересовања поклопе, представник агенције ће вас проследити на следећи ниво, односно на разговор са HR сектором фирме послодавца и од тог тренутка се, барем што се вас тиче, део приче са headhunting агенцијом (и социјаном мрежом), завршава.
Са друге стране и уколико се аранжман не постигне, за шта постоји solidна вероватноћа, агенција која се бави headhunting регрутовањем професионалаца ће све податке записати у својој бази, за случај да се појави неки нови клијент са сличним потребама за Headhunting via LinkedIn.
На крају, уместо закључка кратко упозорење: Ако сте добри у свом послу и имате ажуран Линкедин профил, чувајте се, headhunter вам је за петама.
Acko
22/05/2018 @ 13:24
Uh interesantno zanimanje to head hantovanje.Skoro sam negde procitao oglas da neka softverska kuca trazi IT regrutera…….Koliko li oni imaju para u kasi kad mogu da drze takvog coveka u sluybi.Mada pojedine softverske kuce imaju i licnog house majstora )ako se pokvari umivaonik, ili solja nece da povuce vodu…..) kao i coveka za nabavku svega i svacega sto mladim developerima treba. Od flastera za d..p do lubenice da bi se napravila sangrija za kraj radnog dana.Elem reci jer sam se raspisao mada me autor teksta inspirisao kao odlican narator.
Zanimanjima nikad kraja cini mi se da je u poslednjih 10 godina evoluirao jedan poprilican broj novih nam zanimanja