Линукс оперативни систем – шта је бре то дођавола?
„Линукс (Linux) оперативни систем – шта је бре то дођавола?“ – је стандардно питање које добијем од особе којој након силних мука/фрка/лудила са вирусима, кочењем система и осталих проблема на Windows машинама предложим нешто ново.
Питање јесте на месту, јер тај оперативни систем сада по некој статистици користи мало више 1% свих корисника персоналних рачунара и генерално, мало се зна о њему, што због моћног и добро осмишљеног маркетинга Microsoft-a, Apple-a и осталих корпорација, што због страха од новог.
– А шта ја могу да радим на том Линуксу? – опет питање на месту јер важи мишљење да је Линукс оно црно са неким словима/хироглифима у коме раде дебели хакери са цвикама марке кафанска пиксла, манијаци који никада нису имали видели девојку и потенционалне убице које јури FBI.
Све што си и на Windows-у, евентуално нећеш моћи да играш фенси игрице (мада је и ово ограничење делимично укинуто доласком Valve – великог произвођача игрица…на Линукс платформу. Кажем делимично, јер корисници у 99% случајева играју крековане/печоване игрице које су скинули са торента а тога још увек у Линуксу нема). А то…музика/филмови/радио/интернет/Фејсбук/Чет/Видео Позиви/Торенти/онлајн игрице марке Farmwille и слично…..све без икаквих проблема.
Линукс оперативни систем је легалан, дакле ништа крек, печ, серијал, убица активације и остало. Хајде само то, него ето, инсталирао сам га и на пословном компу и најнормалније радим у њему и без икаквих проблема. Имам ја и Windows 7 на рачунару, али само као секундарни оперативни систем, јер откуд знам, можда ми за некад затреба.
Прочитајте још и: Шта је то конкретно Линукс мени донео добро у животу, укључујући и побољшање финансијког стања
Е сад, оно што Windows кориснике занима….колико је компликовано радити у Линуксу, како се инсталирају програми. Обично сви, тај оперативни систем везују за рад у терминалу, и опште је мишљење да је он дозлабога компликован. Е па није ево и зашто:
- Програми се инсталирају једноставно да једноставније бити не може. Одеш у такозвани Софтвер Менаџер, укуцаш своју лозинку, укуцаш у претрагу који те програм занима, притиснеш Ентер, притиснеш Install….и то је то. Уколико се деси да неког програма нема у том Софтвер Центру, онда мало прогуглаш и то је то, мада у принципу све што ти треба се налази ту. Хоћеш да деинсталираш програм? Процедура је иста, само уместо Install кликнеш на Remove и то је то.
- Одмах након инсталације Линукса, све је спремно за рад. Дакле ту је и видео плејер, и аудио плејер, чет клијент, Firefox/Chrome, PDF читач, канцеларијски пакет ЛибреОфице, програм за резање дискова, прегледач слика итд.
- Хардвер у великој већини случајева буде цео препознат па нема оног Windows-овог “ нађи прави драјвер – скини драјвер – инсталирај драјвер – рестартуј рачунар“. Ево скоро сам са колегом са посла инсталирао штампач HP-1020. Процедура инсталације је протекла овако: Утакни један крај кабла у штампач, сада утакни други крај кабла у рачунар. Да, то је то, можеш да штампаш.
- Ако је бесплатан, како то да је чист? Па тако, цела заједница људи стоји иза њега, и уколико се примети нека неправилност у самом софтверу то се одмах пријављује и решава.
- По дифолту немате привилегије да се играте са системским фолдерима, тако да она моја омиљена „Деца ми обрисала System32“ није могућа. Да би сте се играли са системским програмима, фајловима и слично, морате да имате администраторски приступ тј рут (root) приступ, а њега у принципу не можете добити ако не знате шта тачно радите.
Дакле, резиме приче је да не морате да будете информатичар / систем инжењер / компјутерски залуђеник да би користили Линукс. Довољно је само неко да вам га инсталира (у почетку) и то је то, мада признаћете и Windows вам је сигурно неко инсталирао сем уколико сте ипак у мало бољим одностима са рачунарима.
Е у овом блогу који сам покренуо јуче, ћу вам у неком од следећих постова објаснити у КОРАК-ПО-КОРАК жаргону како ви сами да инсталирате тај Линукс (а наравно објаснићу вам и како ви сами да инсталирате и Windows) и видећете, да је то, народски речено, спрдња.
(Када се каже Линукс мисли се првенствено на такозвани Линукс Кернел који представља језгро односно мотор оперативног система, али нисам желео сада да вас зрачим и бомбардујем терминима попут Дистро, терминал итд.. те пошто је и уврежен у народу појам Линукс као оперативни систем, а и исти се тако означава и на Википедији – онда ћемо га и ми тако звати)
КОРИСНИ ДОМАЋИ ЛИНКОВИ:
- ЛиБРЕ Магазин – бесплатан онлине магазин у PDF формату намењен како почетницима тако и напреднијим корисницима a од скора и у блог верзији
- Линукс за Све – сајт намењен како почетницима у Линуксу, тако и напреднијим корисницима и администраторима (хрватски језик)
- Форум УБУНТУ заједнице у Србији – Заједница Убунту корисника у Србији и региону
- Линукс у Србији – Гугл+ заједница
- Убунту Хрватска – заједница Убунту корисника у Хрватској
- Slackware.rs Forum
- Како почети? Линукс Минт у дуал-бут варијанти са Windows-ом
niokola
24/07/2013 @ 20:56
Ja imam problem.
imam linux suse 10 idem na instalaciju dodje do instaliranje platforme i dalje nece restartujese i pise error 17.
neznam o cemu se radi ali ako neko meze da pomogne neka me kontaktira na email
nikoladjenovic@gmail.com
Компјутераш блог
03/08/2013 @ 20:37
Jesi li probao sa nekim drugim distroima?
zdravek
27/11/2014 @ 17:10
nemam zvuka uopšte! sve sam pokušavao, al ne snalazim se baš u ovom linuxu? pomozite…
Андрија
02/01/2016 @ 12:18
Са Линуксом сам се први пут сусрео пре неких 6-7 година када сам инсталирао чини ми се ОпенСусе 10, али сам између осталог, имао проблем што ми није препознао модем, па нисам имао излаз на интернет. Сваки пут да бих решавао неки проблем морао сам да рестартујем рачунар, покренем Windows па се затим вратим у Сусе. Пошто решење скоро никада нисам проналазио из прве, ову операцију сам морао да понављам и до дест пута, што је било јако заморно и иритирајуће.
Не сећам се како, али ми прошле године (сада већ претпрошле) поново паде на памет да пробам неку Линукс дистрибуцију. Вероватно због презентације на српском, мој избор је пао на Убунту. Инсталирао сам верзију 14.10 (иначе да кажем да сам то урадио без икакве припреме типа „како да инсталирам Линукс“ и сл.), и сећам се да сам поделио статус на фејсбуку (да кажем да и јако ретко делим усхићења и мудровања путем друштвених мрежа, можда напишем 5-6 таквих статуса годишње) како ми се рачунар убрзао бар 30% простом променом ОС. Да ли је то стварно тако било не знам, али сам имао такав утисак. Вентилатор који је под Windowsom брујао као веш-машина, готово да се више није чуо.
Да моје усхићење новим ОС не би било потпуно, побринула су се два ситна проблема. Оба се тичу веб претраживача, односно фајерфокса и хромиума које сам најчешће користио. Због неких проблема са интеловим драјверима, када бих користио јутјуб уз помоћ фајерфокса, снимак би сецкао, кочио, губила би се резолуција, док када бих исти снимак гледао у хромиуму све би ишло како треба. Са друге стране у хромиуму нисам могао да прегледам блогове у вордпресу (сецкали су и кочили приликом скроловања), па сам морао да се враћам у фајерфокс, а то је све прилично иритантно нарочито када тражиш решење за неки свој проблем. Али сам ипак наставио да користим Линукс јер сам срачунао да је оно што сам добио преласком на овај ОС више од проблема које су ми стварале ове две „ситне“ грешке.
Решење је уследило са верзијом 15.04. Вордпрес и јутјуб су прорадили у оба претраживача. Више није било потреба да користим мало један, мало други. Међутим, радост није дуго трајала јер се убрзо појавио проблем са флеш-плејером у фајерфоксу.
Сваки час сам морао да вршим нека подешавања или инсталације типа „можда проради, а можда и не“. Таман сам се навикао на такав режим рада, кад дође верзија 15.10 која постаде управо оно како сам замишљао рад на рачунару. Истина, првих месец дана је било мањих проблема, али после неколико закрпа све је легло на своје место.
Још само Wine да проради, и мојој срећи неће бити краја.
Настављам даље са Линуксом, а позивам и друга да га испробају. Ја са Windows free више од годину дана.
Ivan
07/03/2016 @ 16:17
Koji Linux preporučujete za ovu „mašinu“? 🙂
Toshiba Satellite A200-1YX
Core 2 Duo T5450 1.66GHz 2GB 160GB 15.4 Notebook
Компјутераш блог
07/03/2016 @ 16:43
Бирај: http://zeljko.popivoda.com/gnulinux-za-starijeslabije-racunare/
Ivan
07/03/2016 @ 16:18
Koji Linux preporučujete za ovu „mašinu“? 🙂
Toshiba Satellite A200-1YX
Core 2 Duo T5450 1.66GHz 2GB 160GB 15.4 Notebook
Bojan
28/06/2016 @ 09:33
Linux Mint 17.2 Rafaela ili 17.3 oba 64 bitna.
Bojan
07/08/2016 @ 13:17
Linux Lite 3.0
Derivat Ubuntua ima ga skoro za svaku masinu.
Bio laptop ili pc.
Milos
07/08/2016 @ 12:31
Da li neko zna, sta moze da izazove kod laptopa „hard freeze“ na Linux sistemima, dok se to kod Windows-a ne desava ?
Asus x551MA.
Bojan
07/08/2016 @ 13:15
Kao što i sami znate malo ljudi je uopšte informisano o linuxu kao operativnom sistemu.
Uglavnom ide komercijala gde ima novca tamo gde nema nije interesantno i zanimljivo.
Ali velika zabluda linux distroa sada ima preko 200 stotine ako ne i vise.
Za sve racunske masine koje su napravljene od 90 godina pa do dana danasnjeg.
Ako kazem da ima linux distroa koji rade sa ves 16 mb rama hoce li neko poverovati.
Mislim da nece i sa njim idete na internet.
Windows se pretvorio u komercijalu dok Apple to kosta papreno i hardwer i softwer sa podrskom koja je ogranicena posle toga cao.Novi racunar i novi softwer.
Ali zato linux je tu za sve ostalo i svakim danom je sve mocniji i bolji.
Licno windows sam koristio od 99 do 2012 godine sada vise ne.Presao sam na linux i ne zalim za tim uopste.Za svakodnevni rad i vise nekog dovoljan i snazan operativni sistem.Povremeno sam eksperimetisao sa Knopix live cd – om kao i sa Mandrak linuxom i Fedorom.Ali kada se pojavio Ubuntu sa svojim derivatima izbio je u prvi plan.I ubedljivo vodi.Za ostale ostaje windows i apple operativni sistem naravno kod njih sve to kosta.
Zarko
30/09/2016 @ 21:22
Interesuje me dali postoji za bilo koji linux neka vrsta eksplorera kao na Windows sistemima
Компјутераш блог
30/09/2016 @ 21:24
Па већина је као на Windows-у, од Nautilusa па надаље
Kurjak
02/10/2016 @ 19:25
Пре месец дана прешао сам са Windows-a на Linux/Ubuntu. Све ради савршено. Захваљујући овом сајту као и многим другима доста ствари сам научио о Linuxu. Be free be open! 🙂
bojan
01/05/2017 @ 16:58
trenutno koristim linux mint 17.3 mate 32 bit version i fenomenalno radi.kakav ubuntu ,ubuntu nije vise ono sto je nekada bio,postao je cista komercijala ,i sprdnja,mint je sistem buducnosti ,probajte ko nije ,i necete se pokajati.
Goran
13/06/2017 @ 20:12
Citam sad komentare pa mi malo,izviniyte smesno,kad se setim kakve sam muke imao da se prestelujem sa windowsa na Ubuntu
Marko
23/01/2018 @ 17:31
Zdravo. Molio bih da mi odgovoris ako nije problem na nekoliko pitanja, 1. Zasto mi na linux mintu web cam „nije u redu“ ,ne cuje se ton a na win 10 je ok ali kad instaliram upravljački program za kameru,ako to treba da uradim na linuxu kako da to uradim?
2.zasto mi uvek telefon koji je na istoj mrezi skenirajuci sve (antivirus avast,avg) kaze da mi je ruter ranjiv ,nudi resenja da na ruteru sav http saobracaj preusmerim na port 80 i da je potreban cak i IT-strucnjak a moj provajder kaze da je sve u redu.Za sada imam win 10 a imao sam linux mint ali zbog problema sa kamerom sam ga izbrisao
3.u duall boot varijanti na win 10 je vreme dva sata unazad mislim a na linuxu normalno dok sam tako koristio moj komp (firmware rutera je stari od 2010/11 god i ne mogu ga nadograditi) ruter je huawei hg 530. adresa primarnog dns servera je od provajdera. Unapred zahvalan
QNAP
11/02/2018 @ 17:36
Isti slučaj kod mene kao kod Gorana koji je rekao da mu deluje smešno kada se seti kakve je muke imao da se prešaltuje sa Win-a na Linux. Koristio sam do sada pored Windows-a i Linux distribucija i macOS i ovaj treći mi je najviše legao (čitaj najmanje problema). Kod prebacivanja sa Windows-a na Linux (Ubuntu, Mint…) pola stvari mi nije radilo iako sam imao želju da zauvek obrišem Windows i pređem na Linux. Idemo redom:
1. Tačped nije fluidan kao na Windows-u, zumiranje isto tako. Nisu radili ni svi pokreti ni nakon podešavanja u OS-u pa ni uključivanje/isključivanje tačpeda kada se doda miš za korišćenje.
2. Nije radio wifi (kasnije sam namestio) ali nikada nisam uspeo blutut da podesim da radi. Meni je blutut bitan zbog par uređaja iako mnogima nije.
3. Laptop sa Linux-om je bio poprilično topliji (odmorište za dlanove). Isto tako bio je i bučniji od Windows-a. Pošto imam Intel + AMD grafiku pokušao sam razne kombinacije, igrao sam se u BIOS-u i tamo isključivao diskretnu, ma šta god radio bio je lap dosta topliji.
4. Pola stvari nije radilo na tastaturi: prečice fn + … pokušavao sam ali nisam uspeo da namestim.
5. O programima ne bih trošio reči, pored svakodnevnog korišćenja Adobe Acrobat-a, ABBYY Fine Reader-a i MS Office-a koliko god da sam se trudio nisam našao alternativu. Libre je odličan ali Acrobat i ABBYY ne može ni jedan program da zameni ako imate milion skeniranih stranica pa neke morate da izbacite/obrišete, druge da ubacite, deo tih skeniranih stranica da konvertujete u Word preko ABBYY-ja itd, tako da sam morao da ostanem na Windows-u (ili macOS-u).
6. Igrice ne igram godinama tako da mi je po tom pitanju Windows nebitan.
7. Jeste Linux free, jeste „do jaja“ ako sve proradi iz prve nakon instalacije (ovo se dešava na dektop mašinama), jeste najbolji za programiranje, servere… jeste da ima mali milion besplatnih zamena za programe ali nije to to. Navikao sam da sve radi na Windows-u/macOS-u pa to ti je.
8. Malo o macOS-u. Imao sam do nedavno Mac mini sa Apple tastaturom i trekped-om (Apple naziv za tačped) i to je ono što bi svako trebao da proba i uveri se šta znači najjednostavniji OS. GUI kako za koga, meni je super, neko ne voli. Nakon prvog uključivanja svi drajveri rade. Odmah pita za update i nema onog glupog čekanja kao na Windows-u gde se Windows update instalira 100 godina i gde pita 30x za novi update nakon svakog restarta a nema ni traženja NET Framwork-a i ostalih zezancija tokom instalacije programa. Nakon kratkog update-a i restarta lagano se instaliraju programi (i oni koji nedostaju na Linux-u) i to je to. Korišćenje trekped-a je uživancija, daleko je fluidnije na macOS-u skrolovanje, zumiranje, prebacivanje „prozora“. Svidelo mi se i kako izgledaju i funkcionišu osnovni ugrađeni programi dok te iste programe kod Windows-a odmah brišemo (Safari, Mail, Notes, Reminders, Calendar…). Mini sam prodao pa čekam novi koji bi trebalo da podržava 4K@60hz. Mana je svakako cena jer se može kupiti za isti novac daleko bolja PC konfa. Da ne ispadne da sam Apple ventilator, kupio sam iPad (želeo sam da se naviknem na tablet) i posle mesec dana prodao. Nikako mi ne odgovara iOS i cela ta tablet filozofija tako da verovatno nikada neću više kupiti tablet, niti je jednostavno dugotrajno držanje tableta od skoro 10″, niti je jednostavno kucanje…
Hackintosh je dobra stvar da se vidi kako OS funkcioniše ali pratim teme i vidim čim izađe novi update odmah nešto ne radi kako treba, tipa brauzer radi sporije… dok se to ne dešava na „original“ macOS-u.
Rezime: da se ne zavaravamo Linux je odličan za krug ljudi kojima je namenjen (za programere, OS za servere, za firme zbog legalnog OS-a i softvera) i tačno je da čim se instalira odmah ima ono šta je većini potrebno: brauzer za surf, programe za muziku, video, ali i dalje neće doživeti veliki uspeh ako se ne desi preokret i ne bude korisnicam sve radilo iz prve jer malo ko danas ima vremena i želje da se satima igra sa podešavanjem OS-a, tipa ne radi ti neki drajver i odeš na net i otvoriš nekoliko stranica i čitaš i otvoriš terminal i pokušavaš razne kombinacije sa neta i ideš na to ako prođe, prođe. Za laptopove je posebna priča i ako proizvođači ništa ne učine po pitanju drajvera i softvera za kameru/tačped/prečice za tastaturu… još je manja verovatnoća da će u budućnosti Linux biti zastupljeniji. Niko ne planira ni da menja hardver ako ne postoje drajveri za skener, štampač, kameru i šta sve ne. Korisnici žele zaokružen a ne polu proizvod.
Враг
12/02/2018 @ 01:14
Кажеш да ти је легао Мек, све ради из прве, сви драјвери раде без проблема?
А да ли си пробао пре инсталације Линукса да се информишеш да ли за конфигурацију коју користиш раде сви драјвери на Линуксу?
Или зашто ниси наручио неку од Линукс сертификованих машина и користио Линукс на таквим машинама?
Ако си се већ намрштио и питаш се да ли те заје***ам, одговор је- не. Али ако те већ одушевио Мек код којег се оперативни систем инсталира искључиво на „посебно припремљену“ конфигурацију тј обичном кориснику није изводљиво да потера Хакинтош на некој општедоступној конфигурацији зашто не би себи дозволио сличне услове и за Линукс?
Наравно да није Линукс идеалан и да недостају неки од професионалних алата али треба имати у виду да даје много више него што корисник улаже у њега. Ако се мало обрати пажња при куповини рачунара и на време се распитамо које то компоненте немају адекватну подршку на
уштедећемо себи и живаца али и улепшати рад на рачунару.
QNAP
12/02/2018 @ 09:24
To je problem. Kada kupuješ laptop/desktop znaš da će Windows raditi jer postoje drajveri (za određenu verziju Windowsa). Kada kupuješ Mac znaš da će macOS raditi jer postoje drajveri. Kada kupuješ lap/desk NE ZNAŠ šta će raditi a šta neće kod Linux-a. Nisam kupovao Linux mašinu već sam imao lap i Windows a želeo sam da probam Linux (dual boot). Sada ne smem da kupim skener, određenu matičnu ili lap koji mi odgovara po karakteristikama zato što nije Linux podržan? Naravno da može sve da se uklopi pri kupovini ali ja sam već imao svoj hardver i želeo da se prebacim sa Windowsa na Linux i to je ono što mnoge koči: drajveri i softverska rešenja.
Da se razumemo, nemam ništa protiv Linux-a i drago mi je što postoji ali umesto da se baziraju da pravno nateraju proizvođače hardvera da kreiraju drajvere za Linux, oni prave i dalje stotine distribucija (Mint, Mandriva, Ubuntu, Arch…) umesto da se ujedine i naprave jednu (kao što je macOS) i da bude 100% ispeglana. Svako par meseci ide nova verzija (uz LTS koji se izbacuje svako par godina). Kada bi bila jedna verzija i da izbacuju na primer svako pet godina novu verziju verovatno bi i proizvođači napisali drajvere. Ovako kada imaš svako pola godine nove verzije možda je i proizvođačima hardvera muka da se igraju sa pisanjem.
Zašto ne bi na Linuxu na svim mašinama sve radilo iz prve?
JA
20/03/2018 @ 16:41
Odgovaram korisniku QNAP. @QNAP Druze da li si ti normalan, msm bukvalno normalan? Kakve gluposti ovo pises? prvo ne znas ni razliku izmedju Distribucija a to je ono najlakse. Kakav macOS kakve gluposti?
JACK TORRANCE
21/04/2018 @ 15:22
Al sam napravio haos sinoć :). Obavesti me update manager da su stigla ažuriranja i ja po inerciji selektujem sve (select all). Nisam ni pogledao da su poslednjih nekoliko rizični level 5 (a pre toga nisam ni pročitao da ova ažuriranja mogu da naruše stabilnost sistema, mada sam pročitao i da kod nekih korisnika prođu i odrade posao najnormalnije bez ikakvih problema). Elem u toku update-a – buf, ugasi se komp sam od sebe (nikad se nije desilo od kako imam ovu relativno novu mašinu). Promenio sam sve boje u licu pitajući se: ŠTA JE BRE OVO :D. Sačekao malo, upalio komp, sve uredu, samo linux ne pomišlja da se podigne i dobijem obaveštenje grub error ili tako nešto. Probam da uđem u windows 10, radi bez problema.
Ništa, šteknem ja live usb na kome je linux mint (mrzelo me da probam da sređujem grub), formatiram particije root i boot za svaki slučaj, pokrenem instalaciju ponovo, sve radi. I ne samo to, nego linux zapamtio i stvari poput poslednje otvorenih stranica u mozilli (jedino što sam izgubio bookmarks, ali to mi i nije tako strašno, takođe zapamtio mi login na skajpu kad sam ga ponovo instalirao, zapamtio i kbdx fajl u keepass-u itd. Ništa od ovoga nisam morao ponovo da učitam, dok bih u windowsu morao svaki put (nemam backup preko clonezzile i nikako da se nateram da ga napravim, ali imam recovery particiju u windowsu ukoliko nešto krene po zlu, a podatke čuvam što u klaudu, što na eksternom hardu, što na D particiji).
Odmah sam uradio ažuriranja linuksa, ali samo level 1 2 i 3. Uzeo sam i da proverim temperature hardvera preko psensor aplikacije, sve je uredu. Očigledno mi je rizični netestirani update level 5 napravio frku (moj utisak je da mi se zbog toga ugasio komp, možda je krenuo da skida neku drljavu verziju drajvera za matičnu ili tako nešto).
Ovo je najveći gaf koji mi se desio do sada u mintu (ali opet mojom nepažnjom, tako da ne krivim linux za to 🙂 ). Inače osim nekih sitnijih bagova mogu reći da radi gotovo besprekorno. POZDRAV 🙂
teks
30/04/2018 @ 20:33
pa nije bas sve tako krasno i divno na linuxu,problem su razni drajveri,vecina ljudi ne zeli da satima trazi drajver za graficku ili nesto slicno,a jos ako ima stariju graficku tu tek nema spasa i ako ce recimo na zvanicnom sajtu graficka i dalje biti podrzana za windows itd..svaki sistem ima svoje mane
Zoran
09/06/2018 @ 10:23
Operativni sistem o kome se ovde govori ne zove se Linux nego GNU/Linux, jer je Linux samo kernel. 1984. godine je počeo razvoj GNU operativnog sistema pod vođstvom Richard Stallman koji je i osnovao pokret za slobodan softver. Do 1992. godine imali su skoro sve komponente GNU operativnog sistema, samo je nedostajao jedan važan deo, kernel. Oni su do tada već 6 godina radili na GNU Hurd kernelu, ali su izabrali suviše naprednu arhitekturu pa se projekat pretvorio u istraživanje. Srećom te godine LInus Torvalds je oslobodio svoj kernel Linux izdavši ga pod GNU GPL licencom. Tada je Linux kernel u građen u GNU operativni sistem i to je bio prvi kompletno slobodan operativni sistem od koje sve današnje distribucije potiču. GNU projekat je principijalni i osnovni razvijač tog operativnog sistema i zato zaslužuji da se sistem zove GNU/Linux. Osnovan vrednost GNU/Linux operativnog sistema je da je slobodan. Slobodan softver znači da poseduje u svojoj licenci 4 osnovne slobode, a one su:
1. slobodu da se program pokreće u bilo koju svrhu
2. slobodu da se program proučava i menja – podrazumeva pristup izvornom kodu
3. slobodu da se program umnožava da bi se pomoglo bližnjem
4. slobodu da se program poboljšava i da se te promene puštaju u javnost, tako da cela zajednica ima koristi
Boki
04/01/2020 @ 01:19
Ja, kao korisnik sistema baziranih na Linux jezgru, jos od Mandrake Linuxa, savetovao bi vas na sledeci nacin.
Da li preci na sistem baziran na Linux jezgru u 2019+?
Nikako! Zasto prelaziti? Mozete pored postojeceg sistema, za 2-3 hiljade dinara dodati SSD od 120GB i instalirati neku Linux distribuciju i polako se privikavati i videti da li je sistem baziran na Linux jezgru uopste za vas! – Treba mu dati vremena!
Sistem baziran na Linux jezgru ume cesto da naljuti i iskusnog korisnika, a ne pocetnika. Sto se tice izbora distribucije, ja bih vam predlozio da se drzite starih Ubuntu(Debian), Debian i Fedora distribucija sa Gnome 3 grafickim interfejsom. Treba izbegavati Slackware (kod nas ranije po forumima popularnu). Takodje, nemojte juriti distribucije kao sto su Mint(Ubuntu(Debian)) (e, sada ce me napljuvati), Arch, Manjaro, MX Linux, Elementary i to sve sto je skoro nastalo. To je samo trend, a trend ce proci.
Za ove „profesionalce“ sto se kunu u Arch (a, ne umeju ni da ga instaliraju, bez youtube-a), neka probaju staru zver Gentoo. 🙂