Linux промени Windows време у dual-boot варијанти – решење
Не знам да ли се то и вама дешава, али мени иде на живце, то што након рада у Linux-у, па покретања Windows-а, време у Windows-у се не приказује како треба (у мом случају касни сат времена). Неко најједноставније решење уколико вам се то дешава јесте да у када се улогујете у Windows, одете у подешавања за време, искључите „Set time automatically“ и затим поново укључите и време буде ок. Проблем са овим је што то морате да радите сваки пут у Windows-у након што сте користили Linux. Мало је смор.
Напомена, ово решење је могуће за оперативне базиране на GNU/Linux-у који користе systemd. Улогујете се у Linux, отворите терминал и укуцате следећу комandу, да проверите ваша подешавања за време.
timedatectl
Ова комandа ће вам дати испис као на следећој слици:
Као што је већ речено, а можемо да видимо и са слике, Linux не користи локално време. Следећом комandом, мењамо подешавање времена тако да Linux ипак користи локално време:
timedatectl set-local-rtc 1 --adjust-system-clock
Сада проверимо, опет истом комandом као и малопре, подешавање времена и видећемо да се сада изменило и да „RTC in local TZ“ је сада подешено на „yes“.
Такође, видимо да у терминалу сада стоји упозорење да није препоручљиво односно да није у потпуности подржано да се користи овакво подешавање, али толико пута сам подесио овако време и никада нисам имао нити један проблем у Linux-у. Након овога, остаје да се улогујете у Windows, подесите време и више неће долазити до промене времена када се пребацујете са Linux-а на Windows у dual boot варијанти.
Уколико хоћете да вратите подешавања као што су била пре измене, то радите следећом комandом:
timedatectl set-local-rtc 0 --adjust-system-clock
Filip
18/03/2018 @ 12:32
Vrlo koristan clanak. 🙂
Dusan
18/03/2018 @ 13:06
I ako nije bas u vezi sa temom, zanima me ako mozes da mi kazes sta je bolja varijanta. Imam 2 diska na laptopu(SSD OD 180GB, i HDD od 1TB) Koristim windows svakodnevno ali ucim polako i Linux, da li je bolja varijanta da instaliiram oba OS-a na SSD kao dual boot, ili da win koji mi je primaran drzim na SSD-u a Linux na HDD-u? (I ako su 2 os-a na dva razlicita diska, da li je jedina mogucnost prilikom biranja sistema da idem u Bios i da biram rucno koji disk prvo da boot-uje) Takodje da li je pozeljno particionisanje samog SSD diska? I na kraju ako budes imao zelje i vremena bilo bi lepo da napravis jedan tekst o particionisanju diska prilikom instalacije Linuxa u dual boot varijanti( /, swat , /home itd itd) kao i biranju fajl sistema prilikom pravljenja particija (NTFS,FAT32, Ext4 itd ) Hvala unapred 🙂
Miloš
18/03/2018 @ 21:32
Nemam svoj SSD disk, pa nemam ličnog iskustva u radu sa njim, ali što se tiče particionisanja, mislim da tu nemaš nikakvih briga, ne vidim u čemu bi bio problem da se SSD disk particioniše, to mu je i namena. E sada jedino ne znam koliko je dobro da se ostavi SWAP prostor na SSD-u, čitao sam da neki korisnici ne preporučuju, jer se stalno vrši upis podataka na SSD. Po mom mišljenju, ne vidim kako stalni upis podataka može da ošteti SSD, valjda SSD disk i treba da služi za to, ali rekoh ti, nemam iskustva, jer na svojim računarima nemam SSD diskove.
Da ukoliko imaš varijantu da ti Win bude na SSD-u, a Linux na HDD-u, moraćeš da iz BIOS-a vršiš izbor sa kog diska da se vrši boot. Iskreno mene bi to malo smaralo 😀
Što se tiče ovog uputstva mislim da dosta toga može da se nađe na netu, najviše na engleskom jeziku, ali svakako mogu da napišem neko uputstvo ili tekst o tome. 😀
irget
18/03/2018 @ 13:11
Korisno,već mi je dobrano išlo na živce stalno mijenjanje vremena,a nisam znao razlog stalnog vraćanja na staro.
Marko
18/03/2018 @ 13:25
Bravo
Деки
18/03/2018 @ 13:51
После уношења команде timedatectl set-local-rtc 1 –adjust-system-clock каже Invalid number of arguments. Шта урадити?
Деки
18/03/2018 @ 13:55
Уместо –adjust-system-clock
треба –adjust-system-clock.
Ради.