Мини упоредни тест Mozilla Firefoxa, Google Chroma и Opere
Био сам приморан да променим интернет прегледач (browser) који користим такорећи од његове верзије 1 имена Firefox а после више од 10 година, јер је постао претежак за мој компјутер…што онај код куће са 4GB RAM-а, што онај на послу са дупло више – одем на YouTube, пустим видео – попале се кулери…док рецимо то исто није проблем кроз Operu…а да купујем нови RAM модул само због Firefoxа – нећу, јер ми оба компјутера раде скоро па савршено. Заменићу интернет прегледач и проблем решен.
Сва 3 прегледача су имали инсталиране uBlock Origin и Pushbullet додатке и радили су синхронизацију података, тј лозинки, букмарка и свега осталог а сам тест је трајао 20-так минута укупно, што можда јесте а можда и није довољан узорак…нисам софтвер тестер да бих знао…овај тест је више био ‘кориснички’ него професионални, уз обичан Таск менаџер и очи које прате понашање, проценте и мегабајте. Тест је рађен на Windows 10 машини са 4GB RAM-а и интеловим i5 процесором на 2.6GHz. Нема SSD-а.
Чист старт интернет прегледачa са празним (бланк) табом – убедљиво најлакша је ту била Opera. Док Firefox и Google Chrome нешто дрљају по процесору једно 15 секунди после старта – Opera се сведе на нулу после 2-3 секунде. Firefox најтежи по RAM. Ово и није толико битно јер….ко отвори интернет прегледач само да би му био отворен?
Стартован само Фејсбук – он јер је најтежи са разним скриптама које раде у позадини. Отприлике, сви су овде мање више исти – али опет Opera најлакша са RAM-ом и дрндањем по процесору а Firefox најтежи и бежи Opera прегледачу за око 80MB. Google Chrome све време кулира у средини негде и прави се луд.
Отварање 10 страница у 10 табова – Овде већ почиње Google Chrome да се буди и да оправдава улогу једача и дрља процесор и RAM као да је на слави код сестрића у Билећи. Много више дрља процесор него RAM те бежи Opera прегледачу – која се и овде показала као најбоља за једно 220MB са заузећем и најмањим заузећем процесора који се сведе на ~1% после 5 секунди – док ови остали оће д’умру једно пола минуте. Firefox у средини кулира – мада маломало дрмне 5-6 посто процесора ничим изазван.
Отворених 10 табова 10 минута – Табове сам само отворио и оставио их да блеје 10 минута. Зашто? Имао сам осећај да се нешто битно дешава ако се на интернет прегледачу не дешава ништа – отворене странице, одем на паузу, вратим се – деси се сваповање. Овде се заправо десило нешто доста занимљиво са Google Chrome-ом….убио је своје оптерећење RAM-а и избио на прво место по уштеди…што је супротно зајебанцији и имиџу који га прати.
10 отворених табова 10 минута плус прозор који ради у позадини – И овде Google Chrome издоминирао са убедљиво најмање дрљања по процесору и најмање коришћења RAM-а. У уштеди је побегао Firefox-у који се показао најгоре за скоро пола гигабајта. Opera је овде највише дрљала по процесору а са заузећем RAM-а била мало боља од Firefoxа алавог и доста гора од Google Chromeа који се овде показао као један велики господин.
Затварање свих 11 табова и останак на бланк табу – Овде сам хтео да видим какво стање остаје после гашења свега…а стање је опет најгоре…по Firefox. Firefox користи више од пола гига RAM-а и нешто ака по процесору (само не знам шта пошто ништа није отворено) све време…док Google Chrome и Opera негде равноправно држе добар резултат. Firefox дефинитивно има сјебан систем за ослобађање RAM-а и чишћење смећа после коришћења.
Поновно отварање Фејсбука – Овде сам хтео да видим каква је искоришћеност сад после ових 11 табова, њиховог затварања па поновног отварања Фејсбука који се води као тежак и упоредим са почетним стањем кад је Фејсбук отворен одмах после стартовања интернет прегледача. Opera је овде издоминирала пошто је користила мање RAM-а него у стартном отварању странице….док је Firefox био тежи за RAM а и добро је измалтретирао процесор…иако се не види на скриншоту (који сам ухватио кад се ‘све смирило’).
Укратко кроз овај….отприлике двадесетоминутни тест – систем је убедљиво највише измалтретирао Firefox и то се не зна да ли је више малтретирао процесор или RAM (зна се, више је RAM). Није му добро чишћење од смећа након затварања табова…тако да оптерећење RAM-а од 2GB иако није отворен ни један таб…како сам наилазио раније случај има логике…с обзиром да Firefox отворим ујутру и затворим кад кренем са посла кући.
Google Chrome са друге стране ме је изненадио како се сналази са доста отворених табова и YouTube клипом – био сам баш наоштрен да га поштено испљујем и направим неку спрдњу са њим, меме или тако неки ђаво…али не даде ми. Google Chrome се са друге стране доста борио код отварања 10 табова, некако их је отварао дуже него остали…али опет кад их је отворио био је неприметан са око 300MB RAM-а и скоро па ништа процесора. Пријатно изненађење.
Opera се показала одлично…а показала се као најлакша по процесор у свим ситуацијама сем кад је био стартован YouTube видео где је подбацила. Одлично контролише потрошњу меморије и супер се понаша у раду а делује ми некако и најбржа од ових тестираних интернет прегледача. Opera има и неке фенси ствари попут Турбо мода, VPN-а имплементираног у сам интернет прегледач и још понешто – али нисам тестирао нити ми то сад треба.
Углавном…даље настављам са Opera интернет прегледачем, размотрићу и Google Chrome а испратићу и даља дешавања и ажурирања кад је Firefox у питању, можда нешто оправе – бар кад је ‘garbage collection and cleaning’ у питању – тј скупљање и чишћење смећа.
Miki
03/02/2018 @ 21:45
Znas , sta Darko!!
Citam svaki tvoj koristan savet i bogme naucim od tebe.
Sto se tice Opere..ne skidam je N I K A D A od kada sam na internetu.
Skoro ce 15 godina i ja i dalje koristim ovaj pregledac. (OPERA)
Ti si, vidim, otvarao 10 tabpva..a ja da ne poverujes po 12-15 npr. Ministarstvo zdravlja/ Nacionalnu sluzbu/ jedan Nemacki sajt / obavezno You tube i to najmanje 3-4 pa i 5 tabova (mrzi me ih „trazim“ ponovo u „History“….
Odem i pogledam zauzece memo i RAM-a i nije strasno…sljaka Opera kao luda.
Doduse desi se da mi izbaci (reload page) jer sam je opteretion ali veoma brzo pootvara sve tabove i one za reload i one ako startujem ponovo Operu.
Moj poznanik koji nije inzinjer informatike ali je „zamlacen“ za sve i svasta na internetu..lepo mi rece : Ja nikada ne menjam Operu !
I eto ja ga poslusah.
Ovaj tvoj test je to i pokazao .
Opera je tek IV cetvrta po koriscenju iliti download-ovaje..ali brate vredi sa Operom raditi.
Milina jedna.
Od extenzija imam : 360 Internet Protection/ g-mail (za brze otvaranje i pregled sta mi je stiglo-samo misem dojem na ikonu i izlista mi sve-korisno, zar ne >?/ADP -adblock plus/ Safe from. net helper/WOT (mada sam citao da nas snima sta otvaramo i td./
I to bi bilo to…Ludo ali sluzi Opera kao raga i uz brdo i niz-brdo.
Pozdrav i hvala Ti sto si tu sa nama.
You are always welcome and God bless you and your beloved…enjoy every moment ….
>>~~ Best wishes to you from me ~~
Zoran
04/02/2018 @ 12:33
Firefox je tek izdao novu verziju, treba da prođe bar godinu dana dok ne isprave većinu velikih bugova, inače veliku brzinu nove verzije platili su žderanjem računarskih resursa.
Ljubomir Ljubojevic
05/02/2018 @ 08:57
Miki, ja trenutno imam 48 jezicaka otvorenih u Firefox-u Quantum 57.0.2, doduse na CentOS Linux-u, trosi mi 580MB RAM i 0-4% CPU dok ovo kucam. Ako mi padne broj jezicaka ispod 10 ja se zabezeknem, sve uspeo da procitam, resim probleme (ostavim otvorene stranice sa nekoliko predlozenih resenja za neki problem, a po nekoliko problema istovremeno istrazujem…).
Od ekstenzija, stalno su mi ukljucene: Adblock, Blur, Download Facebook Video or Photo, MySessions, NoScript, Save Page WE, Tab counter, Tab Sidebar, Transmitter for Transmission, URL Link i Video DownloadHelper.
Ljubomir Ljubojevic
05/02/2018 @ 09:52
Darko, Sto ze tice Firefox Quantum-a, nadam se da si koristio Quantum a ne staru verziju <=56.x, on je mnogo bolji od verzije do 56.x. Brza je, sa smanjenjem potrosene memorije za oko 30% u odnosu na staru verziju. Ali Firefox Quantum trazim da racunar ima minimum 3GB rama. Nije predvidjen za manje. text sa Wiki:
"Users are eligible for a 64-bit default if they are running 64-bit Windows 7+ and have strictly more than 2 GB RAM (so 3 GB is effectively the minimum memory requirement). For users with less than 4 GB of physical memory, there is a trade-off between the larger virtual address space and the overhead of 64-bit code. 2 GB RAM is Microsoft's minimum memory requirement for Windows 7 and 10. "
Dalje, da li si Operu testirao sa ukljucenim Turbo/proxy modom ili si to totalno iskljucio? (www.opera.com/turbo):
Turbo mode is available for computers
Browse in turbo mode and speed through pages on crowded or slow networks.
How does it work?
The pages you visit go through one of our servers. The server identifies pieces of the page that can be compressed. It shaves off image pixels and corrects video buffering. Then, it sends back these smaller-sized pieces to your device.)
Ja ne volim da mi bilo koja kompanije prati sta radim, pa makar mi ubrzavala dozivljaj. Opera to radi bar deceniju, vecina korisnika ni ne zna da se to radi u pozadini.
Ne znam da li si citao ove tekstove o Quantumu, ovde je objasnjeno sta su promenuli u verziji 57.0: https://blog.mozilla.org/blog/2017/11/14/introducing-firefox-quantum/ ("We made many, many performance improvements in the browser’s core and shipped a new CSS engine, Stylo, that takes better advantage of today’s hardware with multiple cores that are optimized for low power consumption. We’ve also improved Firefox so that the tab you’re on gets prioritized over all others, making better use of your valuable system resources. We’ve done all this work on top of the multi-process foundation that we launched this past June. And we’re not done yet. ")
, a ovde sta se jos sprema: https://medium.com/mozilla-tech/a-quantum-achievement-d7aa759a0ccb , https://medium.com/mozilla-tech/a-quantum-leap-for-the-web-a3b7174b3c12
("Quantum is all about making extensive use of parallelism and fully exploiting modern hardware. Quantum has a number of components, including several adopted from the Servo project."; "And the content most important to you will automatically get the highest priority, focusing processing power where you need it the most.")
Student
05/02/2018 @ 17:35
Poslednje izdanje Firefox Quantum pretraživača je verzija 58.0.1. i neverovatno je usporila sa svakim novih izdanjem. Kada je izašao Quantum leteo je, ali svako novo ažuriranje je bilo samo gore i gore. Verzija koju koristiš je verovatno još uvek ona koja je dobro radila, sačekaj da stigne update za CentOS, pa ćeš onda videti da li radi tako glatko.
Alf
05/02/2018 @ 22:43
Jeste bas tako ko sto ti kazes. I ja sam to primetio. Prva verzija Quantum-a je letela, i posle sve sporije sa svakim azuriranjem.
Mada ja i dalje ostajem veran toj lisici.
Student
05/02/2018 @ 23:10
Trudim se da ničemu ne ostanem slepo veran. Koristio sam Google Chrome dok je bio tata-mata, kasnije prešao na Firefox, kada je Chrome postao alav, zatim je Firefox toliko postao loš, da malo malo pa crash, vratio se na Chrome, sve dok nije izašao Quantum. Quantum me je oduševio kako je radio, ali posle teksta Kompjuteraša probao Operu koju nikada nisam koristio i evo sada me ona oduševila u svakom pogledu. Zašto ostati veran nečemu slepo, kada je toliko izbora pred nama.
Ljubomir Ljubojevic
06/02/2018 @ 08:01
Ne koristim rpm za CentOS, on je i dalje na 56.0, vec skidam tar.bz2 i raspakujem u /opt. Verziju 58.0 sam upravo instalirao, za sada ne vidim usporenja. Koliko sam mogao da vidim, izgleda samo za verziju za Windows ima sta da se popravlja.
Ono sto treba da proverite je da li je 58.x usporena i kada generisete nov profil, posto sa 58.0 vise downgrade-a profila na 57.x, a vidjao sam da neke stvari nece da rade kod upgrade-a profila.
Student
06/02/2018 @ 14:08
Ljubomire ne mogu da se složim da je problem samo kod Windows verzije Firefox-a, čak suprotno na Windows-u bolje radi nego na Linux-u. U svakodnevnom radu koristim Windows i Linux, koristim prednosti i jednog i drugog, zavisi šta mi konkretno treba. Windows 10, Ubuntu 16.04. LTS i Deepin (fensi izgleda, pa rekoh da probam). Šteta što ne mogu da okačim ovde slike, ali nakon pokretanja tri pretraživača (Firefox, Chrome, Opera) u svakom od ova tri sistema u potpuno istim uslovima (prvo pokretanje, od ekstenzija samo ublock origin aktivan, prijavljen na isti google nalog) i ista stranica otvorena (homepage: google), jedino je Firefox koristio oko 350mb rama, Chrome oko 250mb rama, dok je opera bila jedina ispod 200mb tj negde oko 170mb. Nisam imao vremena za neka ozbiljnija testiranja poput Dražinog, ali nemam razloga da ne verujem, još je čovek okačio i screenshot-ove. Tako da ono što su svi zamerali Chrome-u, pa i ja sam među njima, da je Chrome alav na resurse i svi hvalili Firefox, došlo se do potpuno obrnute situacije da je Chrome daleko sada optimizovaniji od Firefox-a.
Srđan
08/02/2018 @ 20:53
Ja koristm Firefox i nerevira me, dođe mi da se ubijem, toliko baguje da je to stravično, sve otvara 100 godina, sve loguje 100 godina, blagi užas. Sve pohvale za tekst, super je napisan 😀
Miloš
24/02/2018 @ 17:48
Od kako sam prešao na windows 10 koristio sam Microsoft Edge (nakon kraćeg korišćenja Chrome-a u tranziciji sa osmice na desetku). Generalno mi je bio ok u radu, ali primetio sam probleme sa zagušenjem kompa kada malo isforsiram browser. Nakon čitanja ovog teksta, odlučio sam da pružim šansu Operi i propratim situaciju u Task Manager – u. Dakle u startu na blank open tab – u Opera pobeđuje Edge. Nakon toga sam otvorio 18 stranica u 18 tabova i na jednom i na drugom pregledaču (otvorio sam iste stranice, većinom tekstove sa tvog bloga, i još neke sajtove, bez youtube, facebook itd). Edge je pojeo preko 2Gb RAMA (od 4 koliko imam na kompu) a Opera nije prešla pola gigabajta (ispod 500Mb sa otvorenih 18 stranica). Mislim da ću neko vreme testirati i koristiti operu, što zbog manjeg opterećenja kompa, a što i zbog nekih finih dodatnih opcija koje ne postoje u majkrosoftovom Edge – u.
POZDRAV 🙂
Компјутераш блог
24/02/2018 @ 23:11
Узгред, имаш TASK MANAGER и у оквиру Опере, можеш да видиш шта тачно где користи шта
Miloš
25/02/2018 @ 01:53
Super, nisam imao pojma za Operin TASK MANAGER. Hvala ti. Korisna stvarčica. Prikazuje za svaku otvorenu stranicu i svaku ekstenziju koliko resursa zauzima. Za ovih nekoliko sati koliko testiram Operu, surfovanje protiče zaista glatko i fluidno. 🙂
Miloš
24/02/2018 @ 21:59
Otvorio fejs u operi i edge – u paralelno, zauzeće memorije skoro duplo manje u operi – između 400 i 500Mb, a u edge – u oko 800 Mb. Zbogom Edge… 😀
Miloš
25/02/2018 @ 12:27
Zanimljivo je da 360 total security na početku instalacije nudi instalaciju opere 🙂
Компјутераш блог
25/02/2018 @ 13:40
Зато што су их купили. Опера више није Финска компанија него кинеска (иако је и даље локацијски у Финској)
Miloš
25/02/2018 @ 15:09
Hehe, živeli Kinezi. Uz 360 total security antivirus i huawei telefon, sad koristim i njihov browser. I sve šljaka odlično 😀
Vanja S.
23/04/2018 @ 13:31
Koriistim Operu i ruski Go! (baziran na Hromu) i vuče oko 20% više memorije od Opere, ali zanimljivo, video (recimo filmovi) na Go! ide skroz glatko, dok na Oeri „secka“ (uz otvorenih recimo 10-15 tabova). Tako da Go! koristim za video matrijale, a Operu za sve ostalo (između ostalog i zbog VPN-a). 😉
Миловановић Синиша
25/04/2018 @ 00:10
Штета је што нисте упоредили Vivaldi и Yandex ,имају шта да понуде.
Acko
16/05/2018 @ 14:44
Ja koristim mozilu i kod kuce i na poslu kuci sve super sa 4gb rama i win 7 ultimate ali na poslu masina (prasatara) win 10 desi se da se iznerviram i da mi cak ni CTRL ALT DEL ne pomazu narednih 5 minuta (taman da stavim za jos jednu kafu).Po meni Mozila je ekstra ako ga ne nabudzite sa previse addonsa kao i da ne otvarate preko 3 taba…….
U najskorije vreme kako raste html 5-6-7-100 bice sve zahtevnije web stranice pa smo nadrljali jednom recju.