Научите енглески језик како умете и знате!
Две особе које знам су у року од 20 минута испушиле за посао…јер нису знале енглески или су га знале ‘нако. Мора се схватити једном за свагда – свака радна позиција која пуца на висине више од производни радник, захтева ОБАВЕЗНО познавање енглеског језика а кад су ИТ послови у питању уз слабо или никакво познавање језика немојте се надати али апсолутно никаквом запослењу. На нету су скоро све везано за ИТ на енглеском и ту нема преговора – енглески је о-б-а-в-е-з-а-н. Енде.
Где учити енглески?
Не мора енглески да буде савршен али мораш бити баш ОК са њим. У школи су ти дали неке основне смернице али даље је на теби а кад је његово учење у питању плус је што енглеског имаш пун курац где желиш и колико желиш…рецимо филмови које гледаш на компјутеру – имаш филм, имаш превод у титлу, имаш изговор – па шта више желиш? Глумац изговори реченицу – изговориш је ти, имаш превод шта значи, вратиш неколико пута и поновиш…вратиш 10 пута и поновиш…па да га јебеш научићеш је…и онда друга реченица.
Даље, наставиш интерно са енглеским да нико не зна – кренеш да размишљаш на енглеском, кад закучиш да не знаш неку реч….узмеш телефон, отвориш Гугл Кип (енг. Google Keep) и упишеш ту реч на српском па после потражиш како се преводи или ако имаш нет погледаш одмах…па је поновиш у себи једно 20 пута и опала, још једна реч научена. Док се возиш покушаш да се сам наводиш на енглеском, рецимо отпилике „I will go left from here and for about 1 kilometer I will go straight and not right“ а ако си возач и имаш навигацију стави је да буде на енглеском и слушај шта ти риба говори.
Мени је рецимо хит да људи који желе да науче језик – ставе и на телефону и на Фејсбуку на којем висе по цео дан и свуда – наш језик. Па ево ти само Фејсбук…ако ти је на енглеском можеш се одмах заинтересовати шта значи рецимо „Find friends“….аха, find значи тражи а friends значи пријатеље…аха, а како бих рекао тражи пријатеља, тј у једнини…не знаш шта значи ‘Find friends’ кликни и пробај логички да провалиш шта значи. Како се изговара – иди на Гугл, куцај у претрази Гоогле Транслејт или Гугл Преводилац или Google Translate, укуцај ‘Find friends’ и кликни на звучникчић и чућеш како се изговара.
Дакле ето ти неких добрих ресурса – Гугл преводилац, амерички филмови, серије, auto-correct функција у браузеру, Word-у или Writter-у, додаци типа Grammarly и слично….бесплатних варијанти постоји – само се треба натерати на то…али…
Ако ти је тешко да се натераш да учиш енглески сам – плати људима да те науче. Тих школа страних језика има на сваком ћошку и где год хоћеш али увек имај у виду да сертификат који ће ти дати није битан – можеш га одмах бацити у канту…битно је знање са којим треба да располажеш за тражени посао.
Milos
09/02/2018 @ 17:37
Mnogima si zadao domaci recju – zvucnikcic. Vise od 70% Srbalja nema sanse da je izgovori iz cuga.
QNAP
11/02/2018 @ 16:28
Da dodamo da postoje i dvojezične knjige (koje možete i sami napraviti) plus se uz njih koristi i audio i to je isto jedna od dobitnih kombinacija.
MiRuMak
25/02/2018 @ 15:56
QNAP,
Molim te za pomoć,
Pomoću kog programa se mogu praviti dvojezične knjige sa kojima se može koristiti audio?
Pozdrav,
MiRuMak
Miki
11/02/2018 @ 20:48
Ma, razmisljao sam dali napisati koju rec u vezi ove teme..i nikako da osmislim „kao savladati osnove Egleskog“ na jednostavniji, brzi ili laksi nacin.
Najprostije-nikako. Na brzaka nikada nije sipalo dobro. Ne plasim one koji zele savladati Engleski jezik ali nije bas „prosto-kao pasulj“
Ja, iako govorim, pisem i konverziram na Engleskom skoro ce 35-40 godina ne mogu reci – znam. Malo morgen. Uvek se nesto novo da nauciti.
1) fond reci mora biti solidan…barem od 3000-7-8000 u infinitivu/kao glagol/ kao pridev/ kao i sve ono u nasem jeziku.
2) ajd da iskljucim padeze…mada se i oni moraju znati (vremeno se to savlada)
3) upotreba vremena ona manje slozena za pocetak (sadasnje/ proslo ili buduce)
4) pravilni i nepravilni glagoli, nauciti ih napamet ili po osecanju koji je pravilni a koji nepravilni.
5) slaganje vremena u govoru je nesto slozenije ali ne i nesavladivo.
6) komparacija prideva-prostih i visesloznih
7) nauciti izgovor reci ne bas perfektno jer i Englezi ili ameri nisu bas sajajni. Zavisi od drzave do drzave.
8) Po meni je najbitnije , dali imate smisla za ucenje stranog jezika jer je „dz“ ako Vam to ne ide. Ima da se „umplatis“ i nista da nenaucis.
i da skratim….samo Vasa volja, vase umece, vas smisao za savladjivanje stranog jezika i upornost dace Vam rezultat.
Pa i moje dve cerke koje govore Engleski ponekada se smeju i pitaju me, kada cuju moju konverzaciju sa nekom osobom :“Sta, bre to rece““ uz takav smeh da me prosto iznerviraju–ahahaaaa…iako me je druga osoba shvatila i dala odgovor.
I na kraju, slazem se sa „buckastim“ Darkom…krenite i ucite
R2d2
12/02/2018 @ 15:26
Ko nešto zna engleski preporučujem A.J.Hoge. Njegove metode su zakon. Meni su mnogo pomogle. https://www.youtube.com/playlist?list=PLvckz0aC6Uw0E75xE2Z0gzu9tA5D9M-Ks
Igor
12/02/2018 @ 18:09
Jedan naš odličan StartUp – Practice like there is no tomorrow, za vežbanje gramatike po nivoima.
Boško
02/06/2018 @ 20:26
Priča je malo naduvana, u smislu bez engleskog ne možeš uspeti, što nije tačno. Druga je stvar što su naši poslodavci u IT sektoru bezobrazni pa traže sve i svašta. I još napišu oglas za posao na engleskom, kao svi rade za inostranstvo, ubiše se od posla, a nude plate srpske. Ako se radi za domaće tržište ne vidim što bi engleski ili neki drugi jezik bio neophodan.