Нове мере владе Србије – а шта је са уштедом на софтверским лиценцама?
Скоро сви домаћи медији су објавили вест о новим мерама владе Србије о уштедама које би требало да имају за циљ побољшање ефикасности државе и које ће подупирати мере коначног оздрављења канцерогене економије у којој се налазимо од 1990-те па на овамо.
Дакле….штедња, штедња, уштеда, штедња, праћење трошења пара, штедња….
Е сад, да ли ће то помоћи болесној Српској економији и да ли ће утицати негативно на нас обичне смртнике не знам (по речима тадашњег министра финансија Лазара Крстића то ће повећати нашу потрошачку корпу само за око 4 евра што ја баш и не верујем, али ајде сад).
Међутим, поставља се ту и једно додатно питање којег се нико није дохватио:
А шта је са уштедом на софтверским лиценцама?
Убеђен сам и верујем да не мора баш сваки рачунар у нашим јавним службама да врти Виндовс и Виндовс сервер, а тотално сам сигуран и да не мора баш сваки рачунар да има инсталиран Мајкрософт Офис.
Ако је проблем у најкоришћенијем софтверу јавних предузећа који се зове Солитер ја ни ту не видим проблем, пошто исти постоји и у бесплатној варијанти због којег не морате давати 150 евра на лиценцу за оперативни систем.
Прочитајте још и: Шта је упознавање са Линуксом донело добро конкретно мени лично?
Ако нисте знали цена једног Виндовса зависно од типа лиценцирања се креце од 100-150 евра, а цена једног Мајкрософт Офис пакета од 100-250 евра. На то додајте и уцене које стижу од компаније Мајкрософт о обавези надоградње оперативног система, што ће рећи да вас терају да платите додатних ~100 евра за нешто што сте већ платили ~100 евра ако сте рачунар купили са преинсталираним оперативним системом.
О лиценцама за Виндовс сервере нећу причати јер нисам упознат о њиховој функцији у јавним предузећима, тако да и не знам има ли ту луфта за заменом и преласком на бесплатна решења (на којима су, рецимо, Гугл, Твитер и остале мање фирмице). А и…99% свих сервера на свету је под Линуксом, зашто сви сервери државних фирми морају да буду баш под Виндовс Сервером?
ПА ИСПЛАТИ ЛИ СЕ ТАЈ ПРЕЛАЗАК НА ОПЕРАТИВНЕ СИСТЕМЕ ОTVОРЕНОГ КОДА, ТЕ НЕКЕ ЛИНУKСЕ И ЛИБРЕОФИСЕ?
Град Минхен каже ДА (више о томе можете прочитати овде и овде).
Укратко, управа немачког града Минхена је решила да одјебаус прескупе Виндовсе, Вордове, Екселе и остале програме са својих рачунара, првенствено да би повећали безбедност свог ИТ система, а секундарно и како би смањили трошкове.
Неки су им говорили да ће ту вук појести магарца, односно да ће им то испасти скупље него што би било да су остали на старом (више о томе прочитајте овде) али десило се ипак другачије: Минхен је уштедео око 10.000.000 евра (словима – десет милиона евра) а и даље штеди јер не мора да плаћа надоградње за Виндовс Икс-Пе (ориг. Windows XP) коме је престала подршка у априлу 2014-те, те који је сад лака мета хакера.
А и та надоградња на Виндовс 7 (сада већ на Виндовс 8.1) кошта и хардверски, јер Виндовс 7 не може да се врти на маторим машинама које град има (нема драјвера за Виндовс 7, има испод 1GB RAM меморије итд), те се морају купити и нови компјутери…те када се све сабере и одузме једна компанија уцењује један град да купи и нове рачунаре и нове оперативне системе иако су им стари рачунари са Икс-Пеом радили добро.
Линукс могу (тачније јесу) инсталирати на рачунарима којима је истекао рок трајања, тј који су били зрели за канту јер је Виндовс 7 био презахтеван за њих, а опет Линукс на њима ради без икаквих проблема. Такође, толико су одушевљени истим, да су и грађанима препоручили да ураде исто што и они, чак им и бесплатно давали дискове како би их инсталирали на своје рачунаре и тако им продужили радни век.
Француска жандармерија каже ДА (више о томе можете прочитати овде).
Укратко, заменили су Виндовс и Офис са Линуксом и Либре Офисом (ориг. Libre Office) пакетом и смањили трошкове за више од 40% (словима – скоро па преполовили трошкове)
НАСА каже ДА (више о томе прочитајте овде).
Укратко, решили су да систем учине стабилинијим и да имају контролу над њиме, тако што неће чекати да им Мајкрософт направи и удели сигурносне исправке и преправке већ да то могу сами да ураде када год пожеле (Линукс – отворени код, може свако ко се разуме у програмирање да себи направи шта жели) и тако уштеде на времену и нервирању.
Шпанска регија Екстремадура каже ДА (више о томе прочитајте овде).
Укратко, желе људи смањити трошкове и учинити систем стабилнијим те ће око 40.000 рачунара прешалтати на софтвер отвореног кода, тачније Линукс и његове програме.
Валенсија каже ДА (више о томе можете прочитати овде). Уштедели људи 36.000.000 евра. Ситница.
Има ту још примера, попут владе Португалије и осталих, али се о томе слабо прича јер иза Линукса не стоји ни једна велика корпорација која може да парира Мајкрософту. Сем пар компанија попут Каноникала (ориг. Canonical) и РедХет-а већином иза самог Линукса стоји заједница људи. Када се каже Линукс мисли се првенствено на стабилност и безбедност (подсећања ради, 95% свих сервера и суперрачунара су на Линуксу – зашто?)
Има рецимо код нас, у нашим средњим школима и факултетима, фора да ученици и студенти морају своје презентације правити у Мајкрософт PowerPoint-у или у Ворду, те ако деца то не направе бивају кажњена лошом или негативном оценом.
Пита ли неко родитеље имају ли новца за купити, у овом случају, Виндовс и PowerPoint, цирка око 300 евра? Терају ли се оваквим приступом родитељи на скидање крекованог и нелегалног софтвера?
Зашто наше школе и факултети нису усмерени ка бесплатном софтверу отвореног кода, уместо што су усмерени ка Мајкрософт производима који коштају богаоца?
Понављам, не може се баш увек и по сваку цену прећи на Линукс (ако рецимо имате неки програм који може добро да ради искључиво на Виндовсу попут Аутокеда (ориг. AutoCAD), Фотошопа и осталих или имате ERP софтвер који није WEB орјентисан итд), али опет поставља се питање за нашу Владу…..колико државних службеника ради у Аутокеду?
Примера ради, овај текст сам исписао са Линукс машине тачније на којој је инсталиран Линукс Минт, текст сам куцкао у ЛибреОфису и апсолутно ни један проблем немам са тим као што га немам ни са самим рачунаром.
Ако само за један матор рачунар који ћете да замените новим решите да уместо Виндовса и Офиса на њега ставите, рецимо Арч Линукс (ориг. Arch Linux) и ЛибреОфис…то је уштеда од око 300 евра што је мало када се гледају милиони-камиони нашег буџета, али ако рецимо тих 300 евра дате као једнократну помоћ једној породици из Куршумлије која је социјално угрожена ствари се мењају..једним потезом сте учинили 3 добре ствари: помогли сте једној породици, учинили сте да матор рачунар (који сада не морате да мењате новим) не мора да се баци а да при том ради још и боље и ослободили сте се даљих уцена једне велике корпорације.
Дакле, Министре финансија не видим разлог зашто не би прешли тамо где је то могуће, а убеђен сам да је могуће на великом броју рачунара и сервера, на софтвер отвореног кода и тако донели неке додатне уштеде овој нашој напаћеној економији.
Amfibija
09/10/2013 @ 12:35
Ovo bi trebalo poslati nadležnima u Srbiji, mada čisto sumnjam da ih bole uši za konkretno ove uštede pošto zavise od Microsofta. Skoro beše i sam premijer išao u posetu Microsoftu i potpisao svakave ugovore. Što bi ti rekao – pojeo vuk magarca
igrice 450
09/10/2013 @ 16:29
Pa tu nije usteda tu se radi za procenat. Standradna igrica veca cifra veci procenat.
Ox3!
14/11/2013 @ 21:19
Dačić i Debian? Nikolić i Arch? Mrkonjić i? LibreOffice? Koštunica i Linux Mint? Pa da li ste vi kompjuteraši linuksaši stvarno toliko nenormalni?
Joce
09/05/2015 @ 09:40
Prosto se utešimo se kad vidimo tebe… ;):P 😀 Zašto misliš brale da je samo za tebe Linux, dok za druge nije? Misliš da si nadinteligencija neka, a? 😀 Znači, svako može da radi u Linux-u, jer je prostiji od Majkrosoftovog „Sranjews-a“ za duplo, čak i političari koji su „ograničeni kao terasa“, nećeš verovati, mogu da se snađu u njemu veoma brzo. ;):D
Jovan
03/11/2016 @ 13:22
Kad bi linux imao:
– kvalitetan PDF editor kao što je Foxit Phantom
– poslovni software za računovodstvo-prodaju-magacin domaćeg proizvođača(zbog poznavanja zakona) i to sa podrškom
– kompatibilnost sa velikim kancelarijskim štampačima (ne samo da može da štampa, već da biraš iz kog izvora papira, da uvlači i štampa na drugoj strani itd.)
onda će moći da zameni windows u kancelariji.
Компјутераш блог
03/11/2016 @ 14:10
Далеко било дa Linux може да се користи увек и свуда, али рецимо видим да у Домовима здравља користе веб приступ за приступ апликацији и штампају на обичним HP штампачима – који ће им онда Windows 10.
ОК, проблем су и апликације које су писане у МС технологијама и не могу тек тако – опала Linux, али нека се крене бар од PC-јева, наравно тамо где је могуће.
Видео сам рецимо у једној фирми, Windows Server који се користи само као file share server. Не видим разлог зашто samba nа неком ЦентОС-у не би радила тај посао бесплатно
Bojan
30/05/2017 @ 21:15
Uvek postoji alternativa ljudi su navikli na Windows Operativni Sistem zato sto se on forsira to je pod jedan.
Pod dva nekog uvek ima u tome naravno da uzme procenat ali uvek.
Nikada i nista besplatno.
Prisetimo se ko je sve snabdevao Vladu Srbije racunarskom opremom i ostalim jedan od ex – ministara preko svoje firme.
Ja kao laik mislim da se dobro omastio o drzavne jasle i tako u nedogled.
Problem sa Windowsom kod nas gledano sa tehnicke strane u bar 95% slucajeva je krekovan windows znaci nije kupljen a posle se cudimo kada nam racunar blokira na neki virus ili bilo sta drugo.
Daleko od toga da je sam Windows los odredjeni profesionalni programi rade samo pod njim.
Ali opet traze jak hardwer i naravno softwer.
U biti svega postoji uvek alternativa na ogromnom broju racunara koji su dobrim delom debelo vremesni moze raditi samo Linux koliko sada znam ima ga u preko 200 distroa i to od 16 Mb rama memorije koliko mu je potrebno pa do personalnih racunara kako prenosivih tako i u klasicnoj pc konfiguraciji.
Para vrti gde burgija nece – a ja kazem Linux radi gde Windows nece i ne moze vise.
Da ne govorim na ustedi sto se tice samog hardwera produzava se sam zivotni vek racunara.
Ogrman broj sluzbi i ustanova kao sto je Darko napisao na zapadu polako ali sigurno prelaze na Linux odgovor ogromne ustede u novcu koji se moze preusmeriti u drugu stranu i namenu.
Skoro je bio hakerski napad izveden ovde na vise firmi preko Poste – Zeleznica raznih sluzbi uglavnom su im serveri bili na Windows Server sistemima.
Nigde nisam procitao da je bilo koji server koji je bio pod linuxom pretrpeo takav napad.
Sada procenite sami sta je stabilnije i sigurnije za neke jako osetljive sisteme koji su u radu svaki dan.
Ilustarcije radi napadnuto je 900.000 hiljada rutera Deutsche Telekoma i 20 miliona ljudi je bilo bez interneta u bilo kojoj varijanti.
Jesu oporavili ne tako brzo ali ostaje gorak utisak da nisi mogao pruziti uslugu krajnjem korisniku.
Odgovor ja kao korisnik te placam i mene ne interesuje ako imas neki tehnickih poteskoca to je tvo problem resi ih.
U protivnom menjam operatera.
Tako je na zapadu takav nacin razmisljanja i delanja.
A sam linux ima u preko osamdeset hiljada raznih programa otvorenog koda i koji su besplatni i uvek dostupni za menjanje ako ste programer.
Sa tehnicke strane ne trebaju vam drajveri za ogroman broj uredjaja sto sa windowsom nije slucaj osim kod nekih specificnih wi-fi kartica i mreznih adaptera.
Ja sam licno na linuxu od 2012 godine do tada sam bio na windowsu operativnom sistemu.
Ali igrajuci se tako probao sam podosta distroa kako u life varijanti tu mislim na Knopix Linux-zatim Mandrivu -Red Hat prve varijante Ubuntua SuSe -Linuxa itd.
Sada na skoro svim racunarima imam Linux Mint sam ili u dual – boot varijanti sa windowsom zbog nekog specificnog programa.
Na kraju sto se tice onog najobicnijeg korisnika Linux mu je vise nego dovoljan za svakodnevni rad pod uslovom da ne igra igrice.Tu uostalom i postoje konzole za tako nesto.
Aleksa
20/06/2017 @ 20:42
Omladinci,
od toga nema nista.
razlog je veoma prost.Posle pada Diktature(0n0g koji se ne sme imenovati),prvi demokratski izabrani premijer je zajedno sa ekipom(Boza derikoza , Zoran Bunda Zivkovic et al)potpisao sa vodecim americkim kompanijama(hardware-a i software-a) ugovor na xxx godina o koriscenju iskljucivo njihove opreme soft i hard.
Posledice:
Zatvoren je ZOP
Ubijane su sistematski sve domace banke(nase) i dovedene svetske(spisak dugacak) uz objasnjenje da domace nemaju uslove da gradjanima daju povoljne kredite , bankarske servise etc..(o tome vise kad ukljucite tv ili izadjete na ulicu)
licno sam tada video svu tu opremu.
od tada potice termin E-vlada na ovim prostorima(termin nema veze sa nekim vladom)
nista drugo osim ms se nece videti na ovim prostorima,jako dugo vreme.
Slađan
11/05/2018 @ 15:21
U međuvremenu (2017) je grad Minhen izašao iz Linux („LiMux“) projekta i potpuno prešao nazad na Vindouz. Nažalost.
Pozdrav iz Minhena
Black Mamba
26/09/2018 @ 10:55
Hmmm… Da… DA…
Uvek su bile dve strane, DVE! kazem, jel to je paralela.
Tako je to i u ovoj bransi. Neko hoce, neko nece.
Linux ili Windows?
Licno mislim iz iskustvo, da su UNIX platforme iz cega je izrasto Linux najzastupljenije u tzv. embedded sisteme.
Koga interesuje sta je to neka progugla…
Widows kao i ceo MS svet je jedan veliki krs koji ne radi, cak ni zakrpe na Win10 jako cesto naprave takvo cudo
po firmama i u kucnim varijantama da je to nekada da se ubijes.
Kao da grupa budale rade u MS i programiraju samo da bi opravdali svoje radno mesto, sto nije iskljuceno da nije tako.
E sad, al ajdeda izostavim svoje personalno misljenje i utisak, vec ajd da se fokusiram na problem.
Recimo, jedna knjigovodstvena agencija, moze da funkcionise potpuno u Linux okruzenju.
Hmmm, pa to je ekonomija zar ne?
Ako jedna knjigovodstvena agencija, sa svim stvarima moze da radi pod Linux sistemom, zasto ne bi jedna Opstinska uprava?
bolnica? policija? vojska? vatrogasna sluzba?
U navedenim ustaonovama nema projektovanje u Auto Cad, nema retusiranje u Photo Shop itd…
U Srbiju recimo bolnice rade na domen sistemima, sto bi isto moglo da se radi iz Linux-a.
Evo ovako:
Kompletan drzavni resurs radi na bazi unosa podataka u tekstualnom obliku (ugovori, racuni,razna dokumenta, podataka….) obrada i prikaz rezultata (na ekranu, stampacu, prosledje u elektronskooj formi mailom itd…).
Ovo je jako uprosceno prikazano.
Zasto to ne moze da radi u Linux?
Moze, naravno, jel i drzavni aparat koji pominjem je zapravo jedan embedded sistem.
Ali sada dolazimo do realne situacije i kratkog odgovora zasto NE!
Kao sto se desilo i u Minhenu.
Politika je svugde na svetu ista, tu nema greske nikakve pa ni u Minhenu.
MS se bunio i to jako na pocetku kada je trebala da izleti iz Minhena,
pa je postavljen Reiter kao predsednik i MS se vraca.
Ima jedna jako lepa zackoljica u ovome sada sto ce se desiti u Minhenu.
Narednih pet godina ce se migrirati nazad na Win10. i Office 2016.
Win10 je izasao zvanicno 2015 u julu. Sto znaci da ce taman zavrsiti prelazak na Win10
i ajmo nannovo na neki novi WinXX jel 2022/2023 ce Win10 biti izbacen iz upotrebe.
Takodje je slucaj i sa Office 2016.
Znaci neko je stvoren da potpisuje dugorocne ugovore za sta ce biti adekvatno nagradjen.
To je politika i tu nema sta.
A da Linux nije mogao da radi dalje u Minhenu? Nema sanse.
Mogao je da radi jos dugo dugo dugo.
Predlazem da se procita istorija Bill Gates ( na zalost upoznao sam ga licno 1995. )
Ima dobrih knjiga dobrih, realnih autora koji su lepo opisali njegov zivot i kako je on
dospeo u MS itd. pa cete videti njegovu biznis filozofiju i u danasnjem vremenu.
Sto zapravo nije ni lose ni dobro, samo ko sta moze da prihvati.
Ja ne mogu vise da se borim sa MS sistemima i kad god gde kod moguce prelazim na Linux…