Шта је deep и dark web, требам ли се бринути и како да се заштитим?
Уколико активно користите интернет, велика је вјероватноћа да сте чули за појмове „deep web“ и „dark web“. На моју срећу, нисам се сусрео са нашим пријеводима ових појмова јер би се вјероватно превели као „дубоки интернет“ и „мрачни интернет“ што по мени звучи помало смијешно. Шта значе ти појмови? Требам ли се бринути? Како да се заштитим?
Већина корисника користи интернет на доста предвидљив начин: отварају најдраже сајтове као што су Фејсбук, Твитер, YouTube, неколико блогова (као што су Компјутераш), неколико портала са вијестима и то је то. Назив за овај дио интернета је „surface web“ (или „површински интернет“ ако преферирате наше изразе) и под овим називом се обично мисли на странице које су улистане у резултатима претраге на интернет тражилицама (као што је Google, Yahoo!, или не-дај-боже Bing). Међутим, за оне који мало дубље истражују интернет, на интернету се може пронаћи много више од тога.
Шта је deep web?
Deep web је појам који обухвата све што Google и остале интернет тражилице не индексирају (тј. убаце у своје резултате). Ово може да буде нешто тривијално са чиме смо се сви сусрели, попут коментара на форуму којима могу присуствовати само пријављени корисници, Фејсбук објава које су постављене тако да их могу видјети само пријатељи, приватни YouTube садржаји којима могу приступити само они којима је прослијеђен линк и слично. У земљама које више својих бизниса воде преко интернета, то могу да буду академски чланци који захтијевају плаћање супскрипције да би им приступили или нешто било шта слично.
По изјави Роб Нејла (кратак видео доступан на крају чланка), Google како најпознатији сервис за претраживање интернета у своју претрагу укључује само 16% површинског (surface) интернета и 0,03% укупног садржаја доступног на интернету. Дакле, на интернету има много тога више него што вам Google може приказати. Наравно, ово није грешка Google-а и сличних му сервиса. Индексирање интернета захтијева огромну количину ресурса, које чак ни једна од најјачих технолошких компанија као што је Google није у могућности обезбиједити.
Шта је dark web?
Dark web је једна мала количина садржаја на deep web-у који служи за промоцију или дистрибуцију илегалних активности. Пошто су многе ствари у свијету илегалне, тако постоји и много различитих области којима се баве. Проституција, ангажовање плаћеника и кријумчарење илегалних супстанци (попут дроге) су само неки од њих. Wеb сајтови који омогућавају овакве радње су већином сакривени иза .onion web домене којој је могуће приступити користећи Tor Browser (који је већ представљен у чланку Како бити анониман на мрежи?). Наравно, постоји много различитих оправданих ситуација због које бисте жељели да будете анонимни на интернету, али Tor Browser као консеквенца својих могућности служи и за приступање илегалним садржајима. Наравно, постоје многи легални сервиси којима је могуће приступити користећи .onion домену (навешћу Фејсбук домену и домену DuckDuckGo тражилице као једне од примјера) и илегалне радње нису разлог зашто .onion адресе постоје, већ само још једна консеквенца могућности.
У чему је привлачност .onion домене?
Тренутно не постоји интернет тражилица која служи за претраживање .onion домена. До њих се долази већином дијељењем домене (као што сам ја урадио у прошлом параграфу) са потенцијалним заинтересованим особама. Поред тога, .onion доменама, за разлику од .com, .org, .net, .rs и осталих познатијих домена, је тешко сазнати ко је власник, а због начина на који Tor ради, тешко је открити и гдје се сервер тачно налази, мада уколико његов власник није екстремно пажљив, то није немогуће.
Најпознатији примјер илегалног бизниса користећи .onion домен јесте свакако сајт под називом Silk Road. Овај сајт је угашен, а његов власник ухваћен и осуђен. Међутим, док је радио, служио је као мјесто за онлајн куповину (као што су eBay, Amazon, Pik и Лимундо) на којем сте могли да наручите илегалне супстанце (попут поручивања кокаина) или радње (попут ангажовања убице).
Да овај вид бизниса свакако може добро да се развије говори податак да је његов власник успио да заради око 110 милиона долара у току 26 мјесеци колико је сајт био у функцији. Укупна вриједност трансакција обављених преко Silk Road-а се процјењује на 1,2 милијарде. Његов власник је профитирао тако што је узимао мали проценат од сваке трансакције. Узимајући све ово у обзир, лако је доћи до закључка да се може зарадити огромна количина новца користећи легалне технологије на не баш легалан начин.
Требам ли се бринути? Како се заштити и требам ли се заштити?
Ово је поприлично једноставно питање. Све што нормални корисници интернета требају да ураде да би се заштитили јесте да не посјећују странице које припадају тамној страни интернета и то је то.
Разлога за бригу свакако има, али не за вас. Првенствено захваљујући успјеху Silk Road-а, појавиле су се нове .onion домене које у основи пружају исте функционалности као и оригиналан Silk Road. Њиме управљају нови људи који се труде да заобиђу грешке које је власник оригиналног Silk Road маркета направио (укратко, користио је исти алијас неколико пута када је посјећивао „нормалне“ ресурсе на интернету).
Моје искуство са Tor-ом и кратко објашњење како ради
Tor је одличан алат за анонимност на интернету. У вријеме панике коју сам доживио када је Едвард Сноуден први пут изашао у јавност и објавио тек неколико вијести, сазнао сам за њега и користио га често. Његово коришћење је једноставно, али и споро. Овдје више није у питању само ваша брзина интернета, него и брзина интернета корисника чију мрежу користите да бисте приступили сајтовима.
Да укратко објасним како Tor функционише да бисте схватили разлог његове смањене брзине.
Ви шаљете захтјев за приступ неком сајту. Ваш захтјев се шаље кроз један сервер, који га шаље на други сервер, који га онда шаље на трећи. Тај трећи сервер шаље ваше податке и захтјев сајту са његовом IP адресом, па се повратни подаци шаљу обрнутим редослиједом, са трећег сервера на други, па он шаље првом, па први сервер шаље податке назад вама и ви конзумирате тај садржај без да је сајт упознат са вашим идентитетом.
Е сад, ова три сервера могу бити било гдје у свијету и може их поставити било ко на било којем уређају (укључујући и уређај са којег читате овај текст). Волонтери који се одлуче да покрену Tor сервер су индексирани у такозвану Tor мрежу која се константно ажурира. Дакле, брзина више не зависи само од брзине вашег интернета, већ и од брзине сваког од та три појединачна сервера које користите.
Наравно, волонтеризам у вођењу Tor сервера може да доведе и до посљедица. Уколико пристанете да водите „exit node“ (задњи сервер у низу), ваш лични IP се може (а и не мора наравно) појавити као IP адреса преко којег су рађене илегалне активности. Уколико се одлучите да не хостујете „exit node“ (што морате експлицитно означити у поставкама), не морате се бринути.
Пошто на срећу (или жалост у већини ситуација од којих ова није једна од њих) живимо на подручју гдје закони баш и нису ажурирани откако је интернет постао популаран на нашим просторима, дуже вријеме сам користио своју интернетску конекцију као сервер за Tor. Ово није довело до неког примјетног успоравања моје брзине интернета, није трошило пуно од мојих рачунарских ресурса и нисам имао неке друге посљедице. Само је радио непримјетно у позадини. Једно вријеме сам користио своју конекцију и за хостовање „exit node-а“ и нисам имао никаквих проблема са полицијом због тога. Међутим, да је дошло до проблема, свакако претпостављам да не би било лако објаснити нашој полицији (или судији) да нисам ништа илегално урадио.
Провео сам једно поподне истражујући .onion домене и морам признати да је заправо поприлично лако доћи до линкова према сајтовима који се баве илегалним радњама. Наравно, нисам ништа наручивао или конзумирао на таквим сајтовима (јебига, доказати не могу, тако да ми морате вјеровати на ријеч). Само сам провео неко вријеме истражујући за шта се све ове домене користе и шта је све могуће на том „мрачном“ интернету.
Кад сам то баталио (мање од сат времена након што сам почео) истражио сам мало Tor и како функционише, разумио сасвим нормалне случајеве у којима се Tor може користити, схватио да је то вјероватно најсигурнији начин за анонимно приступање интернету, помогао им мало у преводу на наше језике, водио сервер, и на крају оставио све то.
Свакако разумијем да је Tor користан алат и за оне којима је анонимност потребна свакако га препоручујем.
Кратак закључак
Интернет тражилице (попут Google-а) индексирају у своје резултате само мали дио интернета. Постоји још много тога што се догађа „иза завјеса“ и то спада у deep web. Са неким његовим примјерима се сусрећете врло често (вјероватно и свакодневно). Dark web је само један мали дио deep web-а који служи за обављање илегалних активности. Најчешће се за илегалне активности користи Tor, те се преко њега приступа .onion доменама фокусираним на илегалне активности. Има много сасвим оправданих ситуација у којима се користи Tor, међутим због начина на који функционише се поред тих оправданих ситуација служи и за илегалне активности. Не постоји нека уочљива разлика између deep/dark web-а и „нормалног“ интернета. Функционишу на мање-више исти начин. Deep web има огроман број различитих примјена. Да му приступите, у већини случајева је потребно само да се региструјете на сервис, међутим има неких случајева у којима му не можете приступити без плаћања или му не можете уопште приступити због своје локације.
За крај, видео (на енглеском језику) који сам користио за неке наведене податке који доста једноставно објашњава суштину (мада требам напоменути да сам написао много ствари које се не налазе у видеу):
Милан Танић
15/07/2015 @ 12:22
Поучан текст.
– – – –
http://linuxnasrpskom.blogspot.com/
Иван Благојевић
16/07/2015 @ 10:59
Користан текст, за авантуристе. 🙂
Знаш како, ако је нама смешно када кажемо „дубоки интернет“ на нашем језику, онда је, вероватно, и енглезима смешно када то изговоре на свом језику. Ко зна, можда њима звучи супер кул када се то изговори на српском.
Компјутераш блог
16/07/2015 @ 12:13
Deluje malo sexy 😀
Aleksandar Todorović (r3bl)
16/07/2015 @ 14:42
Englezima je po meni nekako prihvatljivije spojiti dvije riječi u jednu nego što je nama. Nama je draže uzeti riječ iz engleskog nego spojiti dvije naše. Više koristimo riječ kompjuter nego računar iako je računar sasvim dobar prevod na naš jezik i ne gubi nimalo značenje.
Mada je i suprotno tačno. Beograd bi se lagano na engleskom mogao zvati Whitecity (ili White City) nego Belgrade, ali su se ipak odlučili uzeti riječ Beograd, prilagoditi je malo da ga lakše izgovaraju i prozvati ga Belgrade (zvuči kao kombinacija riječi bell i grade i nema nikakvog smisla).
Površinski internet i mračni internet po meni imaju savršenog smisla kao prevodi. Deep web mi je nekako bezveze kad se prevede kao duboki. Možda bi dublji internet bio bolji izraz. 🙂
Иван Благојевић
16/07/2015 @ 15:00
Да, скоро да је плеоназам. Интернет је подразумевано „дубок“, широк, осим за оног ко не зна ништа о томе па му треба наговестити. Испада као дубоки интернет и стара баба. Дакле, дубоки никако не иде. Ако је овај стандардни површински, можда би најбоља реч за овај други била скривени, под-површински…
ed
21/05/2016 @ 12:28
Postoje baze gdje se nalaze prikupljeni ukradeni podaci za e-mail (https://haveibeenpwned.com/) i ostale servise… Ne znam postoje li baze gdje su e-mail poruke kopirane (ukradene) i na taj način trajno dostupne. Zanima me jesu li takve baze u deep webu opširnije i kako se može provjerit jesu li neke e-mail poruke dostupne javno (deep web npr.)? Hvala
Компјутераш блог
16/07/2015 @ 17:28
Ako pitaš korisnike u Srbiji: „Tor je ono što mi Draža reko da stavim na USB da bi mogla da idem na Feizbuk iz firme a da ne dobiem otkaz“
Milan
16/07/2015 @ 22:33
Nikada nisam koristio Tor i pristupao Dark web-u, ali koliko sam citao ranije strane forume, Dark ( deep ) web je uglavnom steciste pedofila,dilera ( silk road ),hakera i sl. i da je stalno pod nadzorom FBI-a i slicnih sluzbi. Pitanje je, da li obican korisnik interneta uopste treba da se bakce sa Dark web-om i u cemu je prednost takvog pretrazivanja u odnosu na standardno ( jer se i obicno pretrazivanje moze „zamaskirati“ ) a koje su mane ?
Aleksandar Todorović (r3bl)
17/07/2015 @ 09:15
Običan internet korisnik definitivno ne bi trebao da pretražuje dark web, ali bi vjerovatno trebao da zna da takvo nešto postoji.
FBI i slični pokušavaju da otkriju Tor korisnike, ali se trude da otkriju one koji koriste ilegalne web sajtove. Ostali ih baš i ne bi trebali zanimati.
Postoje mnogi legitimni razlozi za korišćenje Tora. Može da funkcioniše kao način da se zaobiđe geografsko blokiranje sadržaja, filtriranje sadržaja od strane državnih agencija (u zemljama poput Kine), anonimno „zviždanje“ (whisteblowing, prezirem naš prevod u ovom slučaju), traženje po Google-u nečega što ne bi željeli da se linkuje sa ostalim pretragama koje tražimo po Google-u (recimo, možda pokupiš neku bolest i ne želiš da Google tvoje daljnje pretrage bazira na osnovu tvojih pretraga vezanih za tu bolest)… Postoji mnogo legitimnih razloga. Naravno, ovi legitimni nisu toliko zanimljivi kao i oni ilegalni, pa je Tor praktički postao sinonim za dark web.
Aleksandar Todorović (r3bl)
17/07/2015 @ 09:19
Zaboravih na napišem: Ova zadnja rečenica je ironična uzimajući u obzir da je tehnologija započeta kao projekat vladinih agencija u SAD-u (DARPA pretežno). Sada ga koliko ja znam većinom finansira EFF.
Milan
17/07/2015 @ 13:28
Hvala Aleksandre na odgovoru. P.s. Tekst je dobar,samo nastavi 🙂
Alex
12/12/2018 @ 15:53
Aleksandre mogu li nekako da stupim u kontakt sa tobom? Ja sam inače i Aleksandar i treba mi savet u vezi interneta i neka pomoc ali bih to negde drugde da te pitam. Javi se imenjace ako mozes.
Comerssila
26/07/2015 @ 13:23
Aleksandre, zanima me sta mislite o ovom tekstu:
https://pando.com/2014/07/16/tor-spooks/
vezanom za Tor?
Aleksandar Todorović (r3bl)
26/07/2015 @ 19:52
Open source projekat kojeg vodi reputabilna organizacija (u ovom slučaju EFF) jeste projekat kojem u potpunosti vjerujem.
Uvijek sam nekako razmišljao o Tor-u kao projektu kojeg su razvijale američke državne agencije prije nego što im se odbio od glavu kada je postao popularan.
Ukoliko je FBI morao da pronađe grešku vlasnika Silk Road-a i nije mogao da dođe do njega tako što će ga otkriti kroz Tor, rekao bih da je poprilično siguran. Nije neprobojan (nijedan bar malo komplikovan softver nije), ali je dovoljno siguran da veliki FBI ne može da zaobiđe njegovu zaštitu.
P.S. Taj Appelbaum koji je toliko puta spomenut u članku i nema baš dobar odnos sa vlastima SAD-a u zadnjih ne znam koliko godina.
Xabre
18/08/2015 @ 19:07
Malo kasnim, ali možda neko naknadno čita, poput mene.
Mnogo pre izraza Deep Web nastao je izraz Deep Space. Nama ovde interesantan izraz je sasvim analogan ovom astronomskom: duboki svemir je suviše daleko za instrumente koje trenutno posedujemo, te ga je nemoguće videti/indeksirati. Znamo da postoji, znamo da je tu, ali nije (dovoljno detaljno) vidljiv. Meni prevod Duboki Web ne smeta, znajući analogiju, a nešto mi se ne čini da ovi sa engleskog govornog područja imaju neku drugačiju predstavu o značenju.
Postoji opšte usvojeni trend da se svakoj novoj tehnološkoj inovaciji pripisuju LJUDSKE osobine. TOR je samo protokol. Čak samo jedna izvedba protokola koji postoji decenijama. Samo je popularan. Postoji niz drugih protokola koji bi se mogli koristiti (i koriste se) u iste/slične svrhe. Recimo, svako ko je nekada koristio neki oblik VPN-a (Virtuelne Privatne Mreže), automatski je bio deo deep web-a. Šta je neko radio za to vreme je stvar onoga ko je to radio, a NE PROTOKOLA. Izjednačavati online dilera dečije pornografije sa uvaženom bankom koja nastoji vam omoguči potpuno bezbedno upravljanje vašim novcem preko interneta, je suludo, zar ne? Ali, u oba slučaja se koriste iste ili vrlo slične tehnologije i protokoli.
Nije svaki korisnik torenta pirat, niti je deep web neko novo tehnološko čudo koje je izmišljeno za potrebe nelegalnih bahnalaija. Istom logikom možemo da razapnemo protokole http, ftp i tcp/ip (sama osnova interneta), jer se gotovo sve nelegalne radnje obavljaju putem istih. Ma, da mi svi lepo uzmemo kante i pobacamo u đubre, jer za sve to je neophodan računar, a računar su izmislili kriminalci.
(sarkazam, za one koji nisu shvatili)
Da privedem kraju: većina TV stanica u SAD blokira prikaz sadržaja prema geolokaciji. Nedavno sam našao na IMDB članak koji kaže da vlada u Australiji smatra potpuno legalnim svaku upotrebu proksija (poput TOR-a), čak to javno promoviše korisnicima, kako bi izbegli ograničenje koje se kosi sa ustavom zagarantovanim pravima građana Australije.
Svako lice ima svoje naličje, uvek treba pogledati obe strane. Nekad je ona druga daleko lepša.
Cheeboo
29/08/2015 @ 03:50
То што тврдиш @Зејбр,да је друга страна,НЕКАД,далеко лепша-па нисам баш сигуран да је уопште нарочито лепа;свакако корисна за поједине људе,па и професије,примера ради,истраживачке новинаре. . .рецимо.
Што се тиче аустралијског дела,САД има свако право да онемогући спољним IP адресама приступ садржајима који полазе са њиховог сопственог тла.На остатку планете је да се снађе.
Назад на новчић,књиге и њихове странице,лица и наличја овог или оног.
Можда на даркнетима и има корисног и лепог садржаја,али ме је помало изненадио став и приступ Tor Projecta-а целој ствари са илегалом и последицама исте.У основи,перу руке од свега што се дешава,са девизом ‘криминалци,илити они са криминалним намерама,би те радње вршили без обзира на обзир’ лол;тј. и да не постоји Тор,дате радње би се свакако дешавале.Занимљиво је и то што тврде да постоје боље и сигурније опције анонимизације,у смислу протокола,клијената,проксија
,бриџева,других даркнета,а све у сврху извршавања криминалних,
неморалних и пре свега изопачених,чудовишних радњи.FAQ су додатно,
проприлично проширили после чистке 2013-е.
BUT,I beg to differ.Морнарица,или која год друга агенција(е),која је осмислила и спровела у дело наведену мрежу,и и дан данас је финансира,је по мени вршила,такође,’Људски Експеримент’-неки ће знати зашто је под наводницима тај назив,други можда не-једнако је подмукао потез,који се,на крају крајева,потпуно отргнуо контроли.
Хтедох једно рећи,када некоме даш додатни мотив,прилику за позамашну зараду и глобалну публику,саучесник си у свим њиховим дејствовањима.
Да ли би то радили и без средстава за нашироко емитовање,и у којој мери,то можда никада нећемо знати.Али кажу људи да зло увек пронађе пут,или нешто томе слично.У сваком случају,добро знамо да се владе широм света баве којекаквим неетичким маневрима,и праве се луди након свега,не обазирући се на жртвене јарце ни у једном тренутку.
А од свега ме највише боли што је то многима као добар дан,јбг,Oh well ¯_(ツ)_/¯. . .Да разноразни монструми слободно шетају овом планетом,да имају дијапазон “оперативних метода“ и да се готово ништа не ради на спречавању истих,просто ме оставља са неописивом жељом за један ургентни ПОТОП,без икаквог одлагања.
Ко је чуо за Petera Scullya,зна о чему причам.NAMBLA и слична њасра,просто за такве нема и не сме да буде места на овој планети,
и не бих ни за секунд жалио да их све видим живе,и при свести,
у огромном пламену.Можда је то превише екстреман став,али за такве не сме постојати другачији.Такви,људи нису,стога им људска права не припадају;а борци за иста,некад се заиста запитам,како ноћу спавају знајући какве наказе и сподобе бране.За то нема оправдања и опроста,
већ само преиспитивања скривених мотива тих тзв.бораца.Свако,макар и само једно чудовиште,је једно одвећ.
А ти Xaber,добро размисли да ли на овом свету,а самим тим и на скривеном нету,има довољно добрих,лепих,пријатних ствари да outweigh-uje сличне монструозности.
Peace!
Gost
31/03/2018 @ 00:49
Mnogo kasnim i ne bih da detaljno ulazim u raspravu. Smatram da je poenta sasvim jasna i nedvosmislena, anoniman način pretraživanja na internetu i sam način na koji funkcioniše cijela stvar vezana za deep web je pružanje slobode na internetu. Problem je u nama što smo rđavi, pa svaku slobodu zloupotrebimo.
Zar nije veće zlo činjenica da nas svakodnevno, bez našeg znanja i dozvole, prisluškuju i koriste razne metode koje se kose sa zakonom i sve to sa ciljem da mogu da manipulišu i porobljavaju ljude.
Dovoljno je poslušati uvod (https://www.youtube.com/watch?v=J77VKWLdcfE)
Mir i ljubav.
Acko
15/06/2018 @ 08:29
Jezivo veoma nisam ni znao da ovo postoji
Pavle
02/02/2023 @ 09:48
Znao sam nesto o ovome ali ne bas detalje. Ne znam kolikom se brzinom stvari menjaju i u ovo oblasti ali verovatno je jako brzo i tesko je sve pohvatati.