Шта је хакер?
Хакер је неко ко зна да украде комшијин вајрелес, обори или дифејсује неки вебсајт, украде податке са платних картица, упадне у ФБИ базу података, хакује нечији Фејсбук налог или имејл лозику…
…јесте, али мало сутра!
Горенаведени стручњак се стручно зове cracker (кракер, може и крекер) и он је супротност хакеру, иако је високо-интелигентан човек препун знања и вештина.
Хакер је неко ко зна подоста о компјутерима, испитује њихов рад и мења нешто у његовом раду да би рачунар или нешто друго радило боље, истраживује безбедоносне пропусте у програмима или порталима, пише програме за свеопшту добробит заједнице и генерално, покушава да кроз софтвер/хардвер допринесе бољитку друштва.
Сама хакерска култура не дозвољава да пропусте које нађу – искористе за неке криминалне радње, већ их пријављују творцима програма како би ови исте пропусте исправили, или пак обнародују пропуст јавности како би и јавност била упозната (за случај да девелопера боли она ствар да исправи пропуст) – без обзира на то да ли ће бити финансијски награђени или не.
Хакер
…је добио негативни контекст, наравно, захваљујући холивудској филмској машинерији и медијима – ни крив ни дужан. О хакерима владају предрасуде да су неки тамо штребери који се не друже са хомо сапиенсима, класични су несексуалци, имају наочаре са стаклима не тањим од 3цм, седе у подруму за рачунарским столом на коме је минимум 3ПЦ-ја, 5 монитора и 2 лаптопа, и ту су да ми некоме наудили или макар изазвали светски рат кад су већ ту или су макар ликови који су метнули Кали Линукс па су самим тим опасни и са капуљачама који седе за лаптопом док се иза њих вијори Матрикс зелени код.
Један од најпознатијих хакера свих времена је Денис Ричи (Dennis Ritchie) који је, може се слободно рећи, ћале свега у ИТ-ју. Написао је прву верзију оперативног система UNIX од којег је кренуло масивније коришћење и развој оперативних система као и програмски језик C (це). Отприлике да није било тог хакера ко зна у каквом би се правцу развијао ИТ, и да ли би се уопште и развијао, икако. ја волим да кажем, рецимо, да је Денис Ричи Тесла ИТ-ја.
Ту су и Ричард Столман (Richard Stallman) оснивач покрета за слободни софтвер, Линус Торвалдс ћале Линукса, Кенет Томпсон (Kenneth Thompson) девелопер UNIX-a и програмског језика B, као и други велики мозгови…а ту је рецимо и један наш локални хакер – Воја Антонић који је један од зачетника ИТ-ја у тадашњој а данас покојној СФРЈ.
…дакле, да поновимо, хакер није онај лик што хакерише комшијин вајерлес и дифејсује сајтује са политичким порукама. Енде.
Најгоре од свега је што се и међу људима који знају право значење појма хакер – хакер повезује са неким нелегалим радњама. Ево, и ја рецимо, доста пута сам и на овом блогу писао о хаковању нечега – и користим тај појам јер ми је дојадило више да људима објашњавам да хакер није нешто што је негативно или криминално.
Корисни линкови:
Како постати хакер?
Осјечки хакери у Дому технике спашавају одбачена рачунала
Познати хакери и зачетници хаковања
Људи су, једноставно, научили из филмова, новина, вести да хакер краде паре људима са банковних рачуна, проваљује људима у систем и слично и то је то, те свако даље објашњење тог појма проузрокује колутање очима левел „ај не кењај“ од стране корисника тако да сам приступио фолозофији „ако не можеш да их победиш онда им се придружи“….
Укуцајте рецимо у Гуглу „најпознатији хакери“ и изаћи ће вам искључиво људи који су проваљивали у нечије системе да би финансијски профитирали, писци злонамерних програма, шпијуни и остали…али не и бог ИТ-ја.
r00t
14/11/2014 @ 19:45
Taman sam se naoštrio da te dobro izribam i iznapušavam kako si glup kad sam video prvu rečenicu sa ovog teksta na početnoj ali dobro je, izvukao si se. Ludaku!
Компјутераш блог
14/11/2014 @ 21:10
Što, šta sam uradio? :-O
drGspot
14/11/2014 @ 19:58
… zadnjih 1o-15 godina nekako mi najviše odgovara Dobričina definicija…greyHate kao specifičnu kategoriju, opisat ćemo niže iz aktivističkog ugla…: „…Većinu provala i tako i tako ne rade stvarno uspješni i sposobni hacker-i. Hacker je sasvim krivi naziv za cracker-e koji su zapravo neiskusni korisnici računala bez ikakvog poznavanja moralnih normi ili pravila lijepog ponašanja na mreži (Netiquette). Ispravan naziv za njih je script kiddies jer je njihov vrhunac isprobavanje svih exploit-a do kojim mogu doći preko mreže.
Pravi hackeri su visoko stručni ljudi, sa mnogo znanja koji poznaju svoje računalo u dušu.
Ideja o opisu provala nije samo moja. Možete svratiti na The Motives and Psychology of the Black-hat Community i pogledati analizu motiva ljudi koji provaljuju. Možete pogledati i The Tools and Methodologies of the Script Kiddie što je također zanimljiv tekst. “
grayHat: da li je moralno-etično provaliti u server neke od zaraćenih strana u siriji ili iraku, ako preko njega se šalje naredba da se sljedeći grad osvoji uz silovanja stanovnica utjerujući pri tom strah u kosti svima, pa oni onda pobjegnu… :-/ vječita dilema sive zone…
http://www.rot13.org/~dpavlin/security.html
Fizičar
14/11/2014 @ 20:12
Hakeri ili anarhistička banda koja je prijetnja vladama da će biti otkrivena u „tanim“ radnjama.
drGspot
14/11/2014 @ 20:34
…zanimljivo da wikiLeaks ne odobrava „c0ercive tactics“ anonimusima… 🙂
… bilo i ono pismo Julian Asange-a…
https://www.google.com/search?q=wikileaks+anonymous+dispute&biw=1366&bih=598&source=lnms&sa=X&ei=80pmVPiTLYPjywOerYGICQ&ved=0CAcQ_AUoAA
Topi
14/11/2014 @ 20:54
Dobar ti uvod, oopasna navlakuša, dobar si.
Upravo se u ovome vidi koliko je moćna Holivudska propaganda, hm zašto Ameri ne vole Hakere pa su ih ovako nacrnili i nazvali Krekerima?
Negde sam pročitao da se reč ,,Haker“ ne odnosi isključivo na ljude za računarima.
Компјутераш блог
14/11/2014 @ 20:57
Na Holivudske navlakuše odgovorih Bolivudskim fišingom u ovom tekstu 😀
drGspot
15/11/2014 @ 14:15
…mi smo nekako, u nekoliko programa/projekata u sklopu razmjene vještina / hackLaba (g33koskop, programiranje za neprogramere, swarm inteligence,…); g33k doživljavali kao taj širi pojam…
…npr. Stephen Hawking je g33k za crne rupe, za što uopće ne mora imat informatička znanja…tj. može ih u priličnoj mjeri outSourceat drugim expertima u toj zoni… 🙂
Bob
30/11/2014 @ 10:54
Ne bih se slozio s ovim misljenjem o hakerima mada ga mnogi potenciraju. Suvise je jednostavno reci kako oni rade samo na korist i dobrobit, a ostali koji to njihovo znanje koriste na prave problema. Haker moze biti i dobar i los covek.
Na netu ima gomila programa i uputstva koji se mogu dobiti na izvolte, a sluze za upade u mreze, kompjutere, telefone i dr. pod napomenom da sluze za „“ispitivanje bezbednosti““. A njih su izmislili i postavili oni koji pisu te programe, i s te strane su saucesnici jer daju potencionalno oruzje svakome koga zanima.. Sto rece neko, viruse izmisljaju i antivirus kompanije da bi imali od cega da zive.
Nikola
25/07/2018 @ 10:30
A može i u samo jednoj rečenici da se opiše haker: Osoba sa određenim veštinama uz pomoć kojih upotrebljava nešto na način na koji autor/konstruktor toga nije predvideo.
Zahvaljujući tome nastaju dobre i loše stvari, i ti “šeširi” što ih pominju… poenta nije u tome da li je ta alternativa dobra ili loša, poenta je da taj čovek ima sposobnost da sagleda širu sliku i razmišlja o svemu oko sebe na drugi način i time doprinosi svima, jer će rezultat njegovog delovanja biti bolje razumevanje sveta oko nas.