Ултра корисне апликације за Андроид | Препорука
U Гугл Продавници постоји трилијарду апликација, што бесплатних – што оних који се плаћају, реално 90% апликација је тешко срање али богами има подоста и оних које вам могу боље организовати време, побољшати продуктивност, оптимизовати телефон и помоћи у свакодневним радњама…
Представићу вам неке (само неке) апликације које ја користим и за које ја лично тврдим да су одличне.
Текстом неће бити обухваћене стандардне апликација типа Gmail, cloud клијенти, хакерски алати, безбедоносни софтвери, компаси, сјајни Evernote/Keep програми, бекап менаџери, програми за временску прогнозу, Endomondo/Runtastic и слични програми не зато што су лоши (далеко било), већ зато што за њих већ знате – по дифолту.
Todoist (0$ – 2$/месечно)
Tаскови, таскови, таскови…треба их имати на једном месту, централизовано како не би нешто „побегло“. Прво сам користио Гугл таскове али ме је одбило то што нема солидне апликације на Андроиду, пробао сам и Any.do као и многе остале – али ме је одбио помало компликован и ружан интерфејс – и онда дођох до Todoist-а.
Todoist је cloud-based апликација за управљање задацима и пројектима и као клијент постоји као плугин варијанта за Гугл Хром и Фајерфокс тако да се може користити са Виндовса, Линукса и Mек-а, постоји као нативна апликација за Виндовс, Андроид, MacOS, као додатак за Џимејл, Thunderbird, Outlook – дакле може се користити – где ‘оћеш.
Интерфејс је једноставан и лак за коришћење, у тасковима можете поставити рок до кад се одређени таск мора завршити, обавештења и постављати приоритете таскова. Todoist у бесплатној варијати има све што вам је потребно, али постоји и премијум варијанта за 2$ месечно која нуди још више (бекапи, upload фајлова, разни додатни подсетници и остала чуда) – али је нисам користио, па не бих да баронишем поштени народ.
Наравно, постоји и виџет за Андроид да не размишљате (обично ме сви одмах питају да ли постоји виџет) и нема реклама.
FeedMe (0$)
Кад је умро покојни Google Reader бог да му душу прости, требало је наћи ново централизовано решење за праћење блогова и сајтова како из ИТ струке тако и многих других блогова – и једино решење које је било најсличније Google Reader-у је био сервис Feedly. ОК, има он своју Андроид апликацију која је добра – али има за мене као корисника који нема неограничени мобилни интернет једну непремостиву ману – не ради у офлајн режиму.
И да, нема никакве рекламе и остала чуда која сметају читању, тако да ми је и он мистерија – зашто је бесплатан с обзиром колико је користан.
Pocket (0$)
Такође cloud-based штек за корисне линкове или странице на које налетите приликом сурфовања нетом а при том ради брзо и не даје вам неке додатне кликове и слично што нуде други програми сличне намене. Дакле, као што му име каже Pocket (џеп) за све линкове које желите да сачувате за касније читање, сем Андроид верзије постоји и као додатак за броwсере и све што сачувате се синхронизује са свим клијентима где имате исконфигурисан Pocket клијент.
Све што треба јесте да кад налетитите на користан линк који желите сачувати – кликнете унутар браузера на „Share“ и изаберете Pocket. У верзији за рачунар (екстензија за браузере) не треба ни то, довољан је само један клик да би се линк сачувао и синхронизовао са свим уређајима.
Има могућност таговања линкова које желите чувати, тако да их можете лако разврставати – мада ја то не користим, пошто су мени сви линкови које сачувам подједнако битни.
Unified Remote Full (0-4$)
Програм за даљинско управљање вашим компјутером кроз Wi-Fi мрежу – тачније, како ја волим да га зовем, софтвер за нас лење бубе које мрзи да дигну дебелу гузицу са кревета.
Њиме можете компјутером управљати скоро као да седите за њиме – а мени конкретно је користан из једног јединог разлога – компјутер ми је повезан са телевизором путем HDMI кабла, тако да увече кад ми се гледа неки филм са компа а ја, женче и деца на кревету, кокице спремне, телефон у руке, пустим филм са компјутера који желим, угасим монитор на компјутеру „да не троши струју“, пустим филм или цртани на VLC Media Player-у и управљам њиме са телефона – смањујем, појачавам, паузирам дакле све – иако је лаптоп затворен.
Сем VLC Media Player-а овај програм поседује огроман број функција и додатака за управљање, попут подршке за File Manager, виртуалне тастатуре, виртуалног миша, управљањем звуком, напајањем, дисплејом, YouTube-ом (корисно кад клинцима пуштам цртаће), окидањем цустом команди на компјутеру, Windows Media Centrom или Кодијем или XBMC-ом а поседује подршку и за Балканцима омиљеним BSPlayer-у&Winamp-у, PotPlayer-у, GOM Player-у, KMPlayer-у и ко зна што још све. Углавном, за управљање компјутером путем телефона – идеалан комад софтвера.
Постоји у бесплатној и плаћеној варијанти (у бесплатној је мало огољен могућностима), има опције за постављање цустом виџета са каквим хоћете командама тако да вам мобилни телефон буквално може бити даљински урављач.
Десктоп клијент који инсталирате на вашем компјутеру постоји у Линукс, Виндовс и Mек, Raspberry Pi, Chromebook варијанти, дакле – такорећи, постоји где хоћете те дакле и од сваког компјутера можете правити даљинску конзолу или media player.
Ово је такође један од програма које сам купио само због подршке девелоперу, у бесплатној варијанти такође има подоста функција које се могу најнормалније користити и које су у принципу довољне.
PushBullet (0$)
Иако му није то примарна намена, PushBullet ми служи за сервирање нотификација са телефона на компјутеру.
Зашто?
Конкретно, кад сам на послу практикујем да ми телефон буде на вибрацији или „silent mode-у“, те се због тога може десити да неко обавештење не прочитам или неки пропуштени позив видим тек после ко-зна-колико сати (зависно од тога колико сам удубљен у задатак који извршавам).
Са PushBullet-ом на телефону, и апликацијом за компјутер – било каква нотификација да се деси на телефону, сервираће вам се на компјутеру.
Ако вам се дешава да телефон често заборављате код куће – PushBullet вам је, што би фешн-блогери рекли „маст хев“, јер ћете у том случају увек бити информисани у реалном времену о томе ко вас је звао, ко вам је слао поруке – али не само то, имате могућност да са свог компјутера шаљете SMS-ове као да сте за телефоном (са свог броја, не са неког тамо сервиса из пичке материне).
PushBullet, сем ове функционалности око нотификација, има могућности изоловане комуникације са свим уређајима где се инсталирали PushBullet (кућни или пословни компјутер, овај-или-онај браузер и слично…), слање фајлова или линкова, додавање PushBullet пријатеља и слично….тако да рецимо можете да уфоткате неку слику и да је пошаљете на свој кућни компјутер али не и на остале уређаје.
Сем Андроида PushBullet постоји у верзији за Виндовс, Mek, Фајерфокс, iOS, Оперу, Chrome, Сафари.
ES File Explorer File Manager (0$)
За овај програм волим да кажем да је фајл менаџер који није фајл менаџер. Њега сем за управљање фајловима на вашем телефону, можете користити за копирање са&на компјутер, са&на FTP/SFTP/FTPS сервер, Виндовс дељене фолдере, DropBox, Box, ОneDrive, Гугл Drive и остале клауд сервисе, поседује свој прегледач фотографија, аудио и видео плејер, root експлорер, текст едитор, zip/unzip могућност – дакле има све што вам је потребно, а да је спаковано у један програм.
…а опет, ни то није све, можете поможу овог програма направити од мобилног телефона FTP сервер, правити бекапе инсталираних апликација, подешавати „startup“ апликације и свашта нешто још.
Овај програм користим од кад и имам андроид телефон и за њега имам само речи хвале. Нема реклама и сличних срања, чист је као суза и ради као сат.
Tasker (4$)
Програм за аутоматизацију такорећи свега на телефону и једно, слободно могу рећи, чудо од апликације. Али, да се не понављам, писао сам већ једном о њему, тако да ако желите да прочитате више о том програму, кликните овде.
JuiceSSH (0-4$)
Ако нисте Системски администратор и не бакћете се са Линуксима можете слободно прескочити овај део око JuiceSSH и прећи да следећу ставку. Додуше, ако јесте сисадмин опет можете прескочити ову ставку јер га највероватније већ користите па џаба тупим зубе. Дакле, на знам ни зашто онда ово и пишем, ал’ ајде, не једе леба.
JuiceSSH као што му име вели, јесте SSH клијент којим можете управљати вашим сервером.
Пробао сам подоста разних SSH клијената за Андроид и ово је што се бесплатне понуде тиче – најбоље решење. ОК, постоји и премијум решење од 4$ које нуди сачуване „custom“ команде које можете окидати на серверима али ако не мислите да пишете bash скрипте кроз андроид као прави гик дигитронац онда вам то и не треба.
У плаћеној варијанти ту је и чување енкрипционих кључева на клауду- али не бих се ја са тиме играо, пусти причу.
Ја JuiceSSH користим првенствено за проверу оптеререћења сервера, покренутих процеса, постоји ли пинг ка том-и-том и сличних мањих радњи.
Link2SD Plus (0-2$)
Овај програм првенствено служи за сиротињске телефоне које кубуре са простором на телефону те морају да се сналазе партиционисањмем SD картице и смештањем апликација и њихових података на исту, ја га највише користим за деинсталирање системских програма који ничему не служе (смеће које вам инсталирају произвођачи телефона – bloatware), за конверзију корисних апликација у системске, за брзинско чишћење кеша уколико останем без слободног простора на телефону и ра брзински рестарт путем виџета.
Апликације можете сортирати како желите, поставити да се аутоматски инсталирају на SD картици са све пратећим фајловима и подацима које генеришу и имате потпуни преглед где и шта која апликација тачно заузима.
Нисам сигуран, али мислим да отприлике све ове могућности имате и у бесплатној варијанти (додуше имате и рекламе).
О програм (као и горе наведене) сам купио више као подршку девелоперу јер док сам имао матори LG Optimus One са око 70MB интерне меморије овај програм је био спас (рецимо, само Фејсбук заузима 100MB), а такође куповином апликације губе се рекламе које се сервирају у футеру овог програма.
KeePass2Android (0$)
KeePass Password Safe за Андроид јесте програм отвореног кода за управљање лозинкама који заслужује посебан текст на овом блогу и који ћу написати чим уграбим времена – а KeePass2Android је један од његових незваничних верзија (портова) за Андроид.
Укратко, то је програм који безбедно (за сад) чува све ваше лозинке унутар шифроване базе података а која је заштићена само једном лозинком коју требате упамтити или фајлом – или комбинацијом лозинке и фајла.
Укратко, до сад још нико није успео да пробије енкрипцију (или бар званично није, евентулано NSА, Мосад и остале топ-левел државне мутљавине) те ако имате колико толико зезнуту мастер лозинку па још у комбинацији са неким фајлом – нападач не може ништа, а опет, ако заборавите нешто од та два, можете слободно да ударате главом о зид док не умрете јер опоравка нема.
KeePass2Android вам нуди могућност креирања-читања-писања-едитовања шифроване базе ваших лозинки са SD картице или интерног складишта, са неког cloud сервиса или web локације (SFTP/FTP/HTTP/HTTPS), тако да рецимо, можете криптовану базу чувати на Гугл драјву (заштитите Гугл драјв двостепеном аутентификацијом кад вас молим ко браћу рођену), те тако имати увек исту базу са лозинкама на свим уређајима уколико инсталирате Гугл драјв клијент на компјутеру.
Иначе, препорука је, да уколико сте слаби са памћењем, мастер лозинку напишете на папирче и чувате негде у кући или ако сте на послу у сефу, а фајл да мултиплицирате и чувате на више различитих локација (на мејлу, Dropbox-у, неком сајту јавно или штатијазнам) – наравно под условом да фајл није једино средство шифровања већ да је само половина док је друга половина лозинка.
Vojin
06/03/2015 @ 11:38
Respect za Xfce
bate
06/03/2015 @ 19:59
Kao mali dodatak, mogu da preporučim još par aplikacija:
– Here (0$) – navigacija, napravljena od strane Nokije. Podržava i offline mod rada, te u inostranstvu nema data saobraćaja, kao sa Google Maps.Mape Srbije i okolnih zemalja su prilično detaljne.
– RealCalc (0$) – kalkulator, moćan, odličan
– Screen Filter (0$) – smanjuje osvetljenje ekrana ispod minimume, što je naročito bitno noću. Nema naprezanja i bola u očima kad se noću uključi telefon
Stefan
06/03/2015 @ 20:15
SuperSU! 🙂
Ivan
07/03/2015 @ 21:44
Više mi se sviđa Airdroid od Pushbullet-a, ima više funkcija.
Компјутераш блог
07/03/2015 @ 22:58
Iz jednog jedinog razloga nije na spisku umesto PushBulleta – nema plugin za Tasker. 🙂
Srdjan
09/03/2015 @ 17:04
Super teks, nesto novo sam naucio 🙂
Sijedi
01/06/2015 @ 08:16
Nov sam sa androidom i tražim neki programčić kako sa tableta ili mobitela štampati na neki mrežni ili sherovani printer u firmi.
Ali da nije google cloud, jer mi se ne ostavlja na nečijem računaru uključen Chrome sa mojom prijavom.
Našao sam nekoliko dobrih programa, ali skupih.
Postoji li što free ?
LP
Velimir Majstorov
08/06/2015 @ 15:17
Uz samsung ide aplikacija https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sec.print.mobileprint&hl=en
Компјутераш блог
09/06/2015 @ 11:10
Nisam probao – ali probaj ti (pa javi): https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dynamixsoftware.printershare
Velimir Majstorov
08/06/2015 @ 15:16
Ja bih dodao jos:
– Luckey patcher (no more google ads i pay2pro aplikacija)
– zAnti 2 – program nastao odmah posle prestanka razvoja dSploit-a. (MITM, RouterPwn etc)
– ConnectBot (umesto JuiceSSH)
++++ dajem aplikacijama SuperSU, Link2SD, ES File Explorer
Miloš
14/09/2015 @ 13:57
Unified Remote koristim par dana, odličan program za upravljanje kompjuterom (čitaj – filmovima na kompjuteru :)) iz kreveta. Od gore navedenih instalirao sam pocket, i mnogo mi se sviđa. Ima brdo tekstova na netu koje ostavljam za kasnije (i još brdo kojih me zanimaju sa kompjuteras bloga) jer ne stižem sve da pročitam u datom momentu, tako da je pocket odličan za to. I sviđa mi se što radi i u offline režimu, tj. ne moram da budem konektovan na net da bih otvorio neki tekst koji mi u tom trenutku treba. Sve u svemu odličan članak. Pozdrav 🙂
Miloš
16/09/2015 @ 20:22
Upravo instalirao push bullet, odličan je. Često me mrzi da odgovaram na poruke na telefonu kad sam na kompjuteru, tako da je mnogo praktičnije na tastaturi 🙂
Miloš
20/09/2015 @ 20:49
Jedino nije mi jasno zašto push bullet podeli sms poruku kao da šaljem dve poruke, čak i ako nisam prekoračio onih 140 znakova koliko može da se otkuca?
Miloš
22/09/2015 @ 13:27
Sve je uredu. Samo izdeli prikaz poruke kao da ih je više, a ljudima stiže kao jedna sms poruka. Tako da je sve ok 🙂
ITRevolucija
23/10/2016 @ 12:38
Ovdje se nalazi lista najboljih Android aplikacija za 2016. godinu!
http://www.itrevolucija.org/najbolje-android-aplikacije-2016/