Који лаптоп да купим? Вечна дилема
– А који ја лек да купим?
– Што шта ти је, јел те нешто боли?
– Ма то је небитно. Реци ми који лек да купим?
Поента приче да је прво ви морате сами са собом да се договорите за шта вам тај лаптоп треба. Шта сте мислили да радите с њим? Да ли вам треба за пословну приmenu или за кућну или пак желите да пикате најновије игрице?
Конкретно, ја увек као марке препоручујем овим редом, јер се најбоље показаше што се тиче стабилности код корисника, али опет то не значи да су остали бренодови лоши:
- Леново
- Асус
- Тошиба
- HP (Ха-Пе, бизнис модели)
Дакле би била нека препорука што се самих брендова тиче, а сад, даље ви морате да скоцкате у глави…лаптоп од 400 евра или лаптоп од 4000 евра?
Ја ћу покушати да вам помогнем око одабира компоненти, а ви идите на неки од домаћих сајтова који нуде претрагу по деловима рачунара па одаберите себи онај за који мислите да је ОК на основу правилног одабира компоненти
Хард диск
Хард диск служи за складиштење података, како ваших личних тако и системских. Величина и тип хард диска који вама треба зависе од:
- Колико ћете података чувати на хард диску?
Оперативном систему, ако причамо о Виндовсу треба минимум 80GB за угодан рад и на то додајте процену колико ће вама требати додатног простора за програме, игрице, ваше фајлове. Ако ћете ту чувати филмове, музику, имати инсталирано милион игрица, ако ћете имати тону фотографија високе резолуције требаће вам хард диск од минимум 1TB.
Ако нећете чувати филмове (а не видим логику зашто би на хард диску чували филмове које сте одгледали) и нећете имати више од 20.000 песама уз фотографије резолуције од 12MPx, хард диск од 500GB вам завршава посао.
У принципу, код великог броја корисника довољан је хард диск од 750GB. Рецимо мој лаптоп има хард диск од 750GB а на њему је заузето једва 300GB.
Све у свему, никад не знате кад ће затребати, тако да немојте узимати хард дискове мање од 500GB а и цена се не разликује много између хард диска од пола и хард диска од 1TB. - Да ли вам је брзина битна?
На брзину утиче више фактора на рачунару али што се хард дискова тиче, ја ћу да издвојим тип хард диска и брзину обртаја.
Тип дискова који се највише тренутно користе јесу SSD (Solid State Drive) и HDD (Hard Disk Drive).- HDD (hard disk drive) су стандардни хард дискови са покретним деловима (механични дискови) и њихову брзину одређује брзина обртаја и бафер меморија (постоје и други параметри али да не смарам њима) с тим што продавац обично барата са брзином обртаја хард диска кад вас пита за брзину тако да вас нећу оптерећивати бафером.
- Брзина обртаја: Стандардне брзине обртаја које су највише у оптицају што се потрошачких лаптопова тиче тренутно су 5400 обртаја у минути (ознака: RPM – Rotations Per Minute) и 7200 RPM. Ове хард дискове од 7200 обртаја између осталог краси и виша цена, док се ови од 5400 тренутно воде као стандард кад су лаптопови у питању.
Дакле, ако сте стандардни корисник ОК је да узмете хард диск од 5400 обртаја. Ако бисте да ипак имате брже читање и писање података на рачунару и вољни сте то да платите али вам је SSD прескуп, онда изаберите хард диск са 7200 обртаја у минути.
- Брзина обртаја: Стандардне брзине обртаја које су највише у оптицају што се потрошачких лаптопова тиче тренутно су 5400 обртаја у минути (ознака: RPM – Rotations Per Minute) и 7200 RPM. Ове хард дискове од 7200 обртаја између осталог краси и виша цена, док се ови од 5400 тренутно воде као стандард кад су лаптопови у питању.
- SSD (Solid State Drive) јесте новији тип хард диска (сви га неисправно зову хард диск, HDD је хард диск, овај се правилно зове SSD диск) који нема покретне делове што значи да је бржи него HDD, троши мање енергије што значи да ће вам батерија на лаптопу трајати дуже, не производи никакву буку и нема оно смарање са успорењем због фрагментације (дакле не морате мало-мало да радите дефрегментацију).
Оно што издваја SSD те одбија од коришћења је још увек велика цена, тако да се корисници који желе да добију на брзини а да их не боле уши од цене већином одлучују на варијанту да имају комбиновано SSD од рецимо 80GB на који би кокнули оперативни систем и један HDD на коме ће чувати своје податке.
Да бих вам дочарао колико добијате на брзини употребом SSD дискова рећи ћу вам овако:- Виндовсу 8.1 је у просеку потребно око 40 секунди да се стартује са HDD. Са SSD му треба упола мање.
- Да прекопирате фајл од 2GB на HDD у просеку вам треба око 60 секунди. Да тај исти фајл прекопирате на SSD вам треба у просеку 25 секунди
- HDD (hard disk drive) су стандардни хард дискови са покретним деловима (механични дискови) и њихову брзину одређује брзина обртаја и бафер меморија (постоје и други параметри али да не смарам њима) с тим што продавац обично барата са брзином обртаја хард диска кад вас пита за брзину тако да вас нећу оптерећивати бафером.
Да скратимо причу….
- Ако вам треба велики капацитет хард диска јер бисте свашта нешто да чувате на компу и не ложите се нешто на велике брзине копирања и стартовања рачунара, буку, топлоту већ вам је оно стандардно ок…купите лаптоп са HDD-ом од једног терабајта и завршите посао (немојте HDD мањи од 500GB).
Цена: Тошибин 2.5“ HDD од 1TB кошта око 70 евра - Ако желите да имате ултра брзу машину и боле вас уши за цену, купићете лаптоп са великим SSD диском и завршити причу.
Цена: Самунгов 2.5“ SSD диск од 1TB кошта око 600 евра - Ако желите да имате мало бржи систем а не дају вам се лудачке паре за рачунар купићете рецимо лаптоп са SSD диском од 120GB и HDD-ом од 1TB.
Цена ове комбинације:око 160 евра
Можда ће вас занимати и: Табела капацитета (гигабајт, терабајт…)
RAM (меморија)
RAM јесте једна од најјефтинијих компоненти једног рачунара и о њему нећу много да давим јер сам већ писао овде раније па ко жели нек прочита.
Да скратимо причу:
- Ако ћете лаптоп да користите понекад, мало Фејс, мало музика, мало филмови, игрице само неке маторе или онлајн типа Фарма….можете узети и лаптоп са 2GB меморије али гледајте да ипак има 4GB RAM-а (рам је један од јефтинијих делова рачунара па немојте баш на њему да штедите)
- Ако сте пословни корисник, интернет зависници (па отварате >10 табова по претраживачима), понекад играте игрице али не оне најновије, не покрецете више програма од једном и користите лаптоп за музику, филмове, чет….узмите лаптоп са минимум 4GB, најбоље 6
- Ако сте гејмер, користите специфичне програме типа AutoCAD, Photoshop и остале специфичне програме…од 8GB RAM-а па навише
Цена:
2GB RAM – око 25 евра
4 GB RAM – око 45 евра
8 GB RAM – око 90 евра
Графичка картица
Ако сте гејмер онда nVidia или ATI графичка (боље nVidia ако можете да бирате) картица са минимум 2GB сопствене меморије. Ако нисте гејмер, може и интегрисана Интелова HD2000 па надаље (најбоље HD3000 па надаље)
Овде не могу навести цену јер се картице као картице не продају одвојено, већ су обично хибридне, односно на лаптопу имате и интегрисану картицу и неинтегрисану….при чему вам се неинтегрисана сама активира кад стартујете неки зајебанији процес (типа видео игрица, видео рендеринг и слично), али има и оних са искључиво неинтегрисаном картицом с тим што коштају богаоца.
Ако имате интегрисану картицу она ће вући меморију из вашег RAM-а, чисто да знате, тако да ако окинете неку фенси игрицу којој треба 1GB меморије да би радила, та меморија ће вам бити одбијена од ваше RAM меморије…а ако сте се стисли за меморију па узели лаптоп са 2GB RAM-а, све ће бити споро дозлабога јер ће се подаци уместо у брзу меморију писати и читати на хард диск који је много спорији.
Као што претпостављате, лаптопови са nVidia или ATI су скупљи него они исте конфигурације али са интегрисаном графичком картицом.
Укратко
Гејмер:
Процесор минимум i7 од 2.4GHz па надаље, RAM – минимум 8GB најбоље 12 и више, графичка картица – nVidia са минимум 2GB сопствене GDDR5 меморије, хард диск – 1TB па надаље + један SSD од бар 240GB.
Морате обратити пажњу и на величину дисплеја као и на његову резолуцију јер и они морају бити довољно велики како би „подмирили“ тражњу игрице а богами морате обратити пажњу и на само хлађење.
Цена лаптопа – од 1000 – 4000 евра
Пословни корисник:
Про серије лаптопова, најбоље Lenovo Thinkpad серија. Лаптоп би требало да буде издржљивији и да има безбедоносне сертификате (Леново лаптопови их имају) који гарантују рад на одређеним температурама, отпорност на вибрације (труцкање у превозу нпр), прашину и остале „параметре“ и што јачу батерију због путовања.
Ови лаптопови треба да трају дуже од гејмерских али и кућних те се немојте изненадити ако видите лаптоп оваквих карактеристика са дупло мањом ценом у некој хоме верзији лаптопова.
Требате узети у обзир и тежину лаптопа због путовања. Пракса је да пословни корисници купују 13-тоинчне лаптопове јачег хардвера с тим што уз такав лаптоп узимају и такозвани „docking station“ који им је фиксиран у канцеларији а на docк накачен монитор већи од 19“, штампач и остала периферија.
Процесор – минимум i3 најбоље i5, RAM – минимум 4GB, графичка картица – може и обична интегрисана али бар да буде Интелова HD4000, хард диск – минимум 750GB
Цена лаптопа – од 500 – 2000 евра
Кућни корисник:
Кућни корисник коме лаптоп треба само за фотке, гледање филмова, слушање музике, играње неких лакших онлајн игрица са Фејса…али првенствено и највише само за сурфовање нетом.
Процесор минимум Pentium са 4 језгра И НИКАКО INTEL CELERON!!!, меморија 4GB (може и 3 али немојте испод три кад вас молим), графика Интелова интегрисана, хард диск минумум 1TB (за складиштење богаоца музике, фотографија, филмова и слично). Обратите пажњу и на портове, требало би да имате минимум 3 USB порта али и HDMI прикључак за случај да желите да повежете лаптоп са телевизором (може и VGA али боље HDMI порт).
Цена лаптопа – од 350 – 700 евра
Пример једног солидног лаптопа за ове намене који кошта 380 евра.
Ово су неке основне тачније главне ствари на које требате обратити пажњу али постоје и друге мање битне али опет битне ствари које нисам навео, као што су резолуције дисплеја, потребни портови, резолуције вебкамерице, лаптоп са или без преинсталираног оперативног система, батерија (која је тек прича за себе), који оперативни систем, да ли можда Apple рачунар, типови дисплеја и слично.
НАПОМЕНА: Цене се односе на датум 14/12/2014 кад је овај текст писан
Хиперборејац
07/01/2015 @ 08:44
Здраво живо,
пре него што оставим свој коментар везан за преносне рачунаре прво желим да Вам честитам божић овом прелепом песмом:
https://www.youtube.com/watch?v=IoTSTphnb14&spfreload=10
Мир божији, Христос се роди!
Дакле, користио сам АСУС (К50АБ) 4 године а задње 2 мој син и немам речи да вам опишем моје задовољство са њим. Код мене је радио у просеку дневно 8-10 сати а викендом и по 15-16. У свим условима (кућа, посао, кафић). Стицајем околности купио сам Фујитсу-Сименс (покајао се сто пута). Мислио сам да неће издржати још дуго али ево син га гони до граница издржљивости (као што написах већ 2 године) а он као да је јуче купљен. Гони он и игрице типа С.Т.А.Л.К.Е.Р и Метро 2032. За ово време му је страдао ДВД читач (али то данас и не користимо) и батерија сад не може више од 30 минута да држи.
Тако да моја препорука иде од свег срца. Да додам још: плаћен је 500 еврића у то време, редовно га чистим од прашине свака 3-4 месеца или чим му се звук појача од вентилатора. Никад отворен осим приликом издувавања кад вадим и батерију вани.
Свако добро
Компјутераш блог
08/01/2015 @ 17:42
Čitao sam da je poslovna serija Fujitsu laptopa ubica ali dok lično ne vidim i ne probam – džaba 🙂
Imao sam na poslu svojevremeno neke modele, i koliko se secam – svi modeli su kuburili sa WiFi modulom, ali svi – a čak nije ni bilo načina da se skine drajver za WiFi – jednostavno, nema na portalu, ima samo za neki USB WiFi modul – koji nije ni postojao na tim modelima.
Хиперборејац
08/01/2015 @ 21:24
Ех да је само WiFi, море неких глупости а по врх свега је био са Вистом. На крају сам обрисао легални оперативни систем и поставио седмицу. Иначе за бежични интернет сам се снашао тако што сам инсталирао
FTS_LaunchManager те онда морао отићи у Program Files пронаћи LaunchManager те из њега на радну површину као пречицу поставити WisWBSet. Након тога сваки пут кад хоћете на мрежу означити поље ON.
Свако добро
Martina
08/01/2015 @ 15:46
Dobar dan!
Trebala bi mi pomoc oko definisanja performansi laptopa koji bi trebalo da koristi lagodno programe kao sto su fotosop, ilustrator i da pritom daje fin prikaz slike, rezoluciju, lepe boje itd.. Da li biste mogli da mi preporucite neke optimalne vrednosti i modele procesora, graficke kartice i ako je jos nesto od vaznosti?
Hvala unapred na odgovoru!
Pozdrav 🙂
Компјутераш блог
08/01/2015 @ 17:38
Ne mogu da ti preporučim jer ne radim u tim programima pa ne znam iz prve ruke kako i šta. Najbolje pitaj to pitanje ljude koji ih već koriste, po raznim forumima, a konsultuj i zvaniče stranice sa „system requirement“ poput : http://helpx.adobe.com/photoshop/system-requirements.html
Meni je recimo „ćoek“ pričao da mu za fotošop treba 16GB RAM-a i VGA koja poseduje 4GB sopstvene memorije uz i7 CPU kao i displej od 24″ koji radi u Full HD-u i sa nekim ludačkim kontrastom i odzivom….što je po meni malo ludilo mozga i za nepoverovati, ali kao što rekoh, ne radim u tim programima pa ne bih da ti dajem neispravne informacije.
Ja bih da sam na tvom mestu odgovore prvo potrazio na zvaničnom Adobe Photoshop forumu: https://forums.adobe.com/community/photoshop
Martina
08/01/2015 @ 17:58
Hvala na odgovoru i savetu 🙂
Хиперборејац
08/01/2015 @ 21:29
Здраво Мартина,
ако нећеш користити најновије верзије програма можеш и са нешто слабијом машином (450-550 евра).
Срећно
Laza
11/01/2015 @ 01:56
Preporucio bi fujitsu,dell i hp.ali opet sve zavisi sta je „unutra“.za igrice su najbolji oni sa najboljim hladjenjem, kao sto su alienware ili
http://www.m-techlaptops.com/
Za biznis, minimum i5 intel procesor.
za ucenje-studente, bilo kakav, samo makar da je neki intel procesor.
amd procesor nikako ne preporucujem za kupovinu sto se tice laptopova.
lenovo jeste stabilan ali je jako osetljivu elektroniku ima u slucaju variranja napona.ne kazem da i drugi nisu osetljivi ali ne zaboravite da Fujitsu prolazi rigorozne testove, i sastavljaju se u Nemackoj, za razliku od svih ostalih „budzetnih“ laptopova.
Fujitsu-Siemens vise ne postoji kao firma od 2009.Amilo serija tada se pokazala kao najgora.licno pisem ovo preko fujitsu siemensa esprimo, star 6 godina, i radi super.
Bojan M.
21/01/2015 @ 15:56
Za prosečnog kućnog korisnika koji otvori fb i youtube ne treba bog zna jaka mašina sve to može raditi sa 2 do max. 4 GB rama i nekim Celeron Dual-Core, sve jače samo džaba „jede“ bateriju.
Što se tiče poslovnih korisnika slažem se sa Darkom, treba kupovati u zavisnosti od primene i ekonomskih mogućnosti.
India
21/01/2015 @ 19:11
Teško da će celeron i 2 giga rama da okrpi klasičnog kućnog korisnika sa integrisanom grafom, 15+ otvorenih tabova u hromu od čega su minimum 2 youtube i 3 youporn
Bojan M.
22/01/2015 @ 07:03
‘de bre prosečan korisnik otvori 15+ tabova, jedva znaju otvoriti i 3 🙂
Alen
21/02/2015 @ 01:42
Poštovani,
Bavim se projektovanjem, zanima me koji mi lap top preporucujete, a da je cijena pristupacna od 750-100eura. Ja biram izmedju Dell-a (model Inspiration 17R (5748)) i Acera (model VN7-791G-70K4 NOT07320), Acer je skuplji 230eura.
Srdačan pozdrav.
Mili
25/02/2015 @ 11:06
Već dugo vremena (7-8 godina) imam laptop Fujitsu Siemens Amilo. Uzela sam ga tada na preporuku, u medjuvremenu ga zbog potreba nadogradjivala, a sada je konačno došlo vreme i da ga zamenim.
Ne mogu reći da sam neka previše zahtevna korisnica računara ali kućni tip sigurno nisam. Već sam imala neke ideje ali i vaši saveti će mi mnogo značiti pri odabiru novog „ljubimca“.
Hvala.
Dragan
12/03/2016 @ 11:55
Pozdrav Darko, sta mislis o Asus X554LJ-XX725D? Meni treba laptop za neko pocetnicko programiranje, internet surfovanje i filmovi/serije najcesce. Mozda i odigram neku stariju igru, verujem da ce GT920M 2GB moci da je pogura.
Ima 500GB skladistne memorije, nema opticki disk pa ukoliko budem hteo upgrade neki mozda bih mogao da kupim neki caddy i da stavim SSD? Da li bi to radilo? Takodje, laptop ima vec 4GB radne memorije koja je intergrisana, i ima jedan slobodan memorijski slot do 12GB, sto bi isto bilo odlicno za upgrade.
Ti si ovde iskusniji i mozda ti prosao neki laptop ove serije, sta ti mislis o njemu? Ili imas neki drugi laptop na umu do 45.000? Hvala unapred. 🙂
Laptop servis
12/04/2016 @ 10:36
Apple,Dell to je moja preporuka.
laptop servis Beograd
01/05/2016 @ 13:59
Dell svakako. Najbolja marka trenutno! Apple je vrhunski laptop ali nedaj boze da ti ispadne i slomis ekran i prospes vodu po njemu veoma je tesko srediti to po maloj ceni…
Pavle
18/05/2016 @ 22:04
Pozdrav Darko,vec jedno vreme razmisljam o kupovini novog laptopa i nikako da se odlucim.Svi mi govore razlicito tako da nisam bas siguran sta da uzmem.Koliko vidim ti znas dosta o tome tako da bih ti bio veoma zahvalan za savet.Treba mi komp za jednu igru koja trazi sledece karakteristike-CPU:Intel Core 2 Duo 3 GHz,RAM:4 GB,Video Card:2 GB NVIDIA GeForce GTX 560 Ti or AMD Radeon HD 5870.Pored toga da moze da podrzi neke programe kao sto su Paint.Net,MS Office i slicno, znaci nista preterano.Budzet mi je ogranicen do 60000 tako da ako znas nesto do te cifre bilo bi super.Hvala
Pavle
Milos
02/10/2016 @ 19:58
Cao Darko,
Treba mi pomoc oko kupovine racunara. Ja radim sa ogromnim bazama podataka koji su obicno na goodle drive-u, za posao moram drzati otvoreno i do 20 tabova otvorenih u isto vreme(web sajtovi, programi za unosenje podataka). Koristim Dell vostro 1015, nadogradio sam mu jos 2gb rama al ni sa ovih 4gb nije bas sve glatko. Sta raditi? 🙂 Budzet mi je do 500e
Компјутераш блог
06/10/2016 @ 13:53
Прво мораш да видиш шта ти је слаба карика, да ли је CPU, да ли је RAM, да ли је HDD. Нема ту неког универзалног решења. Моје искуство са базама каже да је обично проблем HDD због великог броја I/O операција, тако да база мора да буде на брзим дисковима, али можда то није случај код тебе.
Dobroslav
13/10/2016 @ 19:04
Posjedujem ASUS k53sc sa 4gb DDR3-1333 (667 MHz) memorije ASint SSA302G08-GDJEC. Mogu li nadograditi još 4gb DDR3 (1666 MHz) memorije KINGSTON ili neku drugu.
Zahvaljujem.
Jeca
30/10/2016 @ 14:13
Pozdrav Darko,
Molim te za pomoc oko kupovine lap topa ( naravno).
Pored kucne upotrebe (fejs, igrice sa fejsa i sl, filmovi, youtube…) jako puno radim u excelu, sa kilometarskim tabelama, word, pp).
Osnovni folder koji mi sluzi za rad ima oko 10gb.
Navikla sam na windows 7.
Koju marku i model preporucujete?
P.s. ultra hitno mi je, koliko sutra ili prekosutra bih isla da kupim.. Hvala unapred.
Zeus-rs
17/11/2016 @ 23:32
Poštovani,
Treba mi brzinski savjet. Sutra uzimam polovan laptop, kako mogu brzinski da ga testiram da vidim da li je sve ok? Da li postoji neki programcic za brzinsku dijagnostiku?
S poštovanjem
radmilod
22/01/2017 @ 22:57
Kupovinom laptopa Asus L502 MA XX0036D u Tehnomaniji 24.12.2015. godine i registrovan u okviru ASUS Promocije Registracioni broj (ID): 152432 napravio sam sebi problem i imam potrebu da neprijatno iskustvo podelim sa sto vecim brojem potencijalnih kupaca laptopa. Od kupovine u radu su se pojavili problemi sa Wi fi konekciom tog uredjaja. Cesto je konekcija nemoguca a i kada mi uspe da se konektujem signal je slab i jako sporo radi.Obratio sam se, 1. marta 2016. godine, ovlascenom servisu u Beogradu,Kim teku i dobio odgovor da uređaj nema podršku za windows 7 . Na uređaju je potrebno instalirati windows 10 64 bit i windows 8.1 64 bit i za te operativne sisteme imate podršku ASUS-a.
Postupio sam po preporuci, ali problem nije resen. U. oktobru 2016. godine , poslao sam uredjaj u Kim tek servis iz koga su me izvestili telefonom da postoji fizicko ostecenje uredjaja, pokidan je kabl koji je antena za wifi karticu i da uredjaj ne podleze garanciji jer je otvaran.
TO NIJE TACNO, kod mene od kupovine do dana predaje servisu NIJE OTVARAN.
Uredjaj je kupljen 24.12.2015. godine i nije otvaran ni u bilo kom sevisu ni od mene. Nema racionalnog objasnjenja zasto bih to cinio sa novim laptopom. Ako je dijagnoza majstora tacna ( ne znam kako je dosao do tog zakljucka!!!) uredjaj je kupljen sa ostecenjem u Tehnomaniji koja je odgovorna za kvar.
O tome sam odmah poslao e mail Kim tek servisu i Asusu! Nista po mojoj reklamaciji nije uradjeno!!!Meni je ostalo da placam kredit za neispravan laprop do kraja 2017. godine!
Prevaren sam od Tehnomanije, Asusa i Kim tek doo servisa da bi mi bilo onemoguceno pravo iz akcije “100% pouzdan jer ako se pokvari u prvih godinu dana vracamo i novac i popravljen laptop”.
Tpliko o njihovoj poslovnosti.
Moj savet je:
Ne kupujte NISTA u Tehnomaniji!
Ne kupujte NIKAD Asus proizvode!
Ne servisirajte NIKAD i NISTA u Kim tek servisu doo!
Servis računara
13/12/2017 @ 12:03
Najčešći modeli laptopova koji su došli radi instalacije softvera u naš servis u toku decembra 2017 su: Lenovo 110/v110, Asus X540, Acer ES1 što se tiče jeftinijih a kada su u pitanju nešto skuplji laptopovi: Asus laptop G752VL, HP ENVY 13, DELL laptop VOSTRO 3568.
Očigledno se korisnici odlučuju za jeftinije varijante laptopova (akcijske cene) i ono što im možemo reći iz iskustva je da neće u potpunosti biti zadovoljni brzinom istih jer sa procesorom na 1.1 – 1.8 GHZ i RAM memorijom od 4 GB, bez zasebne grafičke karte neće u potpunosti biti zadovoljni. U suštini, za svakodnevno surfovanje internetom, kucanje tekstova i slično svi ti laptopovi su solidni. Za gledanje Youtube videa u HD ili 4k rezoluciji, ipak je potrebno pazariti nešto skuplji laptop.
I da, najveće ubrzanje koje jedan laptop može dobiti, pored već pomenutih zahteva koje je autor ovog bloga precizno naveo, jeste ugradnja SSD sistemskog diska u laptop.
Skroman doprinos na sličnu temu u vezi prve kupovine laptopa napisali smo na stranici:
http://www.popravkaracunara.com/blog/laptopovi/koji-laptop-kupiti.php
Najčešći model laptopa koji imaju problem sa kućištem i šarkama je Lenovo
Najčešći kvarovi na grafičkoj karti i matičnoj ploči ima Toshiba
Čest kvar sa flet kablom ima Dell … itd.
Dusan
04/01/2018 @ 18:52
Autor ovog teksta je zalutao u ove vode, tj. nema on pojma. Poredjati laptop firme redosledom kojim je on to ucinio a pri tom izostaviti kompaniju DELL je sveopsta budalastina. Toliko.
Dusko
10/04/2018 @ 22:43
Pozdrav ljudi,
trazeci preporuke za laptope naleti i na ovaj tekst pa ako neko moze da me posavjetuje
treba mi laptop da ucim solidworks
imam ogranicen budzet do 400evra za nesto polovno 🙁