Pošto je opšta misterija za korisnika kako se uopšte zarazio, te kako je taj neki malver u narodu poznat pod globalnom varijablom „virus“ uopšte došao do njegovog kompjutera, rešio sam da u jednoj listi izlistam sve radnje, akcije i ostalo koje korisniku moraju ukazati na nešto sumnjivo, kad je u pitanju sajber bezbednost na kompjuteru, mobilnom ili internetu generalno, uključujući i društvene mreže. Ne znači to da je svaka sumnjiva radnja iz izlistanih obavezno i maliciozna ali je generalno nešto na šta treba obratiti pažnju pre nego što vam neko svuče pare sa kartice, zašifruje sve fajlove na kompjuteru i slično – pa evo, izlistaću sve što znam po tom pitanju.
Dakle, vama treba u svakom trenu da bude sumnjiva, sumnjivo ili sumnjiv…
- Svaki imejl od nepoznatog pošiljaoca pogotovo ako ima atačment ili link u sebi
- Svaki imejl od poznatog pošiljaoca u kom primetite da se on čudno ili drugačije ponaša (više ovde)
- Svaki USB flash koji ste našli negde
- Svaki USB flash koji vam je dao i neko poznat, pogotovo ako nije baš informatički obrazovan
- Svaki imejl od banke u kojem vam se traži da promenite lozinku za elektronsko bankarstvo ili bilo šta drugo.
- Svaki zahtev zapravo, preko bilo čega gde vam se traži da promenite lozinku za bilo šta – a da niste sami inicirali taj oporavak lozinke ili taj servis nije hakovan i da je to javno objavljeno po medijima. Ako menjate lozinku, doooobro proverite da li ste na pravom sajtu.
- Svaki unos lozinke za neki servis na bilo kom sajtu koji direktno vezan za taj servis, recimo – traži vam se lozinka za Fejsbuk na sajtu Kompjuteras.com (više ovde)
- Svaka nagradna igra u kojoj ste nešto navodno osvojili – a da niste učestvovali u njoj (više ovde)
- Svako ko vam preko imejla ili društvenih mreža ničim izazvan nudi bilo kakvu vrstu finanijske pomoći ili nagrade
- Svaki program za kompjuter koji nije skinut sa zvaničnog sajta tog programa
- Svaka manje poznata aplikacija za mobilni
- Svaka aplikacija za mobilni koja nije sa zvaničnih prodavnica
- Svaki vebšop koji nije iza https-a
- Svaki sajt koji vam traži neki input a da nije iza https-a
- Svaki poziv na ažuriranje Flash Player-a, Jave ili bilo čega drugoga a koji vidite dok ste na nekom sajtu
- Svaki krekovani program ili igrica
- Svaki automatski napravljen SMS dok ste na nekom sajtu preko telefona
- Svaka otvorena stranica – koja se sama nekako otvorila (više ovde) bez vaše interakcije
- Svaka stranica koja prikazuje neko „https/nije bezbedna veza“ upozorenje
- Svaki link ili fajl koji dobijete kroz čet, bilo od poznatog ili nepoznatog pošiljaoca
- Svako nestandardno ponašanje kompjutera – kad se sam pali, gasi, sami od sebe se pokreću neki vama nepoznati prozori ili programi i slično
- Svaka poseta nepoznatom sajtu – ako vam brauzer nije ažuriran ili nemate neki dodatni vid zaštite na njemu poput NoScript-a
- Svako ničim izazvano usporenje kompjutera – a da niste u međuvremenu ništa instalirali
- Svaka ponuda za bilo šta koju dobijete preko interneta na bilo koji način, a koja deluje suviše dobra da bi bila istinita (ključne reči: Besplatno, Promo kupon, Osvojili ste i slične)
- Svaki SMS koji sadrži „Uspešno ste se prijavili“ i slično.
Svaki propušteni poziv sa nepoznatog međunarodnog broja (ne cimajte da proverite ko je ni slučajno). - Svaki SMS koji šaljete na 4-cifreni broj a da nije opšte poznat (plaćanje parkinga, provera računa i sl.)
- Svako ko vam traži da mu pošaljete sliku bilo kog ličnog dokumenta, pogotovo platne kartice ili lične karte.
- Svaki Fejsbuk prijatelj kojeg već imate u prijateljima a on vam opet šalje zahtev za prijateljstvom iz nekog razloga. Možda je u pitanju klonirani profil koji želi da prikupi više informacija o vama i vašem kretanju (a možda i regularan zahtev).
- Ako si maloletan ili maloletna – sumnjiva je svaka poznata ili nepoznata osoba, dečko, devojčica – koja ti šalje zahtev za prijateljstvo na FB. Uvek imaj u vidu da je iza profila možda neki zadrigli bolesnik pedofil koji se predstavlja kao neki tvoj drug ili drugarica koja se zaljubila u tebe ali ne sme da kaže ko je jer se stidi. Ako nisi 100% siguran ili sigurna ko je iza profila – odmah prijavi roditeljima!
Nije sad poenta da budete paranoični Balkanski špijun – ali morate obratiti pažnju na svoje ponašanje na internetu i koliko toliko prepoznati sumnjivu aktivnost koja vas ‘vuče na mafiju’.
Komentari (8)
Bravo. Ovo ću preporučiti mnogima da pročitaju!
Sto si promenio fotografiju ? 😀
Pa covek menja jer je lepsi 🙂 😛
U pravu si, uopšte nije 5 minuta. Sebičnost i pohlepa skoro pa uvek potcenjuje zalaganje drugog, dok svoje zalaganje precenjuje. Pre će majstora za veš mašine, autoelektričara i vodoinstalatera da zakiti preko tarife, dok će a tebi koji nisi mrdnuo gluteus, samo prstiće pomeraš, reći posle sat-dva-tri, jel da da se nisi umorio. Nažalost, ponavljam nažalost, usled opšte prihvaćenog društvenog modela ponašanja, što veću cenu tresneš – više si cenjen.
– Svaki klik na šljašteće „download“ dugme.
– Korišćenje iste lozinke za tamo neki sajt i na sajtovima za kupovinu ili bilo kakva plaćanja. (bio, prob’o)
– Bilo kakva akicija na sajtu koji sadrži baš onaj krek koji ste tražili.
– Bilo kakva akcija na sajtu koji pronađete prilikom pretrage koja pored pojma koji tražite sadrži i „free download“, naročito ako znate da to što tražite može i da se kupi.
– Ako pretragom sa browsera ne dobijate google rezultate već rezultete nekog drugog sajta. (ne odnosi se na one koji znaju da grešim)
– Ako se prilikom klika na link za download u prozoru za potvrdu downloada pojavi neki treći naziv fajla.
– Download programa koji vam ubrzavaju komp, čiste sve viruse, instaliraju sve drajvere rade sve i svašta, a da ih niste ni tražili, pa čak i ako ste ih tražili.
– Svaki softwer koji zahteva da isključite antivirus da bi se on mirno instalirao.
– Klik na dugme „Add exception“ kad se brovser žali da mu nešto ne štima sa sigurnosnim sertifikatom.
Uspešno prosleđeno svim kolegama… Iako, zamerka, ne rade samo žene plaćanja, te tekst „Prevara za koju bi svaka žena koja radi plaćanja u firmi MORALA da zna“ možda ostati nepročitan samo zbog toga iako je koristan
Da li mozemo na „unsubscribe“ da se „upecamo“ ? Npr. neke spam poruke, postoji pri dnu usubscribe i tim klikom se nesto maliciozno odigra?
Dobar tekst nema sta