Шта кад упаднете у проблем са Линуксом?
Подоста људи је пробало Линукс Минт захваљујућу упутству које сам поставио (линк овде) за инсталацију у dual-boot варијанти са Виндовсом. Неки су одушевљени, за неке је срање тешко, неки налетеше на неки проблем.
Занимљиво је да ми људи поставаљају банална питања, почевши од „Како да подесим сат на Линукс Минту?“ па преко „Како да инсталирам флеш?“ па до „Имам Леново XYЗ789 12345X лаптоп и не знам како да инсталирам драјвере за nVidia графику?“ без икаквог претходног покушаја проналаска решења.
ОК, разумем ја да сте почетници али морате научити правилан начин потраге за решењем кад се деси неки проблем, уместо што ћете мене да чекате да дам одговор ако уопште и стигнем да га дам.
Кад се деси да нешто запне, редослед је следећи:
Поиграјте се прво сами
Претресите инсталацију коју сте поставили, можда неко решење већ постоји у самим подешавањима. Конкретно, рецимо, до решења проблематике подешавања сата, инсталације флеша или неког другог програма бисте дошли да сте се мало поиграли сами и нашли Software Centar а ценим да бисте и брже нашли решење него што сте изгубили време за куцкање мејла, слање и чекање мене на одговор – који вам нисам ни дао – а нисам одговорио на ове мејлове јер морате сами решити ову „проблематику“ или макар користећи Гугл – само тако можете научити и дубље се упознати са Линуксом.
Прочитајте и: Шта је мени конкретно донело познавање Линукса?
Ако нисте вољни да се играте и учите нове ствари онда останите на Виндовсу који вам је неко некад инсталирао и не дирајте ништа, а кад се нешто прејебе на њему спремите кеш или цимајте рођака кога знате као „уме он са компјутерима, то је њему 5 минута“ да вам оправи то.
Ако не успете сами или једноставно нема решење прелазите на корак 2:
Гугл до смрти
Већ сам писао о коришћењу Гугл претраге па да се не понављам (текст овде). Укратко, шанса да је неко већ имао проблем који вас мучи и да је поставио тако неко питање заједници су огромне, ви само треба да упецате одговор – јер „Гугл је велики“…ако ме разумете.
Интернет је сем лајковања фотки и качења бљузги на Фејсу, бесплатних порнића и скидања филмова огромна база знања и информација и то у огромном проценту случајева бесплатна, зашто то не користите?
Ако ваш проблем потпада под 1% оних које не можете наћи на Гуглу онда пређите на корак 3:
Линукс форуми
Зашто форуми? Прво, огроман је број корисника како домаћих тако и страних који су стварно вољни да помогну, како апсолутним почетницима тако и професионалцима. Учествујте у дискусији, прво претражите форум (нпр како се инсталира nVidia драјвер) поставите питање на форуму ако нисте нашли ништа у претрази.
Ево конкретно Линукс Минт за који мислим да је идеалан за кућне кориснике, где све можете потражити помоћ на форумима:
Линукс Минт, главни форум, енглески језик: http://forums.linuxmint.com/
Убунту, главни форум, енглески језик: http://ubuntuforums.org
Убунту, највећи домаћи форум, српски језик: http://forum.ubuntu-rs.org/
Форум портала „Линукс за све“, хрватски језик: http://www.linuxzasve.com/forum/
Шансе да нећете добити одговор на овим форумима су сведене на минимум минимума…а ако нешто „неће“ обично ће вам људи тамо тако и рећи.
Ево рецимо једног мог питања које сам поставио људима кад сам био апсолутни почетник са Линукс десктопом и USB TV картицом која ми је јела џигерицу: http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-usb-tv-kartica-winfast-dtv200h-i-ubuntu мени сад из овог угла делује смешно, али ми је тад решило проблем. Нисам успео сам да наместим TV картицу, на Гуглу тад нисам нашао ништа паметно, поставио сам питање на форуму и то је то – проблем решен али са другом картицом коју сам имао, док сам ову буђаву USB поклонио некоме.
Остала места за потражити помоћ
Ту су и разне Фејсбук групе са људима који су вољни да помогну, а наравно не треба заборавити ни дружење уживо, ако имате с ким. Једна група за које ја знам а да је рецимо мени помогла је LUGoNS Фејсбук група а ви можете потражити и друге, немојте се стидети.
Githzerai
01/04/2015 @ 22:29
Što bi naš narod rekao: „lets fejs it“. Većina prelaznika upada u problem ne zato što novi operativni sistem zahteva previše dodatnog učenja, već zato što nikada zapravo i nisu naučili da koriste računar bez obzira na operativni sistem i prateći softver. Ili im je sve stiglo na gotovo (što nije ništa loše, naprotiv, ja bih prvi platio za komp sa unapred instaliranom distribucijom po izboru – na Zapadu je ovo realnost) ili im neko drugi sve instalira (što i ja volem, naročito kad nije tetka/baba/strina/gazdin mali, nego mi zaravo plate) ili jednostavno uče prema nekoj vrsti skripte, napamet, usko vezano za računar koji trenutno koriste, opisno, posredno i bubački, bez razumevanja. Situacija je uveliko otežana činjenicom da smo na ovim prostorima oduvek vezani za pirateriju. Piratski softver (ne ulazim u raspravu dobro-loše, moralno-nemoralno) jednostavno ima drugačije mehanizme, dobavlja se na način koji izvorni proizvođač nije zamislio, podešava se na način koji izvorni proizvođač nije zamislio…pa zapravo, ceo rad se svodi na to kako zaobići izvornog proizvođača. Čitav taj sistem zaobilaznica je duboko usadio ideju da ništa ne može biti toliko jednostavno da se može završiti u dva ili tri klika mišem, a čak i kada se donekle prihvati ideja da distributer zapravo zna bolje, obično se teži karafekama i manguparijama u cilju dokazivanja da su nekako bar u nečemu dovitljiviji od ljudi koji su sve to sastavili. Negde to ima osnova, ali sam sklon mišljenju da je to kod nas nekako previše ukorenjeno, često dovodeći do toga da korisnici sami sebi čine medveđe usluge.
Ne postoji operativni sistem koji nema svoje probleme i nedostatke. Ali bar na Linuksu možemo da verujemo distributerima u gotovo 100% slučajeva. Cenim da bi malo više vere u njih značajno umanjilo količinu problema sa kojom se, nazovi, obični korisnici sreću. Ili u najmanju ruku značajno olakšalo drugima da im pomognu oko nekih težih začkoljica.
Компјутераш блог
01/04/2015 @ 23:07
Ja mislim da je problem naterati ljude da nauče/probaju/koriste bilo šta novo.
Znam na primeru Outlook-a – mi u firmi koristimo Google Apps a Gmail ko Gmail ima skoro pa savršeni web interfejs – ali neeeee, korisnik neće da koristi mail putem weba jer je „ne mogu sad da završavam faklutete da bih to naučila“ nego će da koristi Outlook koji malo-malo pukne, sjebe mu se pst fajl, uspori – blablabla…i džaba ja ljudima objašnjavam šta sve mogu da rade sa Google Kalendarom počevši od SMS notifikacija pa nadalje „Mi imamo kalendar na Outlooku, izađi iz kancelarije“.
Dakle, kad korisnik navikne na nešto – tu je kraj, i zato Windows opstaje toliko dugo i neće ga moći ugroziti u skorije vreme niko.
Dusan
28/08/2015 @ 19:34
Упао сам у проблем са линуксом, а да га нисам ни покренуо. Окачих проблем на форум, ал слабе вајде од тога. Ево линк на форуму http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-ne-mogu-da-pokrenem-linuks тамо је детаљно објашњено шта се дешава, ако знате до чега је проблем, био бих врло захвалан. Поздрав
goran
12/03/2016 @ 00:59
Kako je bilo lepo rešavati problem na UNIX-u pre desetak i više godina,mandrivi 4,red hatu…
Uživao sam u tome sa minimalnom literaturom,sa internetom koji se samo tako zvao.
Sada gugl rešava sve probleme samo treba znati čitati.
JACK
18/04/2018 @ 11:03
Dobar ti je pseudonim na http://forum.ubuntu-rs.org 🙂