Увек има луфта за додатно учење од искуснијих
Прошле недеље сам радио са једним од највећих ИТ мозгова једне нама суседне државе који је уједно и највећи радохоличар који постоји на планети. Радили смо на решавању једног фаталног проблема са системом у једној великој фирми.
Човек има око 55 година и огромно искуство у ИТ-ју, сео је у кола, возио до Србије – иако је могао да ради „offsite“ преко VPN-а хтео је да буде на лицу места, радио без престанка и спавања 48 сати и све време је деловао свеже, није чак ни једном зевнуо, мени просто невероватно – а његова помоћ као и ванземаљске идеје су биле круцијалне у решењу проблема. Научио сам од њега за 48 сати оно што нисам научио у последњих 48 месеци укупно а чак сам попио и једно „чупање ушију“ због неке стандардне функционалности у бази података која може бити фатална, а за коју зна искључиво на основу искуства јер је својим очима видео пуцање система због те основне функционалности. Дакле дивим се човеку у потпуности.
- А зашто не Убунту или Минт (за Минт сам био убеђен да је идеалан, текст овде)?
- Па јеси видео на неком озбиљнијем серверу Убунту или Минт?
Увек треба учити од паметнијих и искуснијих. Користићу ЦентОС као примарни систем колико год могу, ако не иде, неки Linux дистро обавезно, Виндовс 10 ће морати у пензију. Остале оперативне системе ћу вртети или у dual-boot варијанти (рецимо Виндовс 10) или као виртуалне машине у VirtualBox-у а можда и заменим VirtualBox неким другим решењем, рецимо KVM-ом, јер се он доста користи у пословним окружењима.
Challenge accepted. Welcome CentOS, Vindovs 10 – Goodbye!
…али не лези враже. Користио сам ово окружење тачно месец дана и одустао. Елем, доста сам користио програме који не раде нативно на Линуксу, које он човек није, типа vSphere Client (тад веб клијент није био ни у најави), Toad, Excel (имао је неке макрое који се нису добро показали у LibreOffice-у), и још свашта нешто, а покретање истих је непрактично кад се ради из виртуалне машине под Виндовсом, плус – Wi-Fi картица је имала неки проблем на Линуксу па је маломало пуцала ма шта радио и подешавао – тако да сам морао да одустанем и вратим се у зону комфора, али – одлично искуство. Што би млади рекли….све треба пробати.
Itana
06/03/2016 @ 14:11
E još kad bi poslušao iskusnije i pametnije po pitanju skidanja kilaže…
drGspot
06/03/2016 @ 20:24
…baš bi bilo zanimljivo znat o kome je riječ… 🙂 …sa CentOS-om sam se sreo davno, negdje mislim da nije u 2.o.35, ali možda iza 2.2/2.4 kernel eri, kad smo jednom slagali neki 5oo MHz desktop stroj…koji je mislim imao nekih 512 MB RAM-a…tad je već slovio kao jako skalabilan, tj reCompileom jako „smanjiv“ i dedicated sustav…
…da negdje u doba 98se-a … 🙂 …Mint17 naravno rULeZ jer štedi vrijeme za kreativnost… o/
…zaRedHat-irali smo se negdje u doba RH 5.o/5.1 APUS/Linux-a za 6o3e/G2 ppc…tik iza m68k crossPorta…hibrid aSymetric multiProcessing mkLinuxa( Mach microKernel), m68k Linuxa i PPC/Linuxa, koji je kasnije postao LinuxPPC…danas je Debian žešče pokrio i tu „portability“ zonu…
…pa onda nešto RHCE/T (odslušan samo RH-o33 i RH-133)…“nažalost“ ništa certificirano… 🙂 …no ni nebitno za aktivizam i advokature…
…taj efekt „otkrivanja“ o kojem govoriš, ja ga zovem „probijanje papirnog plafona“, kad čovjek, kao kroz neku rupu, ugleda nove horizonte, dogodio mi se par puta u tehničkoj sferi… 🙂 npr. radioHAMaterizam, astronomija, rubna područja znanosti, feminizam, amiga (demo party scena, assembler, horizontal & direct computing…uglavnom neIzvediv na x86 arch)…3 dnevni BRUTE97 party Virka, transHackMeeting 2oo4 Pula & hackLabovi su tipical eventi/prostori, koji su Otvorili i Oslobodili te neke nove vidike…ali ne samo u tehničkom smislu, nego i u onom psihološkom, sociološkom, kulturološkom, egoTransFiguration to creativity smislu…i to je nešto neProcjenjivo…spomenuo bi i peopleNetworking po (anti)konferencijama… o/ 🙂 <(")
…evo baš sad smo na rubu jednog takvog novog Otkrivanja…Društveno Odgovoran Projekt, Power8 Debian 8.3 PPC64_endianLittle (intelByteOrder) notebooka, koji radimo u Milanu… 🙂 …održali 5. colabIRC (4o ljudi u c0re timu, 32o na mailingListi) i uspjeli upetljat u priču i velikogPlavog i 2 amigaNG firme…neka želja je da hw bude Open spec…utopijski možda Slobodan i od Patenata…sad vidjet ćemo koliko ćemo se uspijet othrvat patentnim željama fizičkog producera hw… 🙂
…jako se dobro zabavljamo…a priča se preljeva i u druge community-je, sadly uglavnom zatvorene…
…Motorola/Freescale/NXP je donirao T2080RDB/ T4240
devBoardove……nakon što je ipak ibm Dome radioAstronomski (SKA Projekt) serverOnChip (dimm formFactor) Projekt odbačen da bude osnova za utrobu spomenutog prijenosnika, okrenuli se a-eonu i aCube-u…uskoro ide crowdSourcing/funding vjerojatno kickstarter,
zasad je neki spec: e65oo quadC0re (powerISA 2.o7), mxm2 slot grafika,
ssd,… debianAutoBuild je odradio 96% crossPort ppc64EL konverzije sa
bigEndiana…Fedora je ppc zanimljiva…sad se bira case…koji ipak neće bit 3D print…čudan osjećaj je to neko stvaranje pa i nove metaAmiga istorije/povijesti…uz Deb8.3ppcEL, u planu crossPorta su isto i A-OS 4.1FinEd, M-OS 3.9, ArOS, bsd-jevi, GovernmentOS…ovaj…MacOS/Darwin 🙂 , Haiku(OpenBeOS/Zeta) i realTimeovi..ili bilo koja druga egzotika koja padne na pamet…Luke Lighton parametric notebook 3D print design je isto kul, no on ide sa Arm i eoma68 landom…ne znam jel će se stići možda pripremit što i za štand na dors/cluc-u 11.5. ..kakvi su vaša iskustva sa Otvorenim i Slobodnim hw…? dual/fat/universal
binary-ji…? x86 LE RISC BE konverzije… ?
…magic people, v00d00 people…
http://www.voodoo-amiga.net/forum/viewtopic.php?t=38
http://www.powerpc-notebook.org/en/
http://www.powerpc-notebook.org/why-powerpc/
http://forum.powerpc-notebook.org/index.php?board=6.0
http://tinyurl.com/jlceb62
http://rhombus-tech.net/community_ideas/laptop_15in/news/Casework_first_prototype_completed_images_07_Aug_2015/
http://platen-software.de/tobias/pictures/purism-road-to-fsf-ryf-graphic-20150812-700×745-minifree.jpeg
https://wiki.debian.org/ppc64el#Debian_ppc64el_port
http://archive.fedoraproject.org/pub/archive/fedora-secondary/releases/21/Everything/ppc64le/os/
dGs
Stefan
10/03/2016 @ 00:14
A sta mislis o Fedora Server ili Fedora Workstation kao primarni ?
drGspot
10/03/2016 @ 01:35
… imali na dors/cluc konferenciji prošle godine 2 lika iz Mađarske i 1 iz Athena hacklaba / Grčka iz „fedoraProjecta“ na štandovima i workShopima…svojim commitmentom ppc64 crossPortu kupili su moj komad pažnje…posebno power8 littleEndian i power7 bigEnd + altivec feature-ima…fakat otkriće… o/ 🙂 <(")
https://www.flickr.com/search/?text=dorscluc%202015
http://2015.dorscluc.org/hr/program/
https://fedoraproject.org/wiki/PowerPC/F21_PPC_release_announcement#Power-Specific_Features
https://fedoraproject.org/wiki/Architectures/PowerPC
https://fedoraproject.org/wiki/Architectures/PowerPC/CurrentDevelopment
https://fedoraproject.org/wiki/Architectures/PowerPC/PreviousReleases
http://archive.fedoraproject.org/pub/archive/fedora-secondary/releases/21/Everything/ppc64le/os/
Компјутераш блог
10/03/2016 @ 11:22
Добро питање. Ломио сам се око избора Федора или ЦентОС јер ипак је Федора за десктоп „много јузерфрендлиија“ од ЦентОС-а, али је одабир ипак пао на ЦентОС јер га врте скоро сви сервери које знам па ће бити већи изазов набуџити то све да ради out-of-box. Све сам већ наместио али ме зеза још KVM, пошто ми је на неку фору убио мрежну картицу (WiFi rади нормално) – тако да ћу још то наместим – а наместићу преко викенда и то је то, пада форматирање Windows партиција са ext4 или xfs-om.
Ljubomir Ljubojevic
25/09/2017 @ 00:59
Pozdrav.
Ja CentOS na laptopu i licnom desktopu koristim jos iz vremena CentOS 5.3, cak sam pravio i Skype rpm za CentOS 5.x. Windows je naravno samo u virtualu, bilo je i VirtualBox ali i u KVM-u.
Najbolja stvar kod CentOS-a je sto moze da radi godinama bez da je potrebno nesto reinstalirati, da novija verzija nekog programa ne radi zbog nekog novo bug-a i sl. Jednostavno radi, a ti radis svoj osnovni posao umesto popravke racunara 🙂