Бесплатни бекап података на клауд – зашто га бре избегавате?
По ко зна који пут сам имао случај да је корисник чувао све фотографије и видео снимке његове мале деце од рођења па до данас на свом хард диску, разне друге фотке, дипломски који је куцкао у Ворду је био чуван само на рачунару и ту је требало да остане док га не одштампа и не укоричи….и БЛОП…невреме, гром, лоша изолација у кући, осигурачи – наравно обезбеђени жичицом јер је лицна била спаљена пре годину дана, матична плоча на компу спржена, хард диск мртав.
Назвао је неку од фирми који се баве спашавањем података са хард диска, они му тражили 200 евра за то, он испиздео фазон „За те паре ћу да купим нови и бољи рачунар“ јер нема толико кеша (двоје деце, студије, рачуни…) и бацио цело кућиште у контејнер.
Мимо ове приче морате да знате једну ствар, HDD је механични део рачунара, има покретне делове, вибрације, греје се, није најотпорнији на електромагнетно зрачење…што ће рећи да је посебно на удару што се механичких кварова и оштећења тиче, те ако ви све своје податке чувате само на хард диску, то је као да их и не чувате нигде, јер никад не знате кад ће све да оде у три лепе пичке материне што се компа тиче.
Нико не зна да ли ће ваш хард диск рикунути сутра, следећег месеца или за 20 година.
Слажем се, резање на DVD јесте сморни процес, траје дуго и требате саме себе натерати да седнете, одвојите податке за резање, па пустите резање….па после да одвојите податке које нисте нарезали па тако 50 пута, па се појави несто ново, па ново, па дупликат, па на крају више и не знате ста сте нарезали а шта не.
Добра замена за сморно и застарело резање на дискове јесте прављење бекапа података на екстерном хард диску, који убодете у USB, прекопирате шта вам треба, извадите из USB-а и сакријете негде од деце. Ово ће вас коштати од 50-100 евра, колико кошта рецимо екстерни хард диск од 1 терабајта.
Људи се сналазе, па одвоје неки матори рачунар из подрума, кокну му хард диск од 1TB и зашерују…себи на рачунар поставе неки од програма за аутоматску синхронизацију и тако завршавају посао….јесте добро решење, али ће вас коштати потрошене струје. Такође постоји решење и да ви дигнете приватни клауд али то је ипак за мало напредније кориснике.
Постоји и једно решење, бесплатно, које од вас не тражи ништа више до тога га податке имате на једној локацији на рачунару, активан интернет било које брзине и ништа више…а видим да га доста кућних корисника не користи, појма немам зашто, кад је лак за коришћење и бесплатан а високо функционалан.
Бекап на клауд складиште – шта је то?
Клауд складиште можете схватити као хард диск који се не налази на вашем рачунару већ по заштићеним серверима у тамо неким Америкама, Русијама, Новим Зеландима а коме можете да приступите искључиво ви или онај коме ви дозволите приступ а који ће фајлове које имате на рачунару синхронизовати по тим серверима, односно, све што имате у том-и-том фолдеру на свом компјутеру, имаћете и тамо доступно преко нета, ако вам је клауд клијент стартован а интернет веза активна.
Клауд клијент јесте обичан програмчић који инсталирате на рачунару и који ради ту синхронизацију уз још неке додатне опције.
Дакле, све и да вам се цео рачунар спали – мирни сте, својим фајловима увек можете да приступите и да их скинете са било ког уређаја накаченог на интернет док не поправите свој рачунар или купите други.
Сем чисте синхронизације ваших фајлова, имате и опцију да делите фајлове на рачунару које желите са одређеним људима или целим светом без обзира да ли вам је рачунар укључен или не. Рецимо, несрећни човек из горњег примера би могао да подели све фотографије са тетком из Аустралије и она би могла да их прегледа или скине на свој рачунар кад год пожели. Све би се свело на прављење „share“ линка и слања истог тетки из Аустралији мејлом или какогод.
Тај бесплатни хард диск који се налази на интернету има свој капацитет и имаћете од 2-100GB и више слободног простора за чување, а ако вам је то мало, можете да купите додатни простор који се наплаћује на годишњем или месечном нивоу, а постоји и Балкан фора….ако вам нестане простора на једном сервису, креирате налог на другом и тако имате више сервиса за синхронизацију, већи простор за чување података а бесплатно.
Добре стране клауд складишта:
- Увек доступни фајлови, са свих уређаја, 24 сата на дан
- Најлакши начин бекапа фајлова
- Не троше додатну струју (као рецимо NAS, Network HDD…)
- Одлично осмишљен систем бекапа без икаквих додатних акција корисника, сем стандардног чувања података на хард диску
Лоше стране клауд складишта:
- Ако вам неко оштети фајлове на рачунару, биће оштећени и на клауд простору (мада неки сервиси нуде могућност опоравка фајла верзионисањем) а исто важи и у контра смеру…ако неки хакер оштети фајлове на серверу, биће оштећени и на вашем рачунару (али се ово још никада није догодило, само сам мало параноичан)
- Фајлови који се налазе на серверу нису у вашем директном власништву већ тамо неког провајдера или компаније. Иако су то доленаведени све проверени сервиси, никад не знате кад може неко тамо да утрчи и покраде или обрише све фајлове.
Идеално ситуација би била кад бисте фајлове које желите бекаповати само копирали у фолдер који се синхронизује са клауд складиштем, тако да га имате на два места (дакле имаћете више података на хард диску). У том случају…ако вам цркне хард имате бекап на клауду…али неко зајебе бекап на клауду (кажем још се није десило али ко зна шта доноси ноћ) имате бекап на свом хард диску. Вероватноћа да ће у исто време да се поквари хард диск и да неко хакне и зајебе клауд складиште су 0.0001 промила.
У овом тексту ћу да вас упознам са најкоришћенијим клауд сервисима које можете употребити за бекап својих података и тако себе ослободите испијања таблета за смирење, хистерисања и лудила ако вам се рачунар запали и умре у најгорим мукама а које активно користим већ дуже време.
Препорука је да ако имате неке ултра поверљиве фајлове, да их додатно зашифрујете за злу-не-требало или TrueCrypt алатом или 7-zip програмом, тако да, ако се икада у будућности деси да неко хакне ове сервисе да са вашим фајловима не могу ништа. Ово вам говорим јер је рецимо скоро хакован један Apple-ов сервис iCloud који се водио као ултра сигуран, па су све интимне слике и видео снимци завршили на нету (детаљније овде) а да су додатно биле заштићене неком зајебаном лозинком хакер не би могао ништа са тим материјалом.
Сервиси које вам наводим у овом тексту (сем Дропбокса од пре две године) нису хаковани или бар нису званично хаковани, али свакако ако имате нешто ултра поверљиво, додатно заштитите шифровањем а тамо где је могуће активирајте двостепену аутентификацију.
5. Dropbox
Као прво, откуд Dropbox на последњем месту,а први кренули, један од најпоузданијих сервиса са одличном заштитом???
Због сиротињске иницијалне понуде бесплатног простора од 2GB, мислим, стварно су могли мало да се отворе.
Dropbox је тренутно најпознатији клауд сервис за синхронизацију података а мислим и да је први који је почео са овом причом око онлајн синхронизације и бекапа.
Осмислио га је човек који је вазда заборављао да прекопира на флеш фајлове које је радио на послу и тако себе лишавао наставка радова код куће па му је био помало пун туки сопствене заборавности те је направио идеално решење. Није му више требао USB флеш, фајл који је имао на послу имао је и кући, кад би направио неку измену на фајлу док је на послу исту измену би имао и на фајлу код куће, што значи да је, ето, пронашао технички лек за заборавност који је донео својеврсну клауд револуцију, а њему лично велике новце.
Добре стране:
- Има клијенте за скоро све оперативне системе
- Двостепена аутентификација
- Има верзионисање фајлова
- Најискуснији су у овом послу
Лоша страна:
- Иницијално вам даје премало простора за џ
Линк: Dropbox
Клијент: dropbox.com/install
Иницијални простор за новог корисника2GB
Бесплатни простор који можете додатно добити | +16GB (500MB по кориснику) |
Клијент доступан за: | Виндовс, Линукс, Mac, Андроид, iOS, Blackberry |
Додатна заштита | Двостепена аутентификација SMS кодом |
Доплата за више простора | 99$ годишње за 1TB простора |
О Dropbox-у сам писао раније: Dropbox – шта је, чему служи и како се ради с њим
4. Google Drive
За Google Drive и Google уопште немам шта да додам нити кажем, већ се све зна.
Да би користили Google Drive морате отворити Google налог а са њим добијате мноштво других функционалности, почевши од скоро па савршеног вебмејл клијента, календара и YouTube сервиса….
Google Drive је на четвртом месту на овој листи само зато што ови изнад њега нуде више иницијалног простора. Да Google којим сличајем нуди, рецимо 50 или више гигабајта….прво место – бетон….а сви се сећамо да је Google први понудио 2GB простора за имејлове, кад су сви нудили 200MB….и то је један од разлога зашто је водећи мејл провајдер у свету.
Мана – мало иницијалног бесплатног простора.
Добре стране:
- Двостепена аутентификација
- Добар онлајн канцеларијски алат (Google Docs)
- Одличан интерфејс на великом броју језика (па и на Српском/Хрватском/Босанском…)
- Има верзионисање фајлова
- Најбоља цена од свих за докупљивање простора
Лоше стране
- Ипак очекујемо више од 15GB простора кад је Google у питању
- Нема клијент за Линукс (и то је чудно зашто нема)
Линк: drive.google.com
Клијент: tools.google.com/dlpage/drive
Иницијални простор за новог корисника 15GB
Клијент доступан за: | Виндовс, Mac, Андроид, iOS |
Додатна заштита | Двостепена аутентификација |
Доплата за више простора | 2$ месечно за 100GB 20$ месечно за 1TB |
3. OneDrive
И о Мајкрософту као и о Google компанији немам шта да додам и ма шта ја мислио о њему као Линукс корисник, морам да признам да је фирма професионална и да је оно што направе квалитетно (ако изузмемо Vistu јебо је ко је направи онако буђаву и Интернет Експлорер пре верзије 11).
OneDrive-у као и Google Drive-у замерам на простору и на томе што нема Линукс клијента па га не користим активно (ово исто није проблем за већину корисника, јер је већина ипак на Виндовсу).
Интерфејс је један од најлепших и најфункционалнијих, клијент ради одлично, има двостепену аутентификацију везану за други мејл налог или SMS. OneDrive иницијално долази са сиротињском понудом бесплатног простора за нас сиротињу (4GB) али зато са најповољнијм понудом за куповину великог додатног простора.
Добре стране:
- Двостена аутентификација
- Одличан онлајн канцеларијски алат (Word, Excel…)
- Има верзионисање фајлова
- Одличан интерфејс
Лоше стране:
- Ипак очекујемо више од 5GB бесплатног простора од Мајкрософта
- Нема клијента за Линукс (а и било би чудно да има)
Линк: onedrive.live.com
Иницијални простор за новог корисника15GB
Бесплатни простор који можете додатно добити | 8GB (500MB по кориснику + 3GB ако активирате ‘camera upload’ на телефону) |
Клијент доступан за: | Виндовс, Windows Phone, Mac, Андроид, iOS XBox |
Додатна заштита | Двостепена аутентификација |
Доплата за више простора | 2$ месечно за 50GB 70$ годишње за 1TB (најповољнија понуда) |
2. Mega.nz
Иза Mega.nz стоји човек који је направио чарламу са својим сервисом за дељење садржаја Megaupload толику да је морао FBI да делује и укине тај сервис због повреде ауторских права великих дискографских кућа и холивудских студија јер су га скоро сви користили…
…онда се тај човек Ким Дотком досетио (после неког времена проведеног у ћорци), да постави такав систем да ни сама компанија Mega.nz не може да провали шта имате од фајлова на њиховом серверу због енкрипције истих помоћу јавних и приватних кључева обављених на страни клијента, тако да сем онога ко има приватни кључ и оног са киме је подељен фајл не може да зна шта корисник има на Mega.nz серверима те тако, да и ако их тужи неко од ауторских, филмаџијских и дискографских кућа могу да се праве луди, фазон: „Несум школувала“
Ово сад тренутно има и лошу страну, а то је да ако заборавите лозинку а нисте направили бекап вашег главног (приватног) кључа остајете без свих података на Мега серверима и можете да плачете, а исто важи и ако вам се неко домогне лозинке па је промени.
Мега ради на томе да се омогући ресет заборављене лозинке на стандардни начин али док они то не збуџе једино вам је решење да не заборавите лозинку.
Прочитајте: Корак-по-корак упутство за подешавање бекапа на Mega.nz клауд сервис, за почетнике
Мега иницијално бесплатно даје више него већина познатих сервиса заједно, односно иницијално добијате на коришћење 50GB простора и то је један од разлога зашто је на првом месту на овој листи (заједно са следећим сервисом).
Добре стране:
- Добијате иницијално 50GB што је више него довољно
- Због добре енкрипције нико сем вас на мрежи не зна које фајлове синхронизујете (евентуално NSА)
- Одличан интерфејс на великом броју језика (укључујући босански, хрватски, македонски…)
- Делује ми да ради најбрже од свих клауд сервиса које користим (а користим скоро све)
Лоше стране:
- Ако заборавите лозинку а немате бекап кључа, најебали сте
- Нема верзионисање фајлова (има Rubbish Bin за обрисање фајлове)
- Дозвољени саобраћај је 10GB месечно али се сваких пола сата ослобађа по 500MB за проток
- Нема двостепену аутентификацију
- Ако дебелог скембају у творза одоше и ваши подаци 🙂
Link za registraciju: mega.nz/#register
PC klijent: mega.nz/#sync
Иницијални простор за новог корисника 50GB
Клијент доступан за: | Виндовс, Линукс, Mac, Андроид, iOS, Blackberry |
Додатна заштита | Нема |
Доплата за више простора | 5€ месечно за 200GB простора 10€ месечно за 500GB |
1. Yandex Disk
На овом месту се некада налазио Copy – којег су у међувремену угасили јер им није био профитабилан – те се се ударило мало по претрази па налетех на сасвим одличан руски Yandex Disk.
Yandex диск иницијално даје 10GB али има одличне функционалности попут стримовања видеа, музике, WebDAV-а којим диск можете mount-овати као било који мрежни диск на рачунару, клијент ради на свим оперативним системима и да – није на руском језику (сем ако ви не затражите да буде).
Веб интерфејс је одличан, клијент је могло би се рећи копија DropBox-а, брзине су одличне, дакле немам никаквих замерки. Такође га одликује најбоља цена за докупљивање простора која је око 20$/годишње за 100GB тако да се ломимо око те куповине – што би нам донело 120GB.
…и оно што ми посебно погодује, одличан снепшот алат за десктоп, тако да могу и Jing да пошаљем у пензију 🙂
Добре стране:
- Има клијенте за скоро све оперативне системе
- Добијате стартно 10GB што је довољно а може бесплатно да нарасте до 20GB
- Делује ми да ради брже од главног конкурента
- Стримовање видеа или музике
- Има двостепену аутентификацију
Лоше стране:
- Могао је мало више да се отвори за иницијални простор 🙂
Иницијални простор за новог корисника 10GB
Бесплатни простор који можете додатно добити | +10GB (500MB по кориснику) |
Клијент доступан за: | Виндовс, Линукс, Mac, Андроид, iPhone, Windows Phone |
Додатна заштита | Двостепена аутентификација Yandex кључем |
Доплата за више простора | 20$ годишње за 100GB простора 100$ годишње за 1TB простора |
Напомене:
Све цене и понуде се односе на дан 25/02/2016 кад је овај текст писан.
Све оцене су на основу мог личног искуства са овим сервисима и немају никакве везе са званичним статистикама ако уопште и постоје.
———————
Измене:
- 21/02/2016 – Уклоњен Cloud.Mail.ru са другог места – јер више не нуди 100GB бесплатно што му је била главна предносту у односу на остале (сад може 25GB)
- 21/02/2016 – Уклоњен упокојени Copy.com
- 25/02/2016 – Постављен Yandex.Disk – и одма’ на прво место. Одлични утисци.
Ana Mark
07/09/2014 @ 15:33
„moram da priznam da je firma profesionalna i da je ono što naprave kvalitetno (ako izuzmemo Vistu jebo je ko je napravi onako buđavu i Internet Explorer pre verzije 11)“
Pa umirem :)))))))))))
Nenad
07/09/2014 @ 20:17
za mobile platformu OneDrive dobijate +3GB za „Camera Uploud“ sa vašeg uredjaja =18GB 😉
Компјутераш блог
07/09/2014 @ 20:33
Nisam znao za ovo. Sad moram da ažuriram tekst. Neznam samo da li je ova 3GB u sklopu onih maksimalnih 5GB koje mogu da se dobiju ili ovim max raste na 8GB. Txs Nenade!
Nenad
07/09/2014 @ 20:54
ne znam ni ja sam :/ , ali mislim da tih 5GB max dobijas na preporuke ko se registruje i ostalo….
Компјутераш блог
07/09/2014 @ 21:00
Nije, proverio sam ponovo, +8GB je max a ne 5. Hvala ti još jednom za ovaj info“
MILAN
10/12/2015 @ 23:57
cao carino hvala ti na ovome sad sam poceo da momentalno koristim mail.ru vec imam 2hdd od 500gb ali nikad nije dosta zato sto gledam puno filmova i serija,uglavnom da reknem kako jezik da se promeni na tom sajtu kad si se ulogovao stoji skroz dole pise mail.RU.Agent i odma ispod toga stoji russian kliknes na to i stavis na inglis english 😀 cao i hvala ti puno
bate
07/09/2014 @ 23:03
a di je http://www.box.com, bate? ne sećam se koliko u startu daju, ali sa aktiviranjem android aplikacije sam dobio 50GB (praktično u startu).
Inače ono što treba pogledati još su i bandwith (recimo mega daje 10GB mesečno) i max veličina fajla (gorepomenuti box daje 250MB po fajlu – držim uglavnom manje stvari, pa mi ne smeta)
Компјутераш блог
08/09/2014 @ 06:03
Box zbog tog ogranicenja nisam ni stavio.
Mega – jeste 10GB/mesecno ali ti svakih pola sata puštaju po dodatnih 500MB.
Na mail.ru je filesize limit 2GB ali sam preko desktop klijenta prebacivao iso slike od 4GB tako da nisu najjasniji sa tom limitacijom.
Txs bro! 🙂
maxa007
10/09/2014 @ 10:41
Za mail.ru nema ogranicenja u velicini fajla kada se upload ili sinhronizacija radi preko desktop aplikacije ( kacio sam mkv fajlove i od po 10-ak GB bez problema ). 2 GB je ogranicenje kada se radi upload preko browsera.
Pozdrav.
Nebojša
28/10/2014 @ 21:35
Ima ograničenje od 32 gb, što je svakako velikodušno.
https://help.mail.ru/cloud-support/download/2gb/
Filip
09/10/2014 @ 19:12
Mega.co.nz vam je očaj tako da slobodno je skloni sa 1b. Njihova premium brzina uploada je max 1.2M/s na 1gbitnom protoku (privatni remote desktop, premium bandwidth, Holandija) i ni k**** da izvuče se više od navedenog.
stefan2142
09/09/2014 @ 14:56
za pravljenje naloga za klaud na mail.ru-u, na ovoj adresi, dole desno moze jezik da se promeni na engleski
https://e.mail.ru/signup?_1ld=1_1000000_1000477_0&from=navi&lang=ru_RU&rnd=171090945
Компјутераш блог
09/09/2014 @ 15:27
Odlično txs! Jos ako nađemo web interfejs cloud.mail.ru na engleskom bilo bi extra
stefan2142
09/09/2014 @ 23:47
ništa 🙂
nego, sigurno postoji način i za engleski nego me mrzi da se cimam da pravim tamo nalog, 18gb na onedrive-u mi je dovoljno. ako ništa drugo, barem translate.google.com.
Dragan Stanisavljevic
04/07/2016 @ 08:54
Dražo, koristim sve servise koje si naveo. najbolji je mail.ru cloud. Dodelili su mi 100 gb, a na OneDrive (bivšem SkyNet) doelili su mi 25GB kao starom korisniku. Za mail.ru imaš klijenta za Linux sisteme na engleskom i to na https://help.mail.ru/cloud_web/app/linux. Natavi tako podržavam te u svemu. Znanje je najskuplje, a ti ga daješ besplatno. Pošto radim u prosveti napravio sam grupu na Fejsbuku ,,Slobodan softver u nastavi“. Par puta sam uzeo nešto sa tvog bloga i dao link prema tvom blogu. Volim da se zna kojekude. Pozdrav!
Miodrag Miljkovic
09/09/2014 @ 15:23
Copy je imao akciju da ne postoji ogranicenje na broj referala. Ja uspeo da skupim 650GB. Nadam se da je jos neko uskoristio akciju. 🙂
Copy je ubedljivo najbolji, mada ja koristim i Dropbox (imam 22.88GB).
Компјутераш блог
09/09/2014 @ 15:25
Mašala, ja na Copy imam 10x manje…
Miodrag Miljkovic
09/09/2014 @ 17:58
Nije ti valjda promakla akcija? 🙁
Компјутераш блог
09/09/2014 @ 18:02
Jebiga 🙁
Ali ok i 62GB mi završavaju pos’o uz ostale. Žao mi je što nisam zagrabio 1TB na mail.ru pa da batalim sve ostale…
Miodrag Miljkovic
09/09/2014 @ 18:12
Ja i to ugrabio, ali ne koristim. Mislio sam da ce uvek davati 1TB, a oni smanjili na 100GB…
Marko
09/09/2014 @ 17:50
„Idealno situacija bi bila kad biste fajlove koje želite bekapovati samo kopirali u folder koji se sinhronizuje sa cloud skladištem, tako da ga imate na dva mesta“
A ja bih dodao uz to da se napravi i bekap na NAS, externi disk, USB flash, da diskovi budu u RAID10 vezi i na lokalnom fajl serveru i čisto preventive radi da se narežu na BR diskove i onda su ljudi sigurni…ako me razumeš 😀
Компјутераш блог
09/09/2014 @ 17:53
Pošto si spomenuo RAID kontam da si iz IT struke…ali možeš li ovo isto ponoviti recimo mojoj 45-godišnjoj tetki iz Kuršumlije?
Nisu svi ljudi gikovi digitronci ko ti ili ja, ljudima je nulearna fizika i instalacija cloud klijenta a kamoli šta naprednije…
Marko
28/11/2014 @ 15:56
Zadravo. A sto tetka iz Kursumlije, a ne i iz Cicevca. Nemoj nas dole. Nego kako se radi ili jos bolje gde da nadjem taj private key za Megu?
Jelena
18/09/2014 @ 12:10
Jao što mi se dopada naslov 😀
Nego ček da probam da si razjasnim par stvari: koristim Dropbox i GDrive (pa pretpostavljam da i ostali servisi koje si naveo rade na istu foru) i ono što me kod njih NE zadovoljava je što samo odabrane fajlove možeš da smestiš u cloud.
Nedavno naletim na servis BackBlaze za koji (koliko po opisu mogu da zaključim na osnovu svog relativno dudučkog razumevanja tih stvari) ukapiram da mi lepo sinhronizovano bekapuje ceo računar u cloudu a da ja nakon inicijalne instalacije ne moram prstom da mrdnem, i to za smešnih $5/mo. Raspamećena, krenem u registraciju kad cvrc! – we are blocking your country’s IP address.
Pa da te pitam, pošto si manje duduk 🙂 Prvo, da li sam ja to dobro ukapirala, i drugo, da li možeš da preporučiš još neke servise koji to rade? Nije da nisam probala da nađem i nije da ih nema, ali bekap celog računara hm, ipak bih nešto provereno / po preporuci.
Компјутераш блог
19/09/2014 @ 22:50
Jelena, otkud ti to da samo određeni fajlovi mogu da se sinhronizuju? Svi tipovi fajlova mogu da se sinhronizuju, bitno je samo da ne probijaju file-size ograničenje ukoliko ono postoji.
Ako si mislila na sinhronizaciju van recimo Dropbox foldera i to se da „zbudžiti“ pravljenjem takozvanog symlink-a sa datog foldera na Dropbox (ili Copy, Cloud.mail.ru…) folder…dakle rade svi servisi.
Ako imaš veliku količinu podataka za bekap, ja bih ti ipak preporučio da zabatališ Cloud storage bekap i da razmisliš o NAS-u. Jeste malo skuplji, ali si ona sama svoj gazda (dakle, moze i ovako) 🙂
Preporuka….hmmm….sa Acronisom sam radio dugo (ne i sa cloud backup-om), ali pogledaj i raspitaj se oko ovoga: http://www.acronis.com/en-us/cloud/backup/purchasing/ (99$ godišnje, unlimited backup po personalnom računaru). Možeš da se raspitaš kod njih direktno putem live chata o celom sistemu.
Jelena
20/09/2014 @ 19:17
Hvala za link ali koliko vidim to ne nudi sinhronizaciju. Biće da je taj NAS ono što meni treba. Bacam se na guglanje, hvala 🙂
Dragan
06/04/2015 @ 07:18
Free Nas je lokalni server za skladištenje podataka. Može da radi i na netu ukoliko se obezbedi statička IP.Pravi se od nekog računara. Ne treba instalirati poslednju verziju, jer traži zahtevnu računarsku konfiguraciju. Sad nameravam da napravim jedan za moju školu u kojoj radim. http://www.freenas.org/
Aleksandar Todorović
24/01/2015 @ 01:41
Moram samo da naglasim neke mane Mail.Ru Cloud servisa. Ugrabio sam onu 1 TB opciju i imam 1 TB, međutim, opet sam prešao na MEGA servis sa samo 50 GB. Zašto?
Recimo da imaš verziju datoteke na cloud-u i nemaš internet konekcije. Preko nekog editora, štajaznamkojeg napraviš neku izmjenu u toj datoteci. Priključi se na cloud iiii… dobiješ nešto što oni zovu „conflicted copy“, tj. sinhronizuju se obje verzije istog programa. Sa MEGA servisom nemam taj problem.
Drugi problem ću objasniti jednom rečenicom: Pokušaj da osposobiš indikator u bilo kom ne-Unity desktop okruženju i vidićeš kako ćeš proći. Sa Pantheon-om nisam imao sreće, ni sa KDE-om ako se dobro sjećam.
Student
26/02/2016 @ 21:56
Mail.ru koristim tek nekoliko meseci, možda je taj problem postojao u vreme kada si pisao komentar, ali sada koliko mi se čini (bar je 100% tako iz mog iskustva) ispravili su ove greške koje si naveo.
Meni nikada ni jedan Cloud klijent nije „all the time“ aktivan, već kada napravim izmene, pokrenem, sinhronizuje i onda isključim. Tako je i na mail.ru, uradim izmenu fajla u folderu, pokrenem klijent, on obavi sinhronizaciju i samo izmenjeni fajl postoji i u web aplikaciji.
Što se tiče indikatora u Cinnamon-u (Linux Mint) radi odlično.
Popravili su bagove. 😀
Андрија
26/02/2016 @ 15:59
Ја на маил.ру имам налог сигурно 9-10 година, али тек сад сам приметио, после читања овог текста да нуде услугу „облака“. lol 25гб је сасвим довољно за моје потребе. Што се тиче Јандекса, њего користим већ неко време, али чувам само неке текст фајлове тако да не верујем да сам до сада искористио више од 10мб. 🙂 Јбг, чак ми није пало на памет ни да пробам остале опције иако су ми баш скоро требале. Обично за чување користим стари хард диск. Мораћу мало да се осавременим.
Александар Јовановић
27/02/2016 @ 03:31
Мени Јандекс довољан. Имаш и после 10ГБ бесплатно, додаје аутоматски.
Нервира ме само што је руски сервис, а нема српски. Иначе за 3-4 године коришћења нисам имао ни један проблем.
Да сам принципијелан, користио бих Own Cloud – https://owncloud.org/
Мада то треба знати наместити…
Александар Јовановић
27/02/2016 @ 20:02
Па на енглеском га и користим. Али како не разумеш што ме нервира што их и после толико година не интересује да направе српску верзију? Мени не треба, има коме треба.
Хиперборејац
01/03/2016 @ 11:39
Здраво другари,
нисам параноик али моје податке нећу да стављам на Међународну електронску мрежу (ионако и превише знају о нама). Екстерни Диск 3.0 од 500ГБ плус Меморијска картица 64ГБ 3.0 све укупно платио 78 еврића. На преносном рачунару и том диску идентично све а на картици најваћнији документи и слике. Десетак секунди додатних да сваки пут прекопирам није много тако да…
Свако добро
Хиперборејац
01/03/2016 @ 11:41
Здраво другари,
нисам параноик али моје податке нећу да стављам на Међународну електронску мрежу (ионако и превише знају о нама). Екстерни Диск 3.0 од 500ГБ плус Меморијска картица 64ГБ 3.0 све укупно платио 78 еврића. На преносном рачунару и том диску идентично све а на картици најваћнији документи и слике. Десетак секунди додатних да сваки пут прекопирам није много тако да…
Свако добро
Igor Jerosimić
06/03/2016 @ 22:35
Ako želimo da imamo pravi backup, gde je jedan od uslova da kopija podataka bude na bar još jednoj fizičkoj lokaciji, onda mislim da nemamo mnogo izbora. 🙂
Recimo ti kažeš da imaš sve na memorijskoj kartici, nisi rekao gde ju držiš:
– Ako stoji na istoj fizičkoj lokaciji gde ti je računar može doći do poplave, požara, krađe, itd. gde postoji mogućnost da ostaneš i bez harda i bez kartice (backupa) istovremeno.
– Ako ju nosiš sa sobom onda si definitivno sigurniji da nećeš odjednom ostati i bez harda i bez kartice, ali ne možeš baš uvek da ju nosiš sa sobom, recimo kad ideš na bazen, more, itd. Plus se izlažeš riziku u slučaju da ti kartica negde ispadne da neko dođe u posed tvojih podataka. Da bi se zaštitio u tom slučaju podaci bi morali biti kriptovani, a sinhronizacija tada više nije baš laka i nije samo desetak sekundi.
Palermo
25/04/2016 @ 04:17
Dodao bih još jedan važan momenat – svi ti eksterni hard diskovi imaju elektroniku, a to je podložno kvaru. Možda nikada, a možda već sutra. Meni se dogodio posle dva meseca, a da zlo bude veće nigde više nisam uspeo nabaviti elektroniku, jer je bila potpuno drugačija nego na drugim primercima potpuno istog modela. Zato mi se čini da je kombinacija hard disk i neki cloud najbolja.
Dalibor
05/03/2016 @ 13:16
Koliko sam shvatio,a u vezi Cloud mail.ru,svi koji ga koriste,na Windowsu su. Ja na Linuxu.Ok,mogu da pristupim i odatle na Cloud preko neta,ali potražio sam da li postoji klijent za linux i nađoh nešto ovde…
http://prostolinux.ru/kak-ustanovit-oblako-mail-ru/
Skinuo,zatim u permission toga fajla dozvolio pristup svakome,jer ga drugačije nisam mogao pokrenuti….i klijent se startovao na PC-u.Uneo user i pass,al govori kako ne može ući na cloud….ima li preloga od strane linuksaša koji je ovo probao?
Da,koristim PClinuxOS.
Dalibor
05/03/2016 @ 13:42
E jebote,ovo mi se redovno dešava…..ne mogu nešto danima da rešim,odlučim da potražim pomoć i onda čekajući odgovor naletim na rešenje….
Dakle za korisnike Linuxa (kod mene konkretno PCLOS) koji koriste Cloud-mail.ru,a žele i desktop klijent za njega…..
Odavde…http://www.linux.org.ru/forum/desktop/10006817…odmah u prvom postu klik na link koji vam odgovara i download.Nakon skidanja,potražite taj fajl i desnim klikom na njega idite u properties i kod permissions podesite sve na Anyone.Nakon toga kliknite ponovo na fajl i onda na Execute.Otvoriće vam se prozor,unesite mejl i šifru,možda će vas pitati nešto oko foldera za sinhronizaciju. Nakon toga ćete imati ikonicu Cloud klijenta u taskbaru/panelu i pristupate joj i njenim podešavanjima desnim klikom.
Verovatno/sigurno nisam otkrio toplu vodu i verovatno mi se linuksaši koji ovo koriste smeju sad i vrte očima,al neću da bude posle „E znao si nisi rek’o“
Dalibor
05/03/2016 @ 13:43
I da,klijent možete podesiti i na ingliš i na rusian lenguidž….;)
Враг
13/05/2016 @ 10:32
Занимљив преглед, срећом па сам активирао mail.ru у време кад су давали 100ГБ па се више не бакћем са намицањем додатног простора…
Иначе активно користим како Облак на Маил.ру тако и Yandeks Disk и све то на линуксу.
Иначе и Јандекс и Облак имају опције прегледа и уређивања докумената (Мајкрософтов Веб клијент). С тим да клијент који користи Јандекс подржава и отворене документ формате.
Иначе уз малко играња успео сам да подесим да исти документ могу да уређујем на рачунару и мобилном телефону и да се аутоматски синхронизује преко Јандекс диска. Што ми преко Облака на Маил.ру није пошло за руком.
Компјутераш блог
13/05/2016 @ 10:40
Можеш преко WebDav-a на Јандексу да наместиш да се директно ради на документу. Ја сам у међувремену купио простор на Јандексу (100ГБ ~ 20$/y) и презадовољан сам како то све ради.
Враг
13/05/2016 @ 14:39
Да тако сам и одрадио, испоставило се да је преко WebDav-a комотнији рад него преко клијента. Такође су мање шансе да због грешке дође до губитка података како на локалном диску тако и на серверу.
Marko
01/07/2016 @ 18:35
Da li si znao ako postanes google lokalni vodic da dobijes nadogradnju na 2TB google drive prostora na 2 godine ? Sada se sigurno i ostali pitaju kako a sve cete pronaci na dodjem linku
https://www.google.com/intl/sr/local/guides/
Svog glas dajem upravo njemu tj. premestio bi ga na prvo mesto.
Pozdrav
Marina
11/11/2016 @ 01:11
Dropbox nije bezbedan. Server-side encryption.
Ivan
23/01/2017 @ 00:26
Poceo sa yandex-om!!
Ognjen
10/02/2017 @ 09:53
Yandex, veoma korisan coud! Registrovao sam se preko tvog linka, nadam se da ces doiti taj 1 giga 😀 Pozz 🙂
Компјутераш блог
10/02/2017 @ 10:36
Хвала Огњене. Имам 120ГБ на Јандексу, 10 добио иницијално, 10 преко оног линка и 100 купио за 20$ годишње. У међувремену сам прешао на Cloud.Mail.Ru јер нисам успео да продужим (уплатим) још годину дана – а на цлоуд.маил.ру имам иницијално 100ГБ од раније и купио сам још 8ГБ за 5$ годишње како бих имао могућност аплоуда фајлова већих од 2ГБ (то је услов, купи било који пакет да би могао да радиш upload/download фајлова већих од 2ГБ).
Ognjen
10/02/2017 @ 11:25
Da nebih pravio dupli post a ne mogu da editujem ovaj postavicu pitanje ovde.
Da li kada instaliram Yandex na android telefon automacki skida sve fajlove na isti? Tj ako imam 10GB iskorisceno na Cloud-u dal ce telefon odmah krenuti da mi skida svih 10GB??
Srdacan pozdrav i hvala unapred na odgovoru 🙂
Компјутераш блог
10/02/2017 @ 12:15
Па шта мислиш, да ли би мој телефон издржао доwнлоад од 100ГБ на себе 😀
Као и Dropbox, Google Drive, Остали – не скида ти нити ти uploaduje ништа по дифолту – сем ако ти сам не ставиш да ти се нешто скида аутоматски (offline access – има га у Yandex.Disku, нема га у Cloud.Mail.Ru и то им је заправо и једина мана).
Исто ти је и приликом инсталације клијента на компу – ти можеш одмах приликом инсталације да му кажеш шта хоћеш да ти се по дифолту скида са клауда.
Ognjen
10/02/2017 @ 13:29
Pa da, upravu si 😀 Mada meni Yandex na kompu po difoltu skida sve sa cloud-a 🙂
Компјутераш блог
10/02/2017 @ 14:55
То је логично, мада ево ја рецимо, имам 40ГБ приватних слика – ок је да их имам на приватном компу, али који ће ми на службеном…тако да је то добра опција.
Ognjen
10/02/2017 @ 11:29
Nisam video da si mi odgovorio, inace bih drugacije formulisao pitanje 🙂 Jel ima Cloud.Mail.Ru neku free verziju?
Компјутераш блог
10/02/2017 @ 12:16
Има 15ГБ дифолтно. Ја имам 100ГБ јер сам отворио налог кад је била нека промоција. Имали су раније промоцију и од 1ТБ али нисам знао па сам остао „само“ на 100ГБ бесплатно
Fabolous
15/02/2017 @ 09:34
25GB u startu dobijes
Компјутераш блог
16/02/2017 @ 11:38
Не, није 25ГБ него колико рекох. (управо проверих на неком безвезе налогу)
Vera Stancic
12/02/2017 @ 16:13
Ja sam vas citala – sa uzivanjem…mada ne volim neke reci obicno…ali ako su od duhovite osobe – onda je sasvim prihvatljivo…Trudim se i da naucim nesto, zaista, ja koja nisam znala ni da postoji klizac na kompjuteru.. Da mogu da opet biram profesiju – bilo bi to – programerstvo…cini mi se da su to najpametniji ljudi na planeti…Mada, naravo, ima jos gomila stvari koja me – “ izludjuje“…Sta je sad taj – “ klijent“ ? Ukratko – imam ja i One Drive i onaj Googlov Cloud sistem – samo ne znam sta da radim sa njima ? Htela bih da gomilu mojih – prelepih – slika prebacim na te sisteme, samo – kako? Sa andrioda, tamo su jos uvek…jer trebace mi telefon kad opet krenem – na obilazak novih destinacija…i novo mucenje, ali to nije sad vazno. Svidja mi se i ta Mega…bar ime..Ne znam dal mi treba, al bas mi se svidja…Sta sam zapravo htela ? Pa nista, da kazem da ste me odusevili svojim tekstom, ne verujem da cete „moj problem“ uzeti u obzir – jer je na nivou deteta u vrticu…izboricu se ja vec sama sa time…( a i skinucu tu Megu…eto, nemam pojma sta ce mi, al „ajd…) Jedino mi bar recite da li treba da se nesto daunloduje sa interneta u vezi nje? ili samo da se prijavim…
Компјутераш блог
16/02/2017 @ 11:34
Вера, искрено – појма немам шта сте ме питали. Шта је тачно питање?
Dejan
25/05/2017 @ 14:40
jeste li čuli za https://degoo.com/
Nudi 100GB free Cloud Storage
QNAP
26/01/2018 @ 17:46
Kakvo je mišljenje o servisu „hubiC“, koristi li neko?
Daju 25GB free mada nije skupo ni 100GB kao ni 10TB (kome treba više prostora).
QNAP
26/01/2018 @ 18:14
Sada sam se registrovao. Ko hoće da se registruje preko mog naloga evo koda:
ZIOYBQ
https://hubic.com/en/
QNAP
26/01/2018 @ 21:46
Kada sam se registrovao tražio mi je restart kompa što nisam učinio jer moram prvo nešto drugo da završim na kompu.
Možda je zbog tog restarta ali ne prikazuje status sinhronizacije pojedinačno za svaki flder/dokument, ne vidi se koji su programi sinhronizovani a koji ne, samo prikazuje trenutna tri programa koji se sync pod „See running operations“. Inače, kopirao sam Google Drive folder sa milion malih dokumenata (PDF, Word…) i kod GD-a prikazuje za svaki folder i fajl da i je urađen sync ili se i dalje čeka (čekanje dve strelice u krugu, kada je završeno prikazuje znak „štiklirano“) što od hubiC-a nije slučaj. Testiraću još posle restarta…….
QNAP
28/01/2018 @ 07:55
Ni posle restarta ništa se nije promenilo, nisu ubacili status sinhronizacije za svaki fajl/folder.
Moram da pohvalim opciju „My backups“ koji ću najverovatnije koristiti umesto „My files“, za ovo drugo ću nastaviti da korsitim GD.
Dusan
23/02/2018 @ 19:43
Pozdrav svima ,
Ja koristim skoro sve raspolozive OBLAKE ( MEGA, DROPBOX,Gdrive, ONEDRIVE ,4SHARED ..i to radim na ovaj nacin:
Napravim na mom HDD jedan folder I nazovem ga SYNC.
Kod podesavanja na oblaku stavim tako da se samo taj folder sinhronizuje, znaci stavim Selective Sync (npr.kod DropBox-a) I tad ubacim sta zelim “poslati” na oblak… kad se sinhronizuje , tad u oblaku odradim komandu MOVE I ubacim u adekvatni folder.
Folder sync na oblaku I hdd se sinhronizuju I budu prazni za sledece radnje.Time sam izbegao opasnost da mi se izbrisu folder I fajlovi na oblaku, a I stedim proctor na hdd.
Upravo sam zavrsio upload oko 140 gb slika !!! ??? da da !! Prvo sam ih smanjio sa FastStone Photo Resizer ( hvala Darko) I ispalo nesto malo vise od 15gb slika I pravas DropBox.
PS
Pozivanjem drugih clanova da koriste DropBox, dobio sam nagradu I sada imam ukupno 56GB prostora.
fanzo
09/07/2018 @ 10:28
Kompjuteraš,
e svaka ti je na mestu. Bravo… svaka čast.
Napravio sam ti par klikova, ali ne previše.