Фејсбук за тинејџере – где грешите?

Тренутно је актуелна тема по медијима једна Фејсбук страница која објављује слике малолетних девојчица из основне и средње школе са подручја еx СФРЈ у селфи/duckface/модел варијанти уз вулгарне пропратне коментаре типа „Дрољица из Дубице“, „Курвица из Футога“, „Воли да га прима за 50 евра“.

Небитно је моје мишљење о тој страници (исчупати уши беспосленом админу странице и послати га на двомесечно окопавање њиве али само под условом да нема законских основа за ћорку а искрено се надам да има).
Такође није битно ни моје мишљење о тренду селфи и duckface фоткања (глупост невиђена).

Претпостављам да саме девојчице које се нађу на тој страници остају са тешким психичким проблемима, малтретирању у друштву и слично које ће их пратити дуже времена.

И сам сам родитељ једне девојчице и могу само да замислим шта би се десило да се она сутра-прекосутра кад је пукне пубертет у главу осване на тако некој страници…али нажалост, морамо се помирити са чињеницом: „На страници се налазе фотке које су саме девојчице објавиле на свом Фејсбук профилу“.

Ко је овде крив?
Не админ те странице, не дете него ви родитељи! Да ви! Баш ви!

Не, нећу залазити у питања типа „Па како сте бре васпитали то дете?“ ем немам довољно родитељског искуства да би вам дробио на ту тему ем мислим да деца у пубертету а богами и касније имају неки свој курс у глави који везе нема са тим шта им родитељи причају, дакле имају онај тинејџ антиродитељски бунт а будимо реални и ми смо били такви кад смо били клинци. Кева каже једно а ми у инат друго. Дакле по том питању „нема љутиш“.

Криви сте јер не желите ни ви сами да се упознате са опасностима које вребају децу (а и вас) у онлајн свету, на интернету, друштвеним мрежама, четовима, мејловима…па опет то знање не можете ни пренети на дете.

Да ли сте можда детету некад објаснили типове дељења садржаја на Фејсбуку или сте му појаснили какве лозинке треба да има. Хоћете да се кладимо у двае’с евра да је детету лозинка на Фејсбуку нешто типа 25011998 или volimpartizan и justinbieber и слично?

Шта и ви као сами родитељи делите са пријатељима и светом? Колико сам пута само ја налетео на то да неки родитељ (ја га називам ретардирани дебил од родитеља) постави на свом Фејсбук профилу слику своје бебе која се гола купа у кориту и то тако да се види све и да могу да виде сви. Коме то сем педофилима и болесницима може да буде занимљиво и слатко?

Да сте се ви прво упознали са опасностима које вребају на интернету, могли би сте детету објаснити да га рецимо преко Фејсбук чета може стартовати неки „слатки“ тинејџер из школе…а уствари се ради о неком слаткоречивом матором презнојеном и задриглом педофилу од 50 година који је скинуо профил слику неког тамо wannabe Џастина Бибера и сад четује са вашом ћерком тражећи јој ко зна шта?

Да сте сте упознали са опасностима на интернету (конкретан пример злоупотребе приватности можете прочитати овде), знали би сте да ни једна фотографија објављена на Фејсбуку или било којој друштвеној мрежи није заштићена од даљег дељења па све да само једна особа може да је види. Простим принтскрином се слика се може дуплицирати и поделити са рецимо горепоменутом Фејсбук групом, простом Фајерфокс/Гугл Хром екстезијом FLV било који видео се може скинути са Фејсбука и поставити на YouTube. Дакле довољно је имати само једног љубоморног Фејсбук пријатеља са којим сте нешто поделили на тој друштвеној мрежи.

Гледам рецимо и овај мој блог, најмање посета има страница „Заштита деце на интернету“ где сам писао о једној од метода мониторинга детета на нету.

Интернет тренутно представља нешто што мора да се познаје, макар у основној варијанти и нема изговора. Више није довољно дете едуковати само кад је у питању секс, физичка безбедност и слично. Прихватили ви то или не, сад је поред тих ствари потребно дете едуковати и о опасностима које вребају преко интернета.

Прочитајте рецимо:
Злостављање на Ask.fm – деветоро деце се убило, или
Убила се девојчица коју су малтретирали на Фејсбуку

Прича уопште није за шалу или игнорисање.

Ево, ако вас мрзи да се сад упознајете са опасностима на нету (Класика зар не: „Ја сам сувише стар/стара да би се сад учила тим новим технологијама) у кратким цртама ћу вам написати где вреба опасност:

10 кратких савета за „Сувише-сам-матор(а)-за-те-фејзбуке“ родитеље:

Maltretiranje dece preko fejsbuka

 

Свака слика, статус, видео и слично објављена на било којој друштвеној мрежи се може делити даље.

Довољно је да имате једног љубоморног пријатеља са којим сте поделили то и ћао-здраво. Приватност на интернету не постоји, схватите то и помирите се са тим.

Сваки профил се може дуплицирати.

Дакле педофилу је довољно да види Фејсбук пријатеље вашег детета, да нађе неког од тих пријатеља ко рецимо има највише слика, да поскида те слике, креира нови Фејсбук профил, покачи те слике као своје, постави себи име и профил слику као што има тај пријатељ и да пошаље захтев вашем детету са поруком „Еј ћао ово је мој нови профил, стари ми је ухакован, блокирај га одмах и додај ме у пријатеље“

Свака фотографија, видео, контакт и остало што се налази на смартфону вашег детета може бити злоупотребљено.

Довољно је да телефон буде 10 минута у рукама неког ко добро барата телефоном и који ће детету рећи „Хоћеш да ти убрзам телефон и инсталирам најновију игрицу“ и да сав тај материјал буде у његовом власништву. Може му инсталирати рецимо и Dropbox или неки други Cloud сервис са „Instant Uploads“ опцијом, повеже га са својим налогом, укључи „Instant Uploads“ и тако да има загарантовано да ће увек све новокреиране слике и видео снимке имати у свом власништву а сам Dropbox сакрије да се не види да је инсталиран.

Било каква експлицитна фотографија или статус је потенцијални проблем и рањива тачка за онлајн и психички напад на дете, АЛИ…

…ако је објављена јавно (Public) онда је то катастрофални потенционални проблем.
Едукујте дете да ако баш-баш-баш жали да подели неку такву слику, статус или видео, да је никако не дели опцијом „Public“ (Јавно) или „Friends of Friends“ (пријатељи и пријатељи ваших пријатеља) већ да то буде ИСКЉУЧИВО дељење Friends (Пријатељи) или „Specific People“ (поједини пријатељи). Тиме се круг потенционалних будала драстично сузио (али и даље дете није безбедно – погледајте први савет)

Едукујте дете да на Фејсбуку не дели проблематичне статусе

типа „Сутра идемо на море“ или „Купио ми тата нови iPhone“ јер ти статуси уствари кажу „Гајба ми је празна, носите шта вам треба“ и „Отмите ми телефон“. Ако баш-баш-баш мора да се похвали и подели такав статус (знате каква су деца) нека га дели само и искључиво опцијом „Specific People“ (одређени пријатељи) где ће именом и презименом означити са ким дели такав статус, попут рецимо са родбином, родитељима, најбољим другом и слично. Исто, нека дете прегледа шта је од старих статуса поделио помоцу Public и Friends of Friends опције.

Прочитајте и „Контрола приватности на Фејсбук друштвеној мрежи“ са овог блога.

Било какав статус, фотографија, видео и слично које се налази на дететовом профилу на друштвеним мрежама може бити изложено целом свету уколико детету неко ухакује профил.

Едукујте дете да постави паметну лозинку (минимум по 2 велика и мала слова, броја и специјална карактера). Едукујте дете и да неко може да му пробије лозинку ма каква да је ако налогу приступа из Интернет кафића, МекДоналдса и слично.

Едукујте дете да не кликће на све могуће и немогуће линкове које му неко пошаље путем чета, Фејса или имејла.

Тај га линк може одвести на рецимо лажну Фејсбук страницу која изгледа апсолутно исто као и оригинална (само јој је линк мало чудан и није заштићена https конекцијом) која ће му тражити имејл/лозинку. Укуцавањем та два податка, профил је ухакован и сви подаци на том профилу могу постати јавни.

Едукујте се ви, а богами едукујте и дете о такозваној двостепеној аутентификацији на Фејсбуку (Твитеру, другим мрежама).

То је опција да ако хакер и сазна ваш или дететов имејл/лозинку не може да искористи профил ако нема физички приступ вашем односно дететовом телефону. Детету ће бити тражено да укуца код који ће му стици путем SMS-а приликом логовања тако да сем имејл/лозинке постоји и трећи фаткор а то је тај код послат на други уређај (смартфон).

Едукујте дете како да блокира на друштвеним мрежама особе које их малтретирају.

Свака друштвена мрежа нуди Block опцију.

Престаните да се кријете под „Ја сам матор/матора за те фејзбуке и Твитере“

…и почните да се едукујете како би то знање пренели вашем малолетном детету. Није много тешко а ни компликовано, није само за програмере и гикове нити треба да знате неке нуклеарне науке да би ушли у причу. Само вам треба добра воља и мало али мало слободног времена.

Корисни линкови:

Ухапшен педофил с лажним профилом
Маске педофила на интернету
Виртуелна девојчица разоткрива интернет педоfile
Заштита деце на Интернету (1) – Поражавајуће статистике
Родитељи, тужите педоfile са Фејсбука, отерајте их све на робију!

Уколико набасате на било какав вид злоупотребе деце на интернету молим вас да контактирате нашу полицију на телефон 192 или пошаљете имејл на childprotection@mup.gov.rs.