Линукс – шта је конкретно мени добро донео
Скоро ми је један посетилац блога поставио питање следеће садржине: „Схватио да бих волео да још нешто научим поред основних ствари. Доста времена проводим седећи за рачунаром, па хајде онда нешто и да научим. Шта бих могао да ми предложиш шта да радим следеће? Шта да учим? Желим да,као што си ти навео у тексту о Линукс Минту, „уђем у срж“ рада на рачунару. Па,шта ми предлажеш?“
Дакле, шта је следеће, инсталирали сте Линукс Минт и шта сад?
Право питање јесте…а шта вас конкретно занима? Шта бисте ви желели да научите?
Како бих одговорио на ова питања што квалитетније пробаћу одговорити конкретно личним примером: Шта је то конкретно мени донело упознавање и рад на Линуксу:
- Научио сам да постоји легална и бесплатна а функционална алтернатива за оно што су ме цео живот учили да „мора да се плати“ или „скине крековано са Warezа“
- Упознао се и почео да манипулишем серверском инфраструктуром (подсећања ради 99% сервера ради на Линуксу). Ово ми је конкретно донело напредовање на послу, већу плату и неке нове могућности за напредовање.
- Упознао се са неким одличним а „никад чуо“ програмима, а и са једном потпуно новом ИТ филозофијом која се стално мења. На Виндовсу је рецимо, увек све и вазда исто, статично. Линукс се увек мења, унапређује, доноси нове функционалности али некад и нове проблеме те вас тера да се сами изборите са њима те тако бивате увучени у свет нових знања ни криви ни дужни.
- Упознао сам се са неким новим техникама аутоматизације, праћења оптерећења, провера рада мрежа, протокола, серверских функционалности, превенције проблема
- Упознао се са неким новим људима по разним форумима, друштвеним мрежама и групама, четовима и слично. Ових људи је у односу на Виндовс кориснике мало, па бивају схваћени као боже-ме-сачувај неки секташи или повучене „wannabe“ масовне убице или чудаци. Признајем, и ја сам имао такве предрасуде пре него што сам се упустио у Линукс, али сам онда схватио да су ту већином школовани и породични људи, најнормалнији.
Прочитајте још и: Како инсталирати Линукс Минт у dual-boot варијанти (најбоље за Линукс почетнике)
Како сам почео?
Прво сам користио Knoppix Linux, давно је било, како бих се уверио да Виндовс рачунару који је отишао дођавола није отишла електроника, матична плоча и слично. То је Линукс који се покретао директно са CD-а и није могао ниста да поремети на рачунару, сем уколико, наравно сами нешто не обришете.
Дакле, убацио бих Knoppix Live CD који је тад долазио уз магазин PC Mikro чини ми се, бутно систем са њега, чисто како бих се брзински уверио да није отишла матична/процесор/RAM, него је или хард диск умро у најгорим мукама или систем појебан неким вирушчинама. Касније сам се упознао и са memtest-ом за проверу рада RAM-а, па сам ето имао и неке додатне провере исправности.
На ИТ пословима одржавања на којима сам радио сам се сусретао са терминалом и ЦентОС Линуксом, али сем пар неких команди типа reboot, date, mv, rm и слично ништа паметно нисам радио, јер ме, искрено, сваки ENTER у том уклетом црном терминалу коштао пар година живота (типа, ово је нешто зајебало, хироглифи ми излазе, умирем). Имао сам мало дакле искуства са Линуксом пре десктоп употребе истог, али мало, такорећи никакво.
И онда
…сам на тадашњој Гугл+ друштвеној мрежи упознао неке тешке линуксаше али и оне који су тек почињали са тим оперативним системом, увидео да уопште нису будале и да су то нормални људи а не неки секташи који „женско никад видели нису а ако су женске, онда мора да су лезбејке?!?“, обрисао Линукс виртуалне масине са VirtualBox-а и инсталирао Убунту у Dual-Boot варијанти са Виндовсом.
Коцкице су се поклопиле и на послу, имао сам на лаптопу инсталиран недојебани и недовршени полу-систем Виндовс Виста, крековани оперативни системи су строго забрањени, downgrade на Виндовс XP (икс-пе) није био могућ а требало је радити и бити продуктиван. Партицију где је била Виста сам преформатирао, уместо ње инсталирао Линукс Минт и тутнуо ту исту Висту у VirtualBox за сваки случај ако некад у животу затреба…и то је то. Потом је почело играње типа „Ајд баш да видим како ово изгледа и како се понаша, да ли је брже као што кажу или не ваља“, па LXLE, Lubuntu, KDE, Cinnamon, Unity… и ето мене зараженог Линукс мађијом 🙂
Напоменуо бих, да иако је Линукс систем који сад користи око 2% свих не-сервер корисника, постоји огромна база знања на интернету и скоро да не постоји проблем који нема решење удаљено пар речи и пар кликова на Google.com. Заједничко за тих 2% корисника јесте да увек хоће и желе да помогну. Можда тајна и јесте у тих 2% јер је мали број па се сви схватају као породица, нема ту Србин/Хрват/Ислам/Атеиста/Марсовац/Вегетеријанац, сви смо једно.
За сад су моји фаворити BackBox што се десктоп варијанте тиче, и ЦентОС што се серверске варијанте тиче и мислио сам да сам себе нашао у тим дистроима и да је ту крај потрази за савршеним дистроима јер слободног времена више и нема али онда ме друг са Гугл+ мреже обавести да постоји и нова фантастична пентест дистрибуција базирана на Arch-у Blackarch Linux и сад не могу дочекати да ми се укаже неки слободњак од времена да испробам то чудо.
То је иначе то Линукс проклетство, стално је нешто ново, морате да испробате, да научите, да овладате…и уживате у томе, али нисам сигуран да ли је то добро или лоше проклетство 🙂 Ја мислим да је добро……
Cyber
14/07/2014 @ 23:26
Interesantno, kod mene je upravo obrnuto, ja na Linuxu zavrsio zbog lenjosti i nedostatka vremena, instaliras, i to radi, koristis kompjutOr za ono sto ti treba. Sa WinGlupima, stalno nesto cackaj, popravljaj, trazi drajvere, vijaj viruse, odspoj TV karticu da bi radio skener… ispadnu Win za gikove a Linux za porodicne ljude koji nemaju vremena za njakanje sa OSom. 🙂
drGspot
15/07/2014 @ 09:31
… neka 2 glavna razloga zbog kojih završih u GNU/Linux vodama negdje tamo u doba kernela 1.3 / 2.o.35
bi bila:
-Community — izuzetne sličnosti sa Amiga Community-jem (psihologija, sociologija, subCultura), što se za
razne druge platforme (OS-eve) ne može reći…mislim da je to bilo presudno…ujedno i 1. non_x86 port
http://www.voodoo-amiga.net/forum/viewtopic.php?t=38&sid=f3355746360ddff0e3998404c7e5f561
-portabilnost — prenosivost Linux jezgre Operativnog Sistema GNU na razne mikroProcesorske arhitekture…:
http://www.debian.org/ports/
dGs
Хиперборејац
28/12/2014 @ 19:50
Моја прича са Линуксом почиње доласком у Немачку. Хебига, овде је плати па се клати 🙂
Скупо брееее… 99 еврића за Оперативни Систем па још 199 за за остале програме. А гаранција, па знате и сами ако прочитате ЕУЛА да је нема. Не хвала!
Још увек откривам тајне Линукса али и уживам.
Од јуче ЛинуксМинт са дуал ботом јер жена још увек не може да се снађе.
Свако добро
Joce
25/04/2015 @ 19:49
Ajoj ljudi, pomagajte bre! Ako za Boga znate… Znači, probao sam sve ijednu Linux distribuciju da instaliram na ovaj moj komp (krš) sa integrisanom NVidia grafikajom, i neće da radi, ni jedan jedini! 🙁 Međutim, ona đubrad od Windows OS-a rade savršeno dobro, ali neću da koristim Windows, i to ti je. Neverovatno, radi i Win. 7 i Win. 8.1, samo Linux-i neće, ni oni poznatiji, ni manje poznati, jednostavno ću u „Lazu“ otpaliti zbog toga. Pa, zar je moguće bre, da nijedan Linux neće da radi na integrisanoj NVidia grafikaji? 🙁 Zar je takvo štogod moguće? 🙁
Petar
27/10/2016 @ 15:03
To je veliki problem jer imas NVidia graficku. Sam Linus Torvalds je rekao da nikada nije poslovao sa gorim partnerom od NVidia. Veliki broj ljudi je imao tvoj problem i mislim da je u medjuvremenu resen, ali ne smem da ti garantujem. Moguce da ima neki sistem sada koji bi bio kompatibilan sa tom grafickom, u medjuvremenu pogledaj ovaj snimak i bice ti sve jasno. https://www.youtube.com/watch?v=IVpOyKCNZYw
Компјутераш блог
27/10/2016 @ 15:46
Па сад „она ђубрад“ и „нећу Виндовс“…ја на мом приватном Асус лаптопу користим Виндовс јер ми се графичка (исто н-Видија смрдљива) не слаже ни са једним драјвером, кернелом, дистроом – па кад бутнем било шта – на лаптопу могу да пржим кобаје…није ту крив ни Линукс ни Виндовс него сама нВидија а богами и сам Асус. Волим и ја Линукс али једноставно не може се главом у зид по сваку цену, комфор у раду је најбитнији па док не купим неки паметнији лаптоп – Виндовс 10-тка до даљњег.
Zeljko GNU
30/04/2015 @ 10:37
Joce brate dobar dan.Ja odavno koristim slackware GNU/linux.On je od najstarijih sistema.Stabilnost i jednostavan su mu karakteristike.Ja cu ti pokazati jednu spansku distribuciju zove se wifislax.Namenjen je za hakovanje wifi ali radi automatski na skoro svim kompjuterima.Skini 4.10.1 probaj ga na tom tvom starom cudu i odgovori mi.Pozdrav i prijatan dan. http://descargas.seguridadwireless.es/?sort_by=mod&sort_as=asc&dir=isos/
Kazablanka
09/09/2015 @ 20:30
Preporuci mi neki linux za ovu konfiguraciju.Full System Specs for Sony VAIO PCG-K23
2.8 GHZ Pentium 4 533MHz FSB
512 MB pc2100 RAM (2×256)
60 GB Hard Drive
15.4″ wide screen 1280 x 800
24x CDR/8x DVD ROM
Built-in Memory Stick Reader
Wireless B/G
3 USB 2.0 ports
1 fire wire port
1 parallel port
1 VGA Port
ATI M345 Integrated Graphics Skinuo bi Puppy Linux ali nisam siguran koji je najmanje zahtevan za mene.Posalji mi molim te link..
Kazablanka
09/09/2015 @ 20:30
Preporuci mi neki linux za ovu konfiguraciju.Full System Specs for Sony VAIO PCG-K23
2.8 GHZ Pentium 4 533MHz FSB
512 MB pc2100 RAM (2×256)
60 GB Hard Drive
15.4″ wide screen 1280 x 800
24x CDR/8x DVD ROM
Built-in Memory Stick Reader
Wireless B/G
3 USB 2.0 ports
1 fire wire port
1 parallel port
1 VGA Port
ATI M345 Integrated Graphics Skinuo bi Puppy Linux ali nisam siguran koji je najmanje zahtevan za mene.Posalji mi molim te link..
Simeon
09/09/2015 @ 20:34
Бирај, пробај, изучавај: http://zeljko.popivoda.com/gnulinux-za-starijeslabije-racunare/
Kazablanka
09/09/2015 @ 20:43
Probao, bas sa te stranice,izucavao i zavrtelo mi se u glavi,veruj mi ima ih dosta…Zelim odgovor strucnog lica …
Zbignjev
22/11/2015 @ 08:26
Probaj Zorin OS Lite.
Goran
26/07/2016 @ 22:47
Probao sam par linuxa ali ni na jednome nisam dobio dve stvari koje su mi tj. deci potrebne da rade to je :
1. popcorn time da radi
2. kad ga spojim sa tv putem HDMI kabla da ne moram podesavati i podesavai svaki put kad
mu gurnem HDMI kabal , vec kao i u windowsu ako je to moguce ????
Koji linux ovo daje ?????
Pozdrav
Goran